Ārsti liek izņemt dzemdi, bet es vēlos bērnu! Ko iesākt?
Foto: Shutterstock

"Man ir 38 gadi, divi bērni. Ar vīru vēlamies vēl vienu bērnu, bet pie kārtējās USG man atklāja miomu dzemdes mugurējā sienā, tās izmēri ir 2,6 x 2,9 centimetri. Slimnīcas konsultatīvajā nodaļā man sniedza slēdzienu - jāņem ārā visa dzemde. Kā tā, literatūrā norādīts, ka pie šādiem izmēriem var veikt embolizāciju, jo miomas izmēri nepārsniedz augļa 12 - 13. nedēļas izmēru - septiņu centimetrus?

Esmu izmisumā. Mēs tā gribējām bērnu, jo mums ar vīru kopēju bērnu nav. Ceru, ka sniegsiet kaut nedaudz informācijas," portālam "Delfi" padomu lūdz kāda lasītāja.

Atbild Dr. Nataļja Mošna, ārstu prakse "Quartus"

Labdien! Dzemdes mioma ir labdabīgs audzējs, kas attīstās dzemdē no gludās muskulatūras šūnām. Tā ir biežākais labdabīgais sieviešu ģenitālā trakta audzējs, skar 25 - 50 procentus reproduktīvā vecuma sieviešu, biežāk pēc 30 un 40 gadu vecuma, taču mūsdienās miomas tiek atklātas arvien jaunākām sievietēm.

Savā jautājumā jūs neminējāt, vai jums ir ar miomu saistītie simptomi (piemēram, stipra asiņošana menstruāciju laikā, sāpes vēderā, nespēks u.c.), kur tieši atrodas miomas mezgls - vērsts uz dzemdes dobuma pusi, atrodas dzemdes muskuļslānī vai uz dzemdes virsmas.

Ja mioma tika atklāta nejauši, veicot kārtējo USG, jums nav ar miomu saistītu simptomu, tā ir mazāka par augli 12. - 14. grūtniecības nedēļā un ir lēni augoša, rekomendē nogaidošu novērošanu: ginekologa apskati reizi gadā, USG.

Ja mioma ir strauji augoša, t.i., miomas izmērs palielinās vairāk par 20 procentiem sešu mēnešu laikā vai par augļa lielumu sešu grūtniecības nedēļu laikā gada griezumā, rekomendē operatīvu terapiju. Iemesls histerektomijai (dzemdes izņemšanai) pilnīgi bezsimptomas miomas gadījumā sievetēm jūsu vecumā ir tikai ātri augoša mioma.

Dzemdes artērijas embolizācija ir droša un efektīva metode, to atbilstoši izvērtējot un pielietojot sievietēm, kas vēlas saglabāt dzemdi, bet tuvākā laikā neplāno grūtniecību. Ja mioma nerada sievietei sūdzības, ir neliela un sieviete vēlās saglabāt iespēju palikt stāvoklī un dzemdēt bērnu, ir iespējams mēģināt medikamentozu miomas ārstēšanu vai miomektomiju (tieši miomas mezgla izņemšanu).

Lai spriestu par miomas iespējamu ietekmi uz grūtniecības iznēsāšanu, jāņēm vērā miomas mezglu skaitu, to lielumu, lokalizāciju, palielināšanos izmēros ātrumu. Pēc pasaules pētījumu datiem, miomektomija ir rekomendēta tām neauglīgām sievietēm, kurām miomas mezgli deformē dzemdes dobumu un kurām nav pierādīti citi neauglības cēloņi, kā arī tām, kurām paredzēts veikt ārpusķermeņa apaugļošanu (IVF).

Pirms izvēlēties kā rīkoties, iesaku jums vēlreiz apmeklēt ginekologu un kopā izvēlēties jums piemērotu ārstēšanas veidu.

Comment Form