Foto: Shutterstock
Sagaidot skolēnu vasaras brīvlaiku, kas daudziem bērniem atnāk ar nometņu laiku, bet pusaudžiem un jauniešiem arī ar vasaras darbiem, vecākiem vajadzētu laikus parūpēties par bērnu drošību.

Latvijas Apdrošinātāju asociācija ir sagatavojusi pamata padomus, kā novērst potenciālos negadījumus vai mīkstināt to sekas.

Vasaras darbs – vilinoši, bet cik droši?


Vasaras darbs daudziem bērniem un viņu vecākiem ir ļoti vilinoša iespēja jaunietim gan iegūt pirmo darba pieredzi, gan arī papildināt savu un ģimenes budžetu. Pamatā jauniešiem no 15 gadu vecuma tiek piedāvāti dažādi palīgdarbi – noliktavu kārtošana, plauktu krājumu papildināšana, palīgdarbi lauku un celtniecības darbos. Daudzi no tiem prasa fizisku spēku, izturību un arī uzmanību, lai nerastos traumas.

  • Uzziniet pietiekami daudz informācijas par bērna darba vietu – par darba devēju, darba pienākumiem, atbildīgās kontaktpersonas un viņu mobilo telefonu numurus, kā arī konkrētu bērna darba laiku.
  • Izrunājiet skaidri ceļu uz un no darba vietas – tas ir īpaši svarīgi, ja jaunietis uz darbu brauks, piemēram, ar velosipēdu vai motorolleri. Atgādinājumu par ceļu satiksmes noteikumiem un ķiveri nekad nebūs par daudz.
  • Darba devēja pienākums ir rūpēties par darba drošības prasību izstāstīšanu un ievērošanu, taču izrunājiet arī mājās bērna pienākumus un drošības atgādinājumus, piemēram, par pieļaujamo svaru, ko cilāt.

Nometnes – izvēlieties tikai legālās

Ja nometne ir oficiāla, tai ir jāatbilst visām noteiktajām prasībām, tai skaitā par bērnu drošību. Taču drošības prasības nometnē būtiski atšķiras no drošības prasībām skolā vai mājās, tādēļ ir vērts laikus sagatavot sevi un bērnu, izrunājot svarīgākos jautājumus un noteikumus.

  • Uzziniet pietiekami daudz informācijas par nometni – par organizatoriem, norises vietu, plānotajiem pasākumiem, kā arī atbildīgās kontaktpersonas un viņu mobilo telefonu numurus.
  • Izrunājiet ar bērnu jau mājās pirms nometnes galvenos drošības ieteikumus.
  • Nometņu organizatoru civiltiesiskās atbildības apdrošināšana Latvijā nav obligāta prasība, bet, lemjot par nometnes izvēli, iesakām to ņemt vērā – civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polise liecina par organizatoru atbildības līmeni un garantēs, ka bērnam vajadzības gadījumā tiks sniegta maksimālā palīdzība un atbalsts.


Daudziem bērniem mācību gada laikā ir nodrošināta nelaimes gadījumu apdrošināšana. Iespējams, vecākiem ir jāapsver šādas apdrošināšanas nepieciešamība arī vasarai, ja ir plānotas aktivitātes, kur tā var būt aktuāla.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!