Bērniem jāmāca peldēt ziemā
Foto: stock.xchng

Šis gads ir iezīmējies ar rekordlielu noslīkušo cilvēku skaitu Latvijas ūdeņos. Tāpēc speciālisti jau kopš mazotnes iesaka mācīties peldēt rudenī un ziemā, lai vasarā bērns peldēt prasmi būtu jau apguvis Turklāt šī aktīvā izklaide ūdenī uzlabo arī veselību un veicina pareizas stājas attīstību. Par visu sīkāk stāsta peldētapmācības un ūdens aerobikas treneri Evita Volkova.

Kāpēc ir vērts bērnu vest uz peldēšanas nodarbībām jau agrā bērnībā? 
Jo agrāk bērns pieradīs pie ūdens un iemācīsies peldēt, jo agrāk un pilnīgāk ūdens pozitīvā ietekme atspoguļosies uz bērna organismu. Nodarbību laikā bērns iemācās brīvi un pareizi turēties uz ūdens, pastiprinātu uzmanību pievēršot pareizai, ritmiskai elpošanai un ķermeņa stāvoklim. Iemācās vienu vai vairākus peldēšanas stilus, kas nākotnē palīdz izvairīties no nelaimes gadījumiem uz ūdens. Peldētprasme ne tikai uzlabo bērna fizisko un psiholoģisko stāvokli, bet arī vispusīgi attīsta un norūda, kas ļaus sekmīgi pretoties dažādām saaukstēšanās slimībām. Nodarbības ir interesantas, vispusīgas un tendētas uz balsta kustību aparāta attīstību, muskuļu pamatgrupu attīstīšanu, stājas korekciju, svara un plakanās pēdas kontroli. Īpaši ieteicamas nodarbības ūdenī ir hiperaktīviem un nervoziem bērniem. 

Kādā vecumā bērnam sākt mācīt peldēt? 
Jaunākie pētījumi rāda - jo agrāk rotaļu un spēļu formā bērnu sāk peldināt, jo labāk! Uz peldēšanas nodarbībām mazuli var vest jau no 8 mēnešu vecuma. Tas, protams, nenozīmē, ka, piemēram, divgadīgs bērns patstāvīgi peldēs. Savās nodarbībās mazajiem piedāvāju sadraudzēties ar ūdeni, spēt atbrīvoties baseinā, pareizi iemācīties gulēt uz ūdens, pareizi elpot, pareizi kustināt rociņas un kājiņas. Tā kā nodarbības notiek brīvā formā, mazais ar smaidu bauda ūdens priekus. Tas ir ļoti svarīgi, jo peldētapmācības nodarbībās gūtās iemaņas nekad neizzūd un saglabājas visu turpmāko dzīvi.

No 4-5 gadu vecuma peldētapmācība ir nopietnāka, jo šajā brīdī bērns jau var sākt darboties ūdenī bez mammas vai tēta atbalsta, turklāt viņš saprot, ko nozīmē: iztaisnot roku, pacel kāju, pagriezt galvu... Tad arī nodarbības vairs nav tik daudz rotaļu un spēļu formā, bet gan kā īsti peldēšanas treniņi ar konkrētiem vingrinājumiem.

No 9-10 gadu vecuma, ja nav apgūti peldēšanas pamati, pirmās peldēšanas prasmes un iemaņas, tad jāsāk ar tām. Ja bērns turpina pilnveidot gūtās iemaņas, tad nodarbībās tiek uzlabota visu peldēšanas veidu tehnika, attīstītās visas fiziskās īpašības, veiksmīgi tiek rosināts sacensību gars, spēja būt disciplinētam, attīstīta vēlme piedalīties sacensībās, spēt cīnīties līdz galam, nepadoties, audzināt savu raksturu. Bērni ir pārliecināti sevī, veikli un prasmīgi peldētāji. Manās nodarbībās individuāla pieeja ir katram, ņemot vērā viņa vecumu un iepriekšējo sagatavotību.

Varbūt vecāki paši bērnu var mācīt apgūt peldēšanas pamatus?  
Labāk nē, jo reti kurš vecāks pats peld pareizi. Atstājiet to kompetenta trenera ziņā! Varu nosaukt 3 tipiskākās kļūdas, ko esmu redzējusi, kad mamma vai tētis savai atvasei māca peldēt. Pirmā - ar roku aizspied degunu un liec galvu zem ūdens. Nepareizi - jo peldot deguns ar roku nav jāaizspiež! Ir jāmāca ieelpot virs ūdens un izelpot ūdenī. Otrā - tur nepeldi, tur ir dziļš, pat ja bērns droši turas uz ūdens. Nepareizi - jo tā bērnam jau tiek iekodēts, ka ja ir dziļš, tad ir jābaidās. Tāpēc arī izaugot, ir bail peldēt dziļumā, pat ja seklumā to prot. Trešā - iemāca pilnīgi nepareizas kāju vai roku kustības. Iemācoties peldēt nepareizi, ķermenis nav pilnībā atbrīvots un nepareizās kustības pēc tam ir grūti izlabot.

Zināšanai
Jāieplāno, ka vecumā līdz 5 gadiem nodarbībās piedalās arī viens no vecākiem.
Rīgā ir vairāki baseini, kur bērnus pieradina pie ūdens jau no zīdaiņa vecuma.

Source

Medicine.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form