Audžuģimeņu kustība kļūst aktīvāka; aprūpes iestādēs arvien mazāk bērnu
Foto: Shutterstock

Pērnajā gadā pirmo reizi audžuģimenēs ārpusģimenes aprūpe tika nodrošināta lielākam bērnu skaitam nekā aprūpes iestādēs, liecina Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) apkopotie dati par bāriņtiesu darbu 2017. gadā. Tieši tāpat pirmo reizi aprūpes iestādēs esošo bērnu skaits vecumā līdz trīs gadiem ir zemāks par 10 procentiem no visiem iestādēs ievietotajiem bērniem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Tās ir ļoti pozitīvas tendences, kas liecina, ka gan inspekcijas darbs, gan nozarē kopumā veiktās izmaiņas sāk dot pozitīvus rezultātus. Bāriņtiesas aktīvāk meklē iespējas rast bez ģimenes palikušiem bērniem ģimenisku vidi, attīsta audžuģimeņu kustību savā novadā, arī sabiedrība un mediji arvien enerģiskāk iesaistās atbalsta sniegšanā bērniem krīzes situācijā", uzsver VBTAI priekšniece Marianna Dreja.

2017. gadā kopumā ārpusģimenes aprūpe tika nodrošināta 6669 bērniem. No tiem 1173 bērni jeb 18 procenti atradās audžuģimenēs (2016. gadā – 1193 bērni jeb 17 procenti), 4459 bērni jeb 67 procenti atradās aizbildnībā (2016. gadā – 4548 bērni jeb 65 procenti), bet 1037 bērni jeb 15 procenti no visiem ārpusģimenes aprūpē esošajiem bērniem atradās aprūpes iestādē (salīdzinoši 2016. gadā tie bija 1216 bērni jeb 18 procenti).

Aizvadītajā gadā VBTAI īpaši aktīvi un sistemātiski uzraudzīja bāriņtiesu darbu, rosinot meklēt iespējas nodrošināt ģimenisku vidi ārpusģimenes aprūpē esošajiem bērniem, sniedza metodiskos ieteikumus, kā arī nodrošināja dažādus atbalsta un izglītojošos pakalpojumus aizbildņiem un audžuģimenēm. Tāpat arī aizvadītajā gadā nodrošināti dažādi atbalsta pasākumi audžuģimenēm un bez vecāku gādības palikušiem bērniem – psihologu konsultācijas, atbalsta grupas, salidojumi u.c. 2017. gadā apmācīti 95 potenciālie audžuvecāki un audžuģimeņu pilnveides programmas īstenošanas programmas ietvaros apmācīti 183 audžuvecāki, kuriem jau ir piešķirts audžuģimenes statuss.

Arī 2018. gadā viena no VBTAI izvirzītajām darbības prioritātēm ir bāriņtiesas darbības izvērtēšana deinstitucionalizācijas kontekstā, vērtējot, vai tiek darīts viss iespējamais, lai krīzes situācijā nonākušam bērnam nodrošinātu ģimenisku vidi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Adopcija Bērnu nami Ģimene Viesģimene
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form