BKUS ārsts: vecāku neinformētības dēļ Latvijā bērniem pārāk vēlu diagnosticē 1.tipa cukura diabētu
Foto: Shutterstock

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) endokrinologi atzīst, ka Latvijā pārāk novēloti tiek bērniem diagnosticēts 1.tipa cukura diabēts. Tas saistīts ar informācijas trūkumu vecākiem un sabiedrībai kopumā. 88,4 procenti no bērniem, kuriem diagnosticēta slimība, nonāk Bērnu slimnīcā jau smagā stāvoklī jeb diabētiskā ketoacidozē, informē BKUS pārstāve Vita Šteina.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Katru gadu Latvijā 1.tipa cukura diabētu diagnosticē 75 līdz 85 bērniem. Ja slimības simptomi tiktu atpazīti jau agrīnā stadijā, tad bērnu ārstniecība noritētu daudz vieglāk, mazāk psiholoģiski traumējoši un tik bieži nenonāktu reanimācijā," skaidro endokrinoloģe Dr.Iveta Dzīvīte – Krišāne, piebilstot, ka attīstītākās valstīs diabētiskā ketoacidoze konstatēta bērniem 50 līdz 55 procentos gadījumu.

Bieži 1.tipa cukura diabēta agrīnus simptomus var novērot gadījumos, kad bērns slimojis ar akūtām vīrusu slimībām. "Bērns jūtas vairāk noguris un vēlas biežāk gulēt, vairāk slāpst un biežāk apmeklē tualeti kā parasti, kā arī sāk zaudēt svaru. Vecāki bieži saka, ka uzskatījuši šos simptomus par vīrusa saslimšanas sekām un nav pievēruši pietiekami lielu uzmanību tiem. Tomēr tieši šie simptomi ir jāņem vērā, lai savlaicīgi diagnosticētu 1.tipa cukura diabētu un spētu savlaicīgi sniegt palīdzību bērnam. Taču diabēta pazīmes var attīstīties arī uz pilnīgas veselības fona. Vecākiem jābūt ļoti vērīgiem, lai pasargātu bērnu no smagiem veselības traucējumiem," skaidro Dzīvīte – Krišāne.

Ja simptomi netiek atpazīti agrīni, slimībai progresējot, attīstās diabētiskā ketoacidoze, kas izpaužas kā vemšana, sāpes vēderā, strauja un dziļa elpošana, paātrināta sirdsdarbība, izteikts vājums, samaņas traucējumi un koma. Ja bērnam tiek novēroti kādi no minētajiem simptomiem, nekavējoties ir jāizsauc Neatliekamā medicīniskā palīdzība.

1.tipa cukura diabētu neizraisa cukura lietošana uzturā, liekais svars vai neaktīvs dzīvesveids. No tā nav iespējams izvairīties un pagaidām to nav iespējams pilnībā izārstēt. Slimības ārstēšanā pamatā ir insulīna aizvietošana ar ikdienas zemādas injekcijām vai insulīna sūknīša palīdzību. 1. tipa cukura diabēta iemesls ir specifiskās (autoimūnās) imunitātes traucējums, ko sekmē ģenētiska predispozīcija (diabēts ģimenē), nelabvēlīgi vides apstākļi, atsevišķas vīrusu saslimšanas var sekmēt cukura diabēta attīstību tiem bērniem, kuriem ir ģenētiska nosliece.

Latvijā kopumā ar 1. un 2.tipa cukura diabētu slimo ap 700 bērnu vecumā līdz 18 gadiem, kā arī ap 95 000 pieaugušo. No tiem ap 650 bērniem līdz 18 gadu vecumam konstatēts 1.tipa cukura diabēts.

Ar Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārste Jeļizaveta Sokolovskas skaidrojumu par to, ar kādām slimībām ir risks saslimt diabēta pacientiem un kas jādara, lai no tā izvairītos, vari iepazīties te. Bet šajā rakstā lasi, kā rīkoties vecākiem, kura bērnam ir diagnosticēts cukura diabēts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Bērna veselība Bērnu klīniskā universitātes slimnīca Slimība
0
Cukura diabēts
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form