Būtisku pārkāpumu dēļ 'Labdarim' atņems sabiedriskā labuma statusu
Foto: LETA

Sabiedriskā labuma komisija, kas darbojas Valsts ieņēmuma dienesta (VID) paspārnē, nolēmusi atņemt sabiedriskā labuma statusu labdarības organizācijai "Labdaris.lv". Šis statuss ļauj saņemt dažādus nodokļu atvieglojumus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šāds lēmums pieņemts, jo biedrības darbībā atklāti būtiski pārkāpumi. Kā stāsta VID galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Teice-Mamaja, Sabiedriskā labuma komisijai bija aizdomas par biedrības darbībām, kas varētu liecināt par pārkāpumiem, tāpat arī saņemta informācija no citām organizācijām un anonīmas sūdzības no trešajām personām – cietušajiem.

Lēmums par statusa atņemšanu ir pieņemts, bet patlaban vēl notiek juridisko formalitāšu kārtošana, lai to atņemtu. Statusu biedrība zaudēs nākamnedēļ, bet lēmums stāsies spēkā septiņas dienas pēc tam, kad tas pa pastu būs nosūtīts biedrībai, skaidroja VID pārstāve.

Arī portālam "Delfi" ir zināmi vairāki gadījumi, kad "Latvijas labdaru asociācijas "Labdaris.lv"" it kā pārstāvētie nelaimē nonākušie cilvēki cietuši no šīs organizācijas darbībām. Tomēr cilvēki, kuri sadarbojušies ar biedrību, ir iebiedēti – noslēgtais līgums ar to paredz, ka viņiem ir liegts sarunāties ar trešajām personām, tostarp arī žurnālistiem, pretējā gadījumā sadarbības līgums tiek lauzts un cilvēkam saziedotā nauda paliek organizācijas kasē. To, ka cilvēki ir iebiedēti, ka nesaņems naudu, ko tieši viņiem ir saziedojuši līdzcilvēki, netieši apliecināja arī VID, jo sūdzības no cilvēkiem saņemtas anonīmi un par šo faktu VID ir dzirdējis vēl no citiem.

Biedrības mājaslapa ir slēgta, tajā vien rēgojas gramatiski nepareizi veidots teikums: "Tehnisko problēmu dēļ lapa ir rekonstrukcijā." Ar tās vadītāju Aleksandru Čistovu portālam "Delfi" neizdevās sazināties ne telefoniski, ne sociālajos tīklos.

Toties biedrība, iespējams, izvērsusi plašu darbību Krievijā, liecina "Delfi" rīcībā esoša informācija. Arī kaimiņzemē jau šī organizācija paguvusi iemantot visai nelāgu slavu citu labdarības organizāciju vidū. "Labdaris" arī atvēris mājaslapu Lielbritānijā, aicinot ziedot Latvijā dzīvojošajiem slimiem bērniem un pieaugušajiem.

Kā stāsta Teice-Mamaja, biedrība komisijas pieņemto lēmumu varēs apstrīdēt tiesā, tomēr, ja arī tas tiks darīts, statuss būs atņemts līdz tiesas gala lēmumam. "Labdaris" kā biedrība varēs likvidēties pati, iesniedzot par to attiecīgu iesniegumu Uzņēmumu reģistrā, bet, ja biedrība veiks apzinātu saimniecisko darbību, to var likvidēt VID vai prokuratūra. Šāda norma paredzēta Biedrību un nodibinājuma likumā.
VID informējām par atsevišķiem gadījumiem, kuros privātpersonas jūtas kā cietušās personas, bet baidās zaudēt saziedoto naudu. Teice-Mamaja iesaka šiem cilvēkiem vērsties Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē. Policijā portālam "Delfi" pagaidām nevarēja sniegt informāciju, vai par šīs organizācijas darbībām ir saņemts kāds iesniegums.

Kā liecina "Lursoft" dati, pērn "Labdaris" kopumā ziedojumos deklarējis 376 933 eiro ienākumus, no kuriem konkrētiem mērķiem dāvināti 344 686 eiro. Organizācijas izlietotie līdzekļi pērn sasniedza 366 609 eiro. Biedrības gada pārskatā pieejams pilns ziedotāju saraksts, kurā absolūts vairākums dāvinātāju ir fiziskas personas, kas galvenokārt atvēlējušas summas, kas mērāmas no dažiem eiro līdz dažiem desmitiem eiro.

Par aizdomīgām "Labdara" darbībām portāls "Delfi" un citi mediji vēstījuši arī agrāk. Gada vidū VID apstiprināja, ka sācis auditu šajā organizācijā. Šī gada vasarā uz kritiku organizācija atbildēja, izplatot paziņojumu, ka "naidīgi noskaņotu spēku prettiesiskās darbības" rezultātā "cieš slimi bērni un fonda palīdzības lūdzēji".

"Šobrīd nepatiesas negatīvas informācijas dēļ fonda darbība ir praktiski bloķēta. Desmitiem slimu bērnu nevar saņemt palīdzību pietiekošā apjomā. Mēs pieliekam visas pūles, lai glābtu mūsu bērnus, bet bez jūsu atbalsta mums tas neizdosies. Un ja jūs nepalīdzēsiet mums, tad var notikt ļaunākais," paziņojumā tika citēts biedrības vadītājs Čistovs.

"Labdaris" gan nav Čistova pirmais labdarības fonds: viņa biedrībai "Sociāli nozīmīgu projektu centrs "Varonis"" 2014. gadā nodokļu parāda dēļ tika atņemts sabiedriskā labuma organizācijas statuss. Tomēr darbību labdarībā viņš turpinājis ar organizāciju "Labdaris".

Čistovs ir arī vienīgais īpašnieks SIA "Sociālā palīdzība", SIA "LM WEB", SIA "Labo mēdiju aģentūra", SIA "Atbalstītāju apvienība", SIA "Projektu centrs "Varonis"" (uzņēmuma iepriekšējais nosaukums – "Masteri igri"), iepriekš viņam piederējusi nu jau likvidētās SIA "Pitwolf Met" un SIA "Gelado", kā arī SIA "Pitwolf", SIA "Armira On" (iepriekšējais nosaukums "Armira Of").

Viņš ir arī virknes biedrību vadībā – "Dzīves taka", "Latvijas mārketinga apvienība "Labiemediji.lv"', "Atbalstītāju apvienība "Atbalstītāji.lv"", "Varoņu klubs".

Tags

Labdarība Lasāmgabali Valsts policija VID
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form