Augļa alkohola sindroms
Foto: Shutterstock

Augļa alkohola sindroms ir grūtniecības laikā lietoto alkoholisko dzērienu radītās etanola sekas bērnam. Augļa alkohola sindromu, kas iekļauts arī Starptautiskajā slimību klasifikatorā, raksturo triāde:

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
  • Samazināts jaundzimušo svars un augums (apmēram par 10% no normas), kā arī pastāv augšanas problēmas turpmākajā dzīvē.
  • Garīgā atpalicība - bērns nekad nespēs sasniegt normālu prāta attīstības līmeni. Bērniem, kuriem ir augļa alkohola sindroms, ir strukturālas smadzeņu izmaiņas, traucēta zīdaiņa un arī tālāko vecumu posmu attīstība, ir uztveres un mācīšanās traucējumi.
  • Specifiski deformēti sejas vaibsti - mikrocefālija, šauras acu spraugas, atstatus novietotas acis, plakans žokļu rajons, zema virsdegune, īss deguns, neizteikta virslūpas rieviņa, šaura virslūpa.

Augļa alkohola sindroma (Fetal Alcohol Syndrome Disorder – FAS) sekas augšanas laikā nesamazinās, lai gan specifiskās pazīmes izmainās.

Atsevišķi tiek izdalīti Augļa alkohola spektra traucējumi, kas raksturojas ar neiroloģiskas dabas attīstības traucējumiem: ar uzmanības traucējumiem, kustību sfēras attīstības traucējumiem, hiperaktivitāti, ko novēro 75% gadījumos, kas apgrūtina un traucē bērna sociālo adaptāciju, apgrūtināta mācīšanās un izziņu spējas.

Augļa alkohola spektra traucējumi nav klīniska diagnoze, jo nav diagnostikas kritēriji, nav sejas anomālijas, bet jābūt pierādītam, ka māte grūtniecības laikā lietojusi alkoholu.

Ir konstatēts, ka pēc 4-60 minūtēm, kad māte lietojusi alkoholu, tā koncentrācija augļa asinīs būs tikpat augsta, cik mātes asinīs. Alkohols uzkrājas augļa ūdeņos un var tur saglabāties pat tad, kad mātes asinīs alkohola promiles vairs nevar konstatēt.

Lai izvairītos no Augļa alkohola sindroma, mediķi iesaka grūtniecības laikā vispār nelietot alkoholiskos dzērienus, jo zinātniski nav pierādīts, kāds minimālais alkohola daudzums grūtniecības laikā nekaitētu auglim.

Eiropas Parlamenta "Rezolūcijā par Eiropas Savienības stratēģiju dalībvalstu atbalstam alkohola radītā kaitējuma mazināšanai" (turpmāk tekstā - Rezolūcija) tiek uzsvērts, ka vajag labāk informēt sievietes un vīriešus par alkohola lietošanas risku grūtniecības laikā, un jo īpaši par alkohola izraisītām plaša spektra fetopātijām, tai skaitā, par Alkohola augļa sindromu, lai nepieļautu, ka jaundzimušos bērnus un pusaudžus skar slimības un attīstības traucējumi, kurus izraisījusi alkohola lietošana grūtniecības laikā. Rezolūcijā norādīts, ka sievietēm, kurām ir problēmas ar alkoholu, var būt vajadzīgs atbalsts grūtniecības laikā un uzraudzība pēc dzemdībām, kā arī ierosina, ka ginekologiem un pirmsdzemdību aprūpes personālam ir jābūt apmācītam, lai pēc iespējas agrāk varētu atklāt iespējamos bīstamas un veselībai kaitīgas alkohola lietošanas gadījumus un palīdzēt šīm sievietēm pilnībā atteikties no alkohola grūtniecības laikā.

Atbilstoši Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Iedzimto anomāliju reģistra datu bāzes datiem, 2009. gadā Latvijā vienam jaundzimušajam diagnosticēts Augļa alkohola sindroms. Iedzimto anomāliju reģistrā pavisam reģistrēts 51 pacients ar diagnozes kodu - Augļa alkohola sindroms. 2009. gadā Augļa alkohola sindroms veidoja 0,12% no kopējā iedzimto anomāliju skaita.

Finansiālās izmaksas

ASV viens no galvenajiem iedzimtu defektu, anomāliju un bērnu invaliditātes cēloņiem ir alkohola lietošana grūtniecības laikā. Konstatēts, ka ASV 1992. gadā izmaksas, kas saistītas ar Augļa alkohola sindromu - slimo zīdaiņu, bērnu un pieaugušo medicīnisko un sociālo aprūpei - bija 1,9 miljardi ASV dolāru.

ASV aprēķināts, ka viena bērna, kurš slimo ar Augļa alkohola sindromu, vidējās izmaksas dzīves laikā veido 1,4 miljonus ASV dolāru.

Ir aprēķināts, ka katru gadu ASV no katriem 750 jaundzimušajiem vienam konstatē Augļa alkohola sindromu (FAS), bet 40 tūkstoši piedzimst Augļa alkohola spektra traucējumiem (FASD). ASV izplatība ar Augļa alkohola sindromu svārstās no 0,5 gadījumiem līdz 2 gadījumiem uz 1000 bērniem.

Avots:
http://vec.gov.lv/uploads/files/4d665b401ae86.pdf
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form