Aicina pieteikt pusaudžus klīniskā pētījumā un saņemt bezmaksas vakcināciju pret ērču encefalītu
Foto: Shutterstock

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Bērnu Vakcinācijas Centrs un Rīgas Stradiņa universitāte aicina vecākus pieteikt savus bērnus-pusaudžus pētījumā, saņemot bez maksas vakcināciju pret ērču encefalītu, informē Bērnu slimnīca.

Klīniskā pētījuma ietvaros bez maksas ir iespējams saņemt pamata vakcināciju pret ērču encefalītu (ĒE) – pirmās trīs devas, kas pasargās no saslimšanas līdz pirmajai revakcinācijai. BKUS atgādina, ka ērču encefalīts ir bīstama vīrusa infekcija, ko pārnēsā sīki kukaiņi – ērces un šī infekcija izpaužas kā smadzeņu iekaisums.

Pētījumā tiek izmantotas tās pašas licencētas un ikdienā jau gadu desmitiem droši un efektīvi lietotās vakcīnas, ko jūs saņemtu pie sava ģimenes ārsta vai vakcinācijas speciālista ("Ticovac" vai "Encepur"). Pētījuma mērķis ir izpētīt imunitātes mērogu un nianses pēc vakcinācijas ar specifiska antivielu Neitralizācijas testa palīdzību, ko veiksim Austrijā. Diemžēl Latvijā šāda tests nav pieejams. Tādejādi, klīniskā pētījuma laikā bērns ne tikai saņems vakcināciju pret ērču encefalītu, bet vecāki varēs uzzināt, kāds ir bērna aizsardzības līmenis pret saslimšanu. Paredzamais pētījuma laiks ir aptuveni četri gadi, kuru laikā tiks veikti vairāki nelieli asins paraugi, lai novērtētu imunitāti pret ērču encefalītu. Nav paredzēti nekādi riski vai problēmas pētījuma dalībniekiem. Pētījumu koordinē Rīgas Stradiņa universitāte, un tas ir saņēmis Ētikas komitejas un Zāļu valsts aģentūras atļaujas.

Pētījumā piedalīties aicināti pusaudži, kuri ir 12–15 gadus veci, un nav iepriekš dzīvē slimojuši ar ērču encefalītu un nekad nav bijuši pret to vakcinēti. Tiek atlīdzināti transporta izdevumi, ja dzīvojat ārpus Rīgas. Ja paziņu lokā ir seniori, vismaz 60 gadus veci, arī viņiem ir iespēja piedalīties.

Svarīgākie kritēriji, kas jāievēro:

  • Persona nav iepriekš vakcinēta pret ĒE un nav slimojusi ar ĒE;
  • Nav bijis ērces kodums pēdējo 28 dienu laikā;
  • Nav saņemta cita vakcinācija 28 dienu laikā pirms pētījuma sākšanas;
  • Persona ir vesela – nav slimības, kas varētu ietekmēt imunoloģiskās funckijas, nesaņem kortikosteroīdus vai imūnsupresantus, nav smags medicīniskais stāvoklis, piemēram, audzējs utt.

Plašāk uzzināt par pētījumu vai pieteikt sava bērna dalību var, sazinoties ar koordinatori Daci Bantausku pa tālruni +371 27861983 vai e-pastā dace.bantauska@rsu.lv.

Tags

Vakcinācija Bērnu klīniskā universitātes slimnīca Bērnu slimnīca Ērču encefalīts

Comment Form