Astoņi mīti par emocijām jeb Kā iemācīties atpazīt savas sajūtas
Foto: DELFI

Mūsdienu pasaulē nav pieņemts runāt par emocijām. Visas sarunas ir vairāk tendētas uz tematiem par to, ko mēs darām vai par to, ko domājam. Lielākā daļa cilvēku uzskata, ka runāt skaļi par savām sajūtām, emocijām, nav pieņemami.

Daudziem savu emociju apzināšanās ir kā maldīšanās džungļos. Bieži cilvēki nespēj izprast jūtu patieso nozīmi, neprot tās atšķirt vienu no otras. Nav nekāda pārsteiguma, ka kādu jūtu noteikšanā iestājas absolūts apjukums. 

Dažas emocijas var tikt novērtētas kā kaitnieciskas, un cilvēki ar tām mēģina cīnīties. Portāls letidor.ru apkopojis astoņas tipiskākās kļūdas, kas tiek pieļautas, mēģinot saprast savas iekšējās sajūtas.

1. "Man vajadzētu justies citādi"

Atminies, cik gan bieži cilvēki saka: "Es zinu, ka man nevajadzētu par to uztraukties" vai "Man vajadzētu justies laimīgākam". Jūtās tādu noteikumu nepastāv, kas tev diktētu, kas ir normāli un kas ne. Tā vietā, lai sevi rātu par to, ko jūti, labāk nosaki sev tiesības uz šīm emocijām un samierinies, ka tev ir izvēles iespējas par to, kā reaģēt uz vienu vai otru dzīves situāciju.

2. "Es nespēju kontrolēt to, ko jūtu"

Pat ja tavas emocijas nav tādas, kā tu vēlētos, tas nenozīmē, ka tev būtu jāiestrēgst tajā noskaņojumā, kādā atrodies konkrētajā brīdī. Tu vari veikt izmaiņas, kas ietekmēs to, kā tu jūties. Ja tu vēlies mainīt savas sajūtas, tad palūkojies uz situāciju no citas puses un sāc darīt to, ko agrāk nekad neesi darījis.

3. "Es nerunāju par problēmām, tātad valdu pār emocijām"

Emocionālās atdeves likums nestrādā ar visu veidu sajūtām. Ja tu apzvanīsi visus paziņas un pastāstīsi viņiem, cik slikti tev pagājusi šī diena, tad visbiežāk tavs noskaņojums no tā neuzlabosies. Un ja tevī par kaut ko ir dusmas, tad, iespējams, tās vēl tikai pieaugs.

4. "Man vienmēr jāspēj kontrolēt emocijas"

Mēģinājums kontrolēt savas emocijas daudziem izpaužas kā mehānisks process. Daži domā, ka kontrolēt savas jūtas nozīmē, ka jāuzvedas tā, it kā jūtu nemaz nebūtu, taču tā tas nav. Patiesībā, mēs spējam izjust ļoti plašu emociju spektru, taču tām nevajadzētu ļaut mūs vadīt.

5. "Apkārtējie spēj piespiest mani izjust konkrētas emocijas"

Cilvēki, kuri būs piedzīvojuši tādas domas, teiks: "Mans priekšnieks izved mani no pacietības" vai "Mana tante liek man justies slikti". Patiesībā, neviens nevar piespiest tevi justies tā, kā pats nevēlies. Citi cilvēki spēj ietekmēt to, kā tu jūties, taču tikai tu pats atbildi par savām emocijām.

6. "Es nespēju tikt galā ar negatīviem pārdzīvojumiem"

Kad cilvēki šaubās par savām spējām pārdzīvot noteiktas emocijas, tas noved pie tā, ka cilvēks sāk no tām bēgt. Daži bieži izjūt trauksmes lēkmes un var paiet garām lieliskai iespējai, ko dzīve tam dāvā. Piemēram, cilvēks, kurš jūtas neērti kāda sabiedrībā, var bēguļot no tikšanās ar kolēģi, lai apspriestu kādus svarīgus jautājumus, kas savukārt var ietekmēt viņa karjeru.

Prasme tikt galā ar "neērtām emocijām" stiprinās tavu pārliecību. Tad, kad neļausi emocijām valdīt pār tavu uzvedību, varēsi tikt galā jau ar daudz lielākiem pārdzīvojumiem nekā pats spēj iedomāties.

7. "Negatīvas emocijas - tas ir slikti"

Ir nepareizi dalīt jūtas sliktajās un labajās. Tas, ko tu dari, ļaujoties šīm sajūtām, var būt pozitīvi vai negatīvi, proti, tieši tava izvēle spēj radīt šo atšķirību. Piemēram, dusmas var novest pie sliktām sekām: daži cilvēki dara briesmu lietas, kad viņi ir dusmīgi, bet citi izmanto šīs jūtas, lai paveiktu kādas pozitīvas izmaiņas.

8. "Emociju izrādīšana - vājuma pazīme"

Tiekšanās vienmēr būt stipram var nodarīt daudz lielāku kaitējumu nekā pastāvīga vājuma demonstrēšana. Patiesībā, prasme dalīties ar savām emocijām ar citiem ir drosmes pazīme.

Savu emociju atpazīšana un izpratne var būt visai sarežģīta, ja tu neesi pieradis domāt par to, kā tu pats personīgi jūties. Kā vairums dzīves ieradumu, ar laiku tava spēja atpazīt, kontrolēt un sadzīvot ar savām emocijām uzlabosies. Galvenais - mācies ieklausīties iekšējā balsī un atpazīt savas iekšējās sajūtas.

Tags

Psihoemocionālā veselība

Comment Form