Bērni bieži nevienam nestāsta par nepatīkamām situācijām interneta vidē, liecina aptauja
Foto: Shutterstock

14,7% bērnu atzīst, ka, piedzīvojot nepatīkamu situāciju internetā, par to nevienam nestāsta, jo nezina, kā šādos gadījumos rīkoties, liecina bezvadu interneta pakalpojumu sniedzēja "Triatel" pētījums, kas veikts bērnu izglītošanas kampaņas "Esi reindžers!" laikā. Savukārt tikai 15,4% aptaujāto atzīst, ka par drošu interneta lietošanu uzzina no vecākiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Nonākot nepatīkamā situācijā internetā, 16,2% respondentu pēc palīdzības vēršas pie konkrētās interneta vietnes administratora, 16,4% palīdzību situācijas risināšanā lūdz vecākiem vai citiem radiniekiem. Tikai 0,9% palīdzību lūdz skolotājam. 4,1% respondentu norādījuši iespēju "cits variants", kā piemērus minot ļoti plašu situāciju loku, sākot no centieniem notiekošo neuztvert nopietni līdz pat vēršanās pēc palīdzības policijā. Mazāk nekā puse jeb 47,7% respondentu atzīst, ka internetā nav piedzīvojuši nepatīkamu situāciju.

Lielākie drošības riski

Jautāti norādīt apdraudējumus, kas būtu uzskatāmi par lielākajiem draudiem internetā tieši bērniem un jauniešiem, visvairāk respondentu – 28,1% - norāda uz interneta krāpniekiem un zagļiem, 26,7% - uz pašu interneta lietotāju neuzmanību, daloties ar saviem privātajiem datiem (piemēram, privātuma iestatījumu nelietošana, pārāk aktīva dalīšanās ar savu privāto informāciju u.tml.), 20% - vīrusus un citu kaitīgo programmatūru. Savukārt 24,4% jeb teju ceturtā daļa respondentu kā lielāko interneta radīto apdraudējumu bērniem un jauniešiem norāda emocionālu pazemošanu un draudu jeb šantāžas saņemšanu.

Vaicāti, ar ko pašiem personīgi nācies internetā saskarties, 29,3% respondentu atzīst, ka internetā saskārušies ar vardarbīgiem materiāliem (vardarbība pret cilvēkiem, dzīvniekiem u.tml.), 26,2% - ar pornogrāfiska rakstura materiāliem, kas pieejami bez brīdinājuma, 12,3% - ar nepiedienīgiem piedāvājumiem, bet 10,1% - ar emocionāliem uzbrukumiem.

"Lai arī ļoti daudz tiek darīts interneta drošības stiprināšanā, pētījuma dati liecina, ka daudzi bērni ikdienā sastopas ar nepatīkamām situācijām internetā. Ņemot vērā tehnoloģiju attīstību, var prognozēt, ka nākotnē pieaugs ne tikai ieguvumi un jaunas iespējas, bet pieaugs arī dažādi riski, kas saistīti ar drošību internetā. Turklāt pētījums atklāj, ka daudzi drošības riski saistās ar bērnu un jauniešu savstarpējo virtuālo komunikāciju, kas rada dažādus emocionālus pārdzīvojumus. Tāpēc nākamais mūsu solis būs virtuālās etiķetes un virtuālās pašaizsardzības paņēmienu izstrāde ar mērķi uzlabot bērnu zināšanas un informētību," stāsta "Triatel" valdes priekšsēdētājs Viktors Topors.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pārdzīvojumus rada vienaudžu komunikācija

Bērniem un jauniešiem nepatīkamākie pārdzīvojumi internetā nereti saistās ar vienaudžu komunikāciju: 13,3% norāda, ka ir saņēmuši draudus vai aizskarošus tekstus vai bildes, 11,8% - nepatīkamas seksuāla rakstura ziņas, 8,7% - ļaunu izjokošanu, bet 20,9% laika gaitā atklājuši, ka interneta komunikācijas partneris patiesībā izliekas par cita vecuma vai dzimuma cilvēku.

Pētījums atklāj, ka teju katrs desmitais respondents arī pats ir aizskāris citu personu internetā. Kā iemesli tam tiek norādīta reakcija uz paša aizskārumu, atbildot uz kāda cita izteikto repliku, piemēram, rakstīta nepatiesa informācija vai aizskarts kāds ģimenes loceklis.
Savukārt kā vietnes, kurās visbiežāk nācies nokļūt nepatīkamās situācijās, aptaujātie norāda sociālos tīklus: kā piemēri tiek minēta draudu no vienaudžiem saņemšana, viltus profilu izveide u.tml.

Mobilās aplikācijas un privātums

Katrs otrais (51,2%) respondents atzīst, ka vienmēr izvērtē mobilās aplikācijas, ko lieto savā viedtālrunī. Tikai 10,1% to nedara nekad. 41,8% vienmēr pievērš uzmanību dažādiem privātuma (ziņas, kas kļūst publiskas, kļūst pieejamas aplikācijas izstrādātājam u.tml.) uzstādījumiem, lejupielādējot mobilās lietotnes, bet ceturtā daļa jeb 24,3% to dara tikai tad, ja lejupielādēšanas procesā tās jāapstiprina atsevišķi.

Aptauja "Iesaisties virtuālajā pašaizsardzībā!" notika no 1. jūnija līdz 15. jūlijam "Triatel" kampaņas "Esi reindžers!" gaitā, un tajā piedalījās 514 respondenti (bērni, kā arī viņu vecāki) no visas Latvijas. Kampaņas mērķis ir paaugstināt bērnu zināšanas virtuālajā pašaizsardzībā un uzlabot viņu drošību interneta vidē. Kampaņas otrajā etapā "Triatel" sadarbībā ar dažādu citu jomu speciālistiem izstrādās virtuālās pašaizsardzības ieteikumus, kurus ikviens varēs iegūt, bezmaksas lejuplādējot informatīvu ekrāntapeti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Drošība internetā Triatel
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form