bērns
Foto: PantherMedia/Scanpix

Valsts un pašvaldības iestādes ir viszemāk novērtētās draudzīguma ziņā pret ģimenēm ar trim un vairāk bērniem, tā liecina pirmajā daudzbērnu ģimeņu portālā www.godagimene.lv veiktās aptaujas dati.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Daudzbērnu ģimenēm visdraudzīgākās vietas:

- Rīgas ZOO
- Tērvetes dabas parks
- Latvijas Leļļu teātris
- Brīvdabas muzejs
- Siguldas dabas parks, izklaižu trases

Daudzbērnu ģimenēm draudzīgāko iestāžu topā ar visdraudzīgāko attieksmi pret ģimenēm ar kuplu bērnu pulciņu pirmajā vietā ierindojas rotaļu un izklaides centri, kam seko:

2.Sabiedriskās ēdināšanas iestādes - restorāni, kafejnīcas
3.Veikali
4.Poliklīnikas, veselības centri
5.Kultūras un tūrisma objekti
6.Viesnīcas
7.Kultūras iestādes
8.Valsts un pašvaldības iestādes - kā viszemāk novērtētās draudzīguma ziņā pret ģimenēm ar bērniem.

Bez biežāk nosauktajām, vecāki min arī ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju - restorānu "Vairāk saules", kafejnīcu "Bemberi" Saulkrastos un “Gan Bei” ēdināšanas iestāžu tīklu. Vēl pie atsaucīgiem, draudzīgiem minēti tiek kroga "Sombrero" darbinieki (Iecavā) un “Picu Darbnīca” Olainē. Tāpat labu iespaidu par sevi atstājusi arī Saldus VSAA filiāle, kur bērniem iekārtots pat rotaļu stūrītis.

Arī lielveikali aizvien biežāk nokļūst ģimenēm draudzīgāko vietu topos - tajos var netraucēti pārvietoties ar bērnu ratiņiem un atrast daudz izklaižu iespēju dažādu vecumu bērniem.

Galvenie trūkumi, kas liecina par to, ka konkrētā iestāde nav daudzbērnu ģimenēm draudzīga vieta:

- šauras, pārblīvētas telpas, kas apgrūtina pārvietošanos ne tikai ar vairākiem bērniem, bet arī ar bērnu ratiem;

- tualetes telpu trūkums;

- nedraudzīga personāla vai apkārtējo attieksme pret bērnu radīto troksni, vai mazāko bērnu raudāšanu;

- fakts, ka daudzās kultūras un tūrisma vietās tā saucamās “ģimenes biļetes” ir definētas kā divas pieaugušajiem ar diviem bērniem, nevis ģimenes ar vairāk bērniem (piemēram, 3+);

- nav vietas, kur pabarot mazuli ar krūti vai pārtīšanas aprīkojuma;

- nav bērnu rotaļu stūrīšu;

- nav īpašu piedāvājumu un atlaižu ģimenēm ar bērniem;

- ēdināšanas iestādes, kurās nav bērnu barošanas krēsliņu un bērnu ēdienkaršu.

Tomēr vecākus visbiežāk apbēdina nevis kādu konkrētu lietu trūkums, bet gan neiecietīga attieksme no sabiedrības vai iestāžu darbinieku puses.

Kādu atbalstu daudzbērnu ģimenes vēlētos sagaidīt no savas pašvaldības?

31% aptaujāto vecāku savu pašvaldību drīzāk vērtē kā pretimnākošu tām ģimenēm, kam patiešām klājas grūti, bet pārējām daudzbērnu ģimenēm universāla atbalsta nav. Dažādi piedāvājumi pašvaldībās ir vien tām daudzbērnu ģimenēm, kurās ir vecāki ar maznodrošinātā vai trūcīgās personas statusu.

Daudzbērnu ģimenes savās pašvaldībās visvairāk novērtētu bez maksas pulciņus bērniem (18%); vairāk bez maksas pasākumus ģimenēm ar bērniem (17%); pašvaldības (domes) dāvinājumus un labus vārdus īpašos svētkos, godinot daudzbērnu ģimenes (14%); finansiālo atbalstu, sociālos pabalstus no pašvaldības (12%); pretīmnākošāku attieksmi no pašvaldību darbiniekiem, informējot vai sniedzot atbalstu daudzbērnu ģimenēm (11%); vairāk rotaļu laukumu (10%); daudzbērnu ģimeņu biedrību aktīvāku darbību, kas pārstāvētu ģimeņu intereses pašvaldībā (7%).

Atsevišķi vecāki min arī vēlmi sagaidīt atbalstu tādā formā, kas paredz daļēju vai vispārēju sabiedriskā transporta izmaksu segšanu, tāpat arī brīvpusdienas bērniem skolās un bērnudārzos.

Aptauja norisinājās elektroniski portālā www.godagimene.lv. 300 respondenti. “3+ Ģimenes karte” ir pirmā valsts veidota atbalsta sistēma daudzbērnu ģimenēm, kas reizē kalpos arī kā apliecinošs dokuments tam, ka ģimenē aug trīs un vairāk bērnu vecumā līdz 18 gadiem. Šīs kartes īpašniekiem, par kuriem kļuvuši jau ap 6000 vecāku, ir iespēja saņemt atlaides, izmantojot pakalpojumus, kurus piedāvā valsts un privātie uzņēmumi Latvijā. Programma tapusi ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Aktīvā atpūta Bērni Ceļojums pa Latviju
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form