BKUS pirmo reizi bērnam ar trauslo kaulu slimību veikta 'augošu' implantu ievietošana
Foto: Publicitātes foto

Janvāra nogalē Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā notika Latvijā unikāla operācija, kuras laikā bērnam ar Osteogenesis imperfecta diagnozi ievietoti īpaša dizaina teleskopiskie stieņi. Šiem pacientiem ir īpaši trausli kauli, tāpēc implanti nepieciešami, lai bērns varētu izvairīties no biežiem lūzumiem. Tie veidoti tā, lai, bērnam augot, stieņi augtu līdz ar viņu, un situācijās, ja lūzums tomēr noticis, to dizains palīdz stabilizēt un noturēt kaulu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Osteogenesis imperfecta (OI) ir ģenētiska slimība, kas neļauj organismam veidot spēcīgus kaulus. Cilvēkiem ar OI kauli lūzt bieži, tāpēc šo stāvokli mēdz dēvēt par trauslo kaulu slimību. Pirmajos dzīves gados mēdz būt pat desmitiem lūzumu, tādēļ tas var sagādāt būtiskas problēmas gan pacientiem, gan pacienta aprūpē iesaistītajām atbalsta personām. Pašreiz Reto slimību uzskaitē ir ap 50 pacientiem ar OI diagnozi. OI iedalās vairākos tipos, bet ne visiem tipiem būs vajadzīga stieņu ievietošana.

"Kopā ar mūsu kolēģi no Polijas pacientei veicām augšstilbu kaulu koriģējošu osteotomiju un osteosintēzi ar teleskopiskiem intramedulāriem stieņiem (Fassier-Duval). Šī metode ļauj palīdzēt bērniem jau no 18 mēnešu vecuma. Līdz šim šādas operācijas Latvijā neveica, bērni brauca ārstēties uz ārvalstīm. Apzinoties, ka šo bērnu vecākiem ir ļoti smaga ikdiena, jo daudz laika aizņem īpašas rūpes par bērnu, esam gandarīti, ka šādas operācijas turpmāk spēsim veikt arī Latvijā, tādējādi palīdzēt OI pacientiem un kaut nedaudz atvieglot ikdienu viņu tuviniekiem," stāsta Bērnu slimnīcas Bērnu ķirurģijas klīnikas virsārsts Dr. Uldis Bergmanis.

Operācija norisinājās nepilnas četras stundas – paciente pēc operācijas jūtas labi, un notiek atveseļošanās process.

Pacientes mamma un Latvijas Osteogenesis Imperfecta biedrības valdes priekšsēdētāja Dace Liepiņa izsaka pateicību: "Šī ir bijusi ļoti nozīmīga operācija Latvijas Osteogenesis Imperfecta biedrībai un mūsu ģimenei. Mums ir liels prieks, ka tagad arī Latvijā bērniem būs iespēja saņemt mūsdienīgas ārstēšanas iespējas. Ar šo stieņu palīdzību tiks samazināts operāciju skaits nākotnē bērniem, jo stienis stiepsies līdz ar kaulu. Lielu pateicību gribam izteikt 3. nodaļas ķirurgu komandai, kura šo noorganizēja, jo īpaši dr. Uldim Bergmanim. "

BKUS pirmo reizi bērnam ar trauslo kaulu slimību veikta 'augošu' implantu ievietošana
Foto: Publicitātes foto

"Šādi piemēri iedvesmo un parāda, cik ļoti svarīgi ir Bērnu slimnīcai turpināt augt, gan uzlabojot infrastruktūru, gan paplašinot sniegto pakalpojumu klāstu arī pacientiem ar retām slimībām. Dr. Bergmanis kopā ar kolēģiem mērķtiecīgi ievieš arvien jaunas ārstniecības iespējas un praktiski parāda, ka izcils ārstniecības rezultāts un rūpes par pacientiem ir mūsu slimnīcas prioritāte. Mēs esam pateicīgi par sabiedrības, valdības un arī uzņēmēju atbalstu, kas mums ļauj turpināt pilnveidoties un palīdzēt mazajiem pacientiem dzīvot veselīgāku un iespējami pilnvērtīgāku dzīvi," komentē Bērnu slimnīcas valdes locekle Zane Straume.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Operācijā piedalījās Bērnu slimnīcas ārstu komanda – Bērnu ķirurģijas klīnikas virsārsts dr. Uldis Bergmanis, ķirurgs dr. Jānis Upenieks, ķirurgs dr. Ģirts Salmiņš, ķirurģe dr. Agnese Rekēviča kopā ar profesoru Mareks Jožvjaks (Marek Jóźwiak) no "Orthopedic and Rehabilitation Clinical Hospital Wiktor Dega Poznań", kā arī anesteziologs dr. Agris Ančupāns (Anestezioloģijas un intensīvās terapijas klīnikas virsārsts), anestēzijas māsa Agnese Ivanova, operācijas māsas Karīna Brunovska un Inga Liepniece.

Osteogenesis imperfecta ir tikai viena no plašā Reto slimību diagnozēm. Pašlaik Latvijā ir reģistrēti 16 053 no aptuveni 90 tūkstošiem cilvēku, kam ir kāda reta slimība. Reģistrā iekļautas 1500 dažādas diagnozes. 28. februārī tiks atzīmēta Reto slimību dienu, kurā, kā vēsta BKUS pārstāvji, Ģenētikas mājas siena tiks izgaismota gaiši zilā cerību krāsā, lai atbalstītu cilvēkus ar retām slimībām un viņu ģimenes, lai pateiktu sirsnīgu paldies mediķiem, kuru aprūpē ir pacienti ar retām slimībām.

Tags

Ģenētika Bērnu klīniskā universitātes slimnīca Bērnu slimnīca
0
Retās slimības
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form