Bērnu slimnīcas ārstu padomi, kā izvēlēties drošas Ziemassvētku dāvanas
Foto: Shutterstock

Ziemassvētki ir priecīgs laiks bērniem, kad viņi saņem ilgi gaidītās un mūsu, pieaugušo, sarūpētās dāvanas. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti aicina katru, kurš pērk dāvanas, apzināties, ka viņu uzdevums ir ne tikai iepriecināt un izpildīt vēlmes, bet arī pārliecināties, ka dāvana ir droša un nekādā veidā neapdraud bērnu veselību vai pat dzīvību. Reizēm šķietami interesantas, radošumu attīstošas rotaļlietas var izrādīties dzīvībai un veselībai bīstamas, kā to pierādīja arī nesenie gadījumi, kad Bērnu slimnīcā dažu nedēļu laikā nonāca vairāki bērni, kas bija apēduši magnētus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Bērnu slimnīcas ārsti astoņus padomus, lai visiem palīdzētu izvērtēt dāvanas un padarītu tās drošākas bērniem:

Izvairieties no mazāku un lielāku magnētu dāvināšanas. Gan lielāki, gan mazāki bērni, kā tīši, tā netīši ir norijuši pat vairāk nekā desmit mazus magnētus. Taču pietiek tikai ar diviem, lai gūtu kuņģa zarnu bojājumus un no tā izrietošas nopietnas, ilgtermiņa veselības problēmas. Ja palīdzība netiek sniegta savlaicīgi, magnētu apēšana var beigties ar bērna nāvi, jo zarnās veidojas caurumi, kas rada iekšējo asiņošanu un zarnu satura nonākšanu vēdera dobumā.

Ja dāvināt velosipēdu, skrituļslidas vai jebkuru citu braucam līdzekli, kas attīsta ātrumu, dāviniet arī ķiveri un, ja iespējams, arī citu aizsardzības ekipējumu! Galvas traumas ir ļoti, ļoti bīstamas bērna dzīvībai.

Ja Ziemassvētku dāvanu sarakstā ir kāds mājdzīvnieks, pārdomājiet, vai vienmēr būsiet kopā ar bērnu un nekad to neatstāsiet vienu ar mājdzīvnieku. Ik gadu vairāki simti bērnu gūst traumas no dzīvnieku kodumiem. Būtiski arī saprast un apzināties, ka mājdzīvnieks nozīmē nopietnas pārmaiņas visā ģimenes ikdienas dzīves ritmā, un tas prasa uzņemties atbildību uz daudziem gadiem.

Ja dāvināt batutu, pārliecinieties, ka tam ir arī drošs aizsargtīkls, un jums būs iespēja to novietot drošā vietā, piemēram, zālītē nevis uz cietas virsmas. Tāpat pievienojiet vienkāršu un saprotamu atgādinājumu bērniem, pieaugušajiem un visiem viesiem, ka batutā vienmēr drīkst lēkāt tikai viena persona. Padomājiet arī par to, kā liegsiet iespēju bērnam, piemēram, jaunākajam brālim vai māsai, iekļūt zem batuta, jo tā arī ir ļoti bīstama vieta, kur tiek gūtas nopietnas traumas, kamēr kāds cits bērns lēkā virs batuta.

Izvērtējiet, vai izvēlētā dāvana būs droša visiem ģimenes bērniem. Iespējams, var izvēlēties citas rotaļlietas, kas neapdraudētu jaunākos ģimenes locekļus. Ja ģimenē ir jaunāki bērni, pārdomājiet, kā vecākie bērni rotaļlietas, piemēram, ar sīkām detaļām, varēs uzglabāt drošā, jaunākajiem bērniem nepieejamā vietā. Pārrunājiet to ar visiem ģimenes locekļiem.

Rūpīgi izvērtējiet nepieciešamību dāvināt rotaļlietas, kas darbojas ar baterijām. Bērni var norīt arī šķietami lielas baterijas un, nokļūstot kuņģa sulā, tās kļūst nāvējoši bīstamas. Ja dāvināt rotaļlietu ar baterijām, pārliecinieties, ka tās ir droši aizslēgtas, aizskrūvētas un bērnam nebūs iespēja tās atskrūvēt.

Uzdāviniet visiem, kuri mēdz savās mājās pieskatīt jūsu bērnus, drošas, aizslēdzamas medikamentu kārbas vai sienas skapīšus. Pārrunājiet, cik bērniem pieejamās vietās, piemēram, rokassomiņās vai naktsskapīšos, atstāti medikamenti var būt bīstami bērna dzīvībai.

Vienmēr pārbaudiet rotaļlietu marķējumu un dāviniet tikai atbilstošā vecuma bērniem paredzētās rotaļlietas.

Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca Bērnu slimnīca Nedrošas rotaļlietas Ziemassvētku dāvanas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form