Cēsu klīnikā veiktas četras augstākās sarežģītības ginekoloģiskās operācijas
Foto: Kaspars Kurcens

Šonedēļ divu dienu laikā – 29. un 30. maijā – ārstu komanda Cēsu klīnikā veiksmīgi veica četras ļoti sarežģītas operācijas – trīs dziļās endometriozes laparoskopiskas operācijas un vienu mūsdienīgu, laparoskopisku dzemdes noslīdējuma korekciju ar tīkliņa implantu. Tās ir augsta līmeņa un grūtības pakāpes ginekoloģiskas operācijas, kas mūsdienīgā veidā atrisina daudzām Latvijas sievietēm aktuālas veselības problēmas, ginekoloģēm Jolantu Krauzi un Aigu Rotbergu, informē "Cēsu klīnika" pārstāve Dace Valnere.

Dziļās endometriozes operāciju laikā pacientēm tika atjaunota iegurņa anatomija un olvadu caurlaidība, līdz ar to atjaunojot auglību un paverot iespēju nākotnē laist pasaulē mazuli. Arī dzemdes noslīdējumu izdevās koriģēt ar tīkliņa implantu – šī ir viena no jaunākajām un modernākajām metodēm, kuru ārstes Krauze un Rotberga apguva Vācijā un turpmāk varēs veikt arī patstāvīgi. Dziļās endometriozes operācijas ilga četras stundas un pat ilgāk. Tās veica ar mazinvazīvu metodi – laparoskopiski –, sniedzot iespēju pacientēm jau nākamajā dienā doties mājās.

Ginekologs Eduards Ošiņš skaidro: "Ja runājam par ginekoloģiskajām operācijām, tad šis ir visaugstākais līmenis jeb virsotne. Dziļā endometrioze rada neauglību, sāpes un nopietni ietekmē sievietes dzīves kvalitāti. Tie ir gadījumi, kad palīdzēt var ķirurģiskā ārstēšana. Tiesa, pašlaik Latvijā vēl ir maza pieredze šādu operāciju veikšanā. Dziļās endometriozes gadījumā operācija ir ļoti sarežģīta, jo slimība bojā dažādus blakus orgānus, bet endometriozes perēkli ir jāizoperē pilnībā."

Cēsu klīnikā veiktas četras augstākās sarežģītības ginekoloģiskās operācijas
Foto: Kaspars Kurcens

Pašlaik pasaulē katra 10. sieviete reproduktīvā vecumā cieš no endometriozes. Arī Latvijā tā ir viena no mūsdienu aktuālākām problēmām, runājot par sieviešu veselību. Līdz 10 procentiem no saslimšanām ir tieši dziļās endometriozes. Ārsts skaidro, ka diemžēl gan Latvijā, gan arī Francijā šo slimību diagnosticē vēlu, dažkārt pat desmit gadus kopš slimības sākuma. Turklāt diagnosticēto gadījumu skaitam ir tendence pieaugt. Ārstiem vēl ir daudz neskaidrību par šīs slimības cēloņiem, taču skaidrs, ka viens no to veicinošiem apstākļiem ir vēlu plānotas pirmās dzemdības.

Par dzemdes noslīdējuma korekciju ar tīkliņa implantu ginekoloģe Jolanta Krauze komentē: "Endometrioze vairāk ir jaunu sieviešu slimība, bet dzemdes noslīdējums raksturīgs sievietēm pirms un menopauzes laikā. Abas slimības ir plaši izplatītas un katra savā veidā būtiski ietekmē sievietes dzīves kvalitāti. Dzemdes noslīdējumu operē ar dažādām metodēm, bet daudzas neatrisina šo problēmu ilgtermiņā. Mēs esam apguvušas vairākas metodes. Uzskatu, ka vienmēr vajag izvērtēt, kas ir labākais katrai pacientei. Un varu teikt, ka laparoskopiskā operācija ar tīkliņa implantu pacientēm uzrāda ļoti labus rezultātus ilgtermiņā."

Ārstes Jolanta Krauze un Aiga Rotberga ir iniciatores operācijām, ārstes padziļināti pēta endometriozes ārstniecības iespējas, ik gadu apmeklē starptautiskas konferences par endometriozi un endoskopisko un histeroskopisko ķirurģiju. Bet ginekologs Eduards Ošiņš ir viens no pirmajiem ārstiem, kas jau Latvijā sāka veikt dziļās endometriozes operācijas. Pašlaik ārsts strādā Francijā, Vosgesas rietumdaļā, "CHOV Nefchateau" klīnikā.

Cēsu klīnikā ir nepieciešamais tehniskais nodrošinājums attiecīgo operāciju veikšanai, kā arī ārsti, kas sertificēti šajā jomā, tāpēc sadarbībai ar vadošiem speciālistiem izmeklēti viskomplicētākie gadījumi operācijām, lai sniegtu palīdzību pacientēm, un nākotnē ārsti varētu ne vien paši strādāt visaugstākajā līmenī, bet līdzīgā veidā dalīties pieredzē arī ar citiem kolēģiem.

Source

Cālis.lv

Tags

endometrioze Veselības aprūpe
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form