Foto:  Celiece Aurea

Sieviešu diena - kas tā īsti ir, kur tā ziemo un kāpēc tāda būtu vai nebūtu jāsvin? Domas un viedokļi dalās, bet akcijas “SIEVIEŠU DIENAI BŪT!” idejas autori viennozīmīgi ir PAR šīs dienas saglabāšanu, atjaunošanu un iedzīvināšanu tautas tradīcijās un parašās. Atdosim sievietēm Sieviešu dienu!

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Kāpēc Sieviešu diena būtu jāsvin un jāgodā? Atmetīsim visu padomisko (ir cilvēki, kas saka, ka 8. marts esot Padomju laiku palieka un tāpēc ideoloģiski ir pret to), ir simtiem iemeslu, kāpēc vienkārši vajadzētu svinēt sievietes kā parādību un kā esību – no Kleopatras līdz popa princesei Britnijai, no pirmās latviešu izdevējas un miljonāres Emīlijas Benjamiņas līdz pēdējā laika veiksmīgākajai aktrisei Agnesei Zeltiņai – visas šīs sievietes ir svinēšanas vērtas. Sievietes jau sen nav tikai mātes un sievas, viņas ir uzņēmējas, autores, izdevējas, aktrises, dziedātājas, tramvaju vadītājas, grāmatvedes, cirka mākslinieces un kas tik vēl nē, viņas aktīvi iesaistās politikā un veiksmīgi vada valsti, viņas lielā mērā nosaka lietu kārtību jau pāris gadsimtus…

Atgriežoties pie Sieviešu dienas saistību ar padomisko, kā vēsta vecā labā Padomju Latvijas Enciklopēdija, sieviešu kustība, kas ir ierosmes par Sieviešu dienu kā svinamo dienu pamatā, ir aizsākusies jau 18. gs. Ziemeļamerikā, Francijā un citās zemēs. Sieviešu kustība jau 18 gs. cīnījās par sieviešu līdztiesību ar vīriešiem saimnieciskajā, sabiedriski politiskajā un kultūras dzīvē – kāda te saistība ar Padomju svētkiem? 2. Starptautiskajā sociālistiskajā sieviešu konferencē, kas notika 1910.gadā Kopenhāgenā delegātes nolēma turpmāk 8. martā atzīmēt Starptautisko sieviešu dienu, tā svinot sieviešu sasniegumus – iegūtās vēlēšanu tiesības, vienlīdzīgo attieksmi darba tirgū, daudzējādā ziņā tieši kapitālisms veicinājis sieviešu un vīriešu vienlīdzības jautājuma risināšanu, iesaistot sievietes darba tirgū. Dažādas sieviešu kustības cīnījušās gan par vienlīdzību ar vīriešiem, gan mieru pasaulē, gan apkarojušas un apkaro cilvēku tirdzniecību, veicina krūts vēža izpēti un dara citas apsveicamas lietas. Kāda saistība ar Padomju svētkiem un varu? 8. marts nav Padomju izgudrojums, ierosinājums vai ideoloģija – tāpēc aizmirsīsim par to!

Kāpēc svinēt 8. martu, ja ir Mātes diena? Ne visas sievietes ir mātes – tieši tik vienkāršs arguments. Kāpēc svinēt 8. martu, ja ir Valentīna diena? Šie svētki godā mīlestību, ne sievieti.

Kāpēc svinēt sievietes, bet ne vīriešus? Būsim reāli – būt sievietei nav viegli, jādzemdē bērni, jārūpējas par vīru, ģimenes pavardu un vēl jāspēj piepildīt personiskās ambīcijas – jābūt veiksmīgai darba un privātajā dzīvē, lai būtu apmierināta pati ar sevi un apkārt notiekošo. Bet būt sievietei ir skaisti tieši to pašu iemeslu dēļ! Mums, latviešiem, ir daudz skaistu un veiksmīgu sieviešu, kāpēc nesagādāt viņām svētkus un nepateikties par labajiem darbiem?

Akcija “Sieviešu dienai būt” ir tikai tās sākumā – visi, kas ir PAR šo dienu, aicināti izteikt savus ierosinājumus, vēlmes vai kritiku un argumentus, par to, kā šo dienu labāk svinēt un kāpēc svinēt. Mēs neaicinām šo dienu atzīt par valsts svētkiem un neuzsākam politisku kampaņu, mēs vienkārši gribam godināt sievietes. Ja esi ar mums un vēlies pievienoties kampaņai, raksti e-pastu vai sūti vēstules: info@platformacd.lv vai “Sieviešu dienai būt”, Dignājas iela 2, LV 1004, Rīga, Latvija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form