berni
Foto: PantherMedia/Scanpix

Eiropas Komisija (EK) šā gada 24. martā pieņēma pirmo visaptverošo Eiropas Savienības (ES) stratēģiju par bērnu tiesībām, kā arī priekšlikumu Padomes ieteikumam, ar ko izveido Eiropas Garantiju bērniem nolūkā veicināt vienlīdzīgas iespējas bērniem, kuri ir pakļauti nabadzības vai sociālās atstumtības riskam, informēja EK pārstāvniecības Latvijā Preses nodaļā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

ES stratēģija paredz rīcības sešās tematiskajās jomās:

Bērni kā pārmaiņu nesēji demokrātiskā sabiedrībā. Komisija ierosina dažādu rīcību – sākot ar juridisko tekstu rakstīšanu tā, lai tie būtu bērniem draudzīgi, un beidzot ar apspriešanos ar bērniem saistībā ar konferenci par Eiropas nākotni un klimata pakta un zaļā kursa īstenošanu. Dalībvalstīm būtu jānodrošina arī iespēja bērniem iesaistīties sabiedriskajā un demokrātiskajā dzīvē.

Bērnu tiesības pilnībā īstenot savu potenciālu neatkarīgi no sociālās izcelsmes. Komisija tiecas izveidot Eiropas Garantiju bērniem ar mērķi cīnīties pret bērnu nabadzību un sociālo atstumtību. Piemēram, Komisija pievērsīsies arī bērnu garīgajai veselībai un atbalstīs veselīgas un ilgtspējīgas pārtikas ieviešanu ES skolās. Komisija tieksies ieviest labākus agrīnās izglītības un aprūpes standartus visā ES un veidot iekļaujošu un kvalitatīvu izglītību.

Bērnu tiesības nepiedzīvot vardarbību. Komisija ierosinās tiesību aktus, lai apkarotu ar dzimumu saistītu vardarbību un vardarbību ģimenē, un sniegs ieteikumus ar mērķi novērst kaitējošas ieražas pret sievietēm un meitenēm. Dalībvalstis tiek aicinātas izveidot integrētas bērnu aizsardzības sistēmas un uzlabot to darbību, kā arī stiprināt valsts reakciju uz vardarbību skolās un pieņemt valsts tiesību aktus, kas izbeigtu miesas sodus jebkuros apstākļos.

Bērnu tiesības uz bērniem draudzīgu tiesu sistēmu kā cietušajiem, lieciniekiem, aizdomās turētajiem, apsūdzētajiem par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu vai kā lietas dalībniekiem jebkurā tiesvedības procesā. Piemēram, Komisija veicinās specializētu tiesisko apmācību un sadarbosies ar Eiropas Padomi, lai īstenotu 2010. gada pamatnostādnes par bērniem draudzīgu tiesu sistēmu. Dalībvalstis tiek aicinātas, piemēram, atbalstīt apmācību un izstrādāt stabilas alternatīvas tiesvedībai tādas kā alternatīvas aizturēšanai vai mediāciju civillietās.

Bērnu tiesības justies droši digitālajā vidē un izmantot tās sniegtās iespējas. Komisija papildinās Eiropas stratēģiju "Bērniem labāks internets" un atjauninās ierosinātā digitālo pakalpojumu tiesību akta mērķus, lai panāktu drošu tiešsaistes pieredzi. Komisija aicina dalībvalstis efektīvi īstenot pārskatītās audiovizuālo mediju pakalpojumu direktīvas noteikumus par bērnu aizsardzību un atbalstīt bērnu digitālo pamatprasmju attīstību. Komisija arī mudina IKT uzņēmumus vērsties pret kaitējošu rīcību tiešsaistē un izņemt nelikumīgu saturu.

Dalībvalstis tiek aicinātas izveidot integrētas bērnu aizsardzības sistēmas un uzlabot to darbību, kā arī stiprināt valsts reakciju uz vardarbību skolās un pieņemt valsts tiesību aktus, kas izbeigtu miesas sodus jebkuros apstākļos.

Bērnu tiesības visā pasaulē. Bērnu tiesības ir universālas, un ES pastiprina savu apņemšanos aizsargāt, veicināt un īstenot šīs tiesības gan pasaules mērogā, gan daudzpusējā sadarbībā. Tas tiks panākts, piemēram, 10 procentus humānās palīdzības finansējuma piešķirot izglītībai ārkārtas situāciju un ieilgušu krīžu gadījumos. Komisija līdz 2022. gadam sagatavos rīcības plānu jaunatnes jomā, lai visā pasaulē veicinātu jauniešu un bērnu iesaistīšanos un stiprinātu savienības delegāciju spējas bērnu aizsardzības jomā. Komisija arī saglabā nulles tolerances politiku attiecībā uz bērnu darbu.

Jaunā Eiropas Garantija bērniem

2019. gadā ES teju 18 miljoni bērnu (22,2 procenti no bērniem ES) dzīvoja mājsaimniecībās, kurās pastāv nabadzības vai sociālās atstumtības risks. Tā sekas ir nelabvēlīgi apstākļi, kas turpinās no paaudzes paaudzē un kas atstāj dziļu un ilgtermiņa ietekmi uz bērniem. Eiropas Garantija bērniem ir izstrādāta ar mērķi pārraut šo apburto loku un veicināt vienlīdzīgas iespējas, garantējot, ka bērni, kuriem ir nepieciešama palīdzība (jaunāki par 18 gadiem un pakļauti nabadzības vai sociālās atstumtības riskam), var piekļūt svarīgiem pakalpojumiem.

Ar Eiropas Garantiju bērniem dalībvalstīm tiek ieteikts nodrošināt, ka bērniem, kuriem ir nepieciešama palīdzība, ir brīvi un efektīvi pieejama:

  • agrīnā pirmsskolas izglītība un aprūpe – piemēram, izvairoties no nošķirtām nodarbībām;
  • izglītība un ar skolu saistītās mācību aktivitātes – piemēram, atbilstošs aprīkojums attālinātajām mācībām un skolas ekskursijas;
  • vismaz viena veselīga ēdienreize katru skolas dienu;
  • veselības aprūpe – piemēram, atvieglojot piekļuvi medicīniskajām pārbaudēm un veselības skrīninga programmām.

Šiem pakalpojumiem vajadzētu būt bez maksas un viegli pieejamiem bērniem, kuriem nepieciešama palīdzība.

Plašāka informācija šeit.

Tags

Bērnudārzi Eiropas Komisija Eiropas Savienība Izglītība
0
Vardarbība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form