Bērns rīko histērijas, ko iesākt?
Foto: Shutterstock

Histērijas bērnam var sākties  sešu mēnešu vecumā, klasiskas to izpausmes būs redzamas divpadsmit līdz astoņpadsmit mēnešu vecumā. Tās parasti beidzas trīs, četru gadu vecumā, atkarībā no bērna attīstības īpatnībām un protams no pašiem vecākiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kas izsauc histērijas? Mazs bērns vēlas izzināt pasauli, kontrolēt situāciju, izmēģināt savu neatkarību. Savā ceļā bērns sastopas ar daudziem ierobežojumiem, kas rada  sarūgtinājumu, vilšanos un dusmas. Bērns domā :"Es zinu, ko es gribu. Vakar svinībās es ēdu saldējumu. Tas bija tik garšīgs! Un es to vēlos atkal...vēlos tūlīt pat." Tad jūs paskaidrojat, ka nav īstais laiks ēst saldējumu, uz ko bērns reaģē ar kliegšanu un raudāšanu. Bērns nedabū kāroto, bet pēc stundas mēģina vēlreiz: "Jā, saldējumu. Lūk, ko es vēlos." Jūs atkal atsakat, kam atkal seko kliegšana un raudāšana.

Daudzi vecāki sūdzas, ka bērna uzvedība kļūst pavisam sarežģīta laikā no plkst.17 līdz 19tiem. Bērni, kas pavadījuši visu dienu bērnudārzā, ievērojot noteiktu kārtību un darot to, ko no viņiem sagaida beidzot atgriežas mājās. Arī vecāki pārnāk no darba noguruši pildot uzliktās lomas un demonstrējot savu profesionalitāti vai arī visu dienu bijuši pacietīgi un izturējuši bērnu kaprīzes, pārdzīvojuši to, ka salūzusi veļas mašīna un  ciemos vēl atnākusi sievas/vīramāte. Kā gan bērns varētu iegūt vecāku uzmanību? Ar histērijām. Viņš zinās, ka mamma ir dusmīga, bet tomēr pienāks un pievērsīsies.

Ko darīt vecākiem, kad bērns rīko histēriju? Pirmām kārtām vajag parūpēties par  bērna drošību. Neatstājat bērnu vienu pašu, paliekat kopā ar bērnu. Aizvedat bērnu projām no vietas, kur atrodas stikla žurnāla galdiņš u.c. Bērns var  savainot sevi un apkārtējos ķerdams un mezdams visu, kas ir pa rokai.

Histērijas laikā bērns jūsu teikto saklausīs ar grūtībām. Tādēļ sakat īsi: "Tagad tu esi ļoti dusmīgs. Es pagaidīšu kamēr tu būsi nomierinājies" vai arī: "Pateiksi man, kad būsi nomierinājies."

Labi, ja bērnu vienkārši cieši apskausiet. Tādējādi bērns sapratīs, ka tiek uztverts nopietni un viņa dusmas pamazām noplaks. Tikai tad, kad bērns būs nomierinājies, uzsākat garāku sarunu.

Pirms došanās uz veikalu, pastāstat bērnam, ko jūs pirksiet un cik ilgi plānojat būt veikalā. Sakat, ka tūlīt dosieties mājās, ja bērns sāks rīkot histērijas.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form