Darbs ar viduslaiku metodēm? Rosina reformēt bērnu sodīšanas sistēmu, liekot uzsvaru uz resocializāju
Foto: AFP/Scanpix

Tieslietu ministrija (TM) piedāvā reformēt bērnu sodīšanas sistēmu, liekot uzsvaru uz bērnu resocializāciju jeb pasākumiem, lai uzlabotu bērna apkārtējo vidi, pretstatā šodienas praksei, kad bērnu soda arī ar naudas sodiem un rājieniem, Pašvaldību savienības rīkotajā videokonferencē "Bērni likumu krustcelēs: soda aizstāšana ar atbalstu un uzraudzību" uzsvēra TM valsts sekretāra vietniece tiesību politikas jautājumos Laila Medina.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viņa atgādināja, ka bērni nav maziņi pieaugušie, jo savos uzskatos un skatījumā uz dzīvi tie būtiski atšķiras no pieaugušajiem. "Pašlaik skatoties uz bērnu pārkāpumiem, mēs viņu pielīdzinām pieaugušajam cilvēkam, sodot viņu ar sodu, pavisam neiedziļinoties tajā faktā, ka bērna psiholoģiskā pakāpe un emocionālais briedums neatbilst tādai pieejai, līdz ar to šie sodošie likumi prasa uz tiem paskatīties savādāk un aptvert, vai patiešām tajos gadījumos, kad bērns ir izdarījis likumpārkāpumu, ir pamats uzskatīt, ka viņa uzvedība neatbilst tām normām, kas sabiedrībā pieņemamas, un būtu vērtējama, piemērojot sodu," teica Medina.

TM skaidroja, ka patlaban normatīvais regulējums paredz trīs bērnu sodu veidus, no kuriem pirmais ir klasiskā sodīšana ar administratīvo vai kriminālatbildību. Otra iespēja ir zināms hibrīds, kur sodīšanai tiek piedāvāti atsevišķi audzināšanas elementi, tomēr tāpat tie ir atsevišķi sodi, kas ir paredzēti, ja bērns ir izdarījis likumpārkāpumu.

Trešā iespēja, kas ir paredzēta Bērnu tiesību aizsardzības likumā, ir resocializācija. Tā paredz, ka pēc likumpārkāpuma konstatēšanas ir jānoskaidro bērna rīcības īstenie cēloņi un jāsniedz tādi uzvedības un domāšanas korekcijas pasākumi, kas šos cēloņus novērš.

TM pārstāvē informēja, ka 2020. gadā ir sodīti 4310 jaunieši vecumā no 14 līdz 17 gadiem, tātad šajos gadījumos ir piemērots sods, uzskatot, ka problēma tiks novērsta.

2670 gadījumos ir piemērots naudas sods un brīdinājums. Medina uzsvēra, ka naudas soda piemērošana nebūtu labākais veids, kā palīdzēt bērnam mainīt savu attieksmi pret notikušo.

1300 bērniem ir piemēroti audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi, kas "par vienu soli" ir vērsti uz bērna uzvedības izpratni, bet arī šeit ir noteikts sods.

TM secina, ka šajā jomā notiek darbs ar viduslaiku metodēm, neiedziļinoties bērna apstākļos un situācijas izpētē. "Tieši pieaugušie ir tie, kuri ar savām dažādajām problēmām, ar zināšu trūkumu rada bērnam nelabvēlīgu vidi. Bērns bieži vien ir pakļauts fiziskai vardarbībai ģimenē un skolā, un, reaģējot tikai uz izdarīto pārkāpumu, mēs neizvērtējam, kāpēc tas ir noticis," norādīja Medina.

"Mums nav jāsoda bērns, bet ir jāmaina viņa vide, lai ieviestu bērna dzīvē citus cilvēkus, lai radītu pozitīvu piemēru, mainītu domas un priekšstatus, kā pavadīt savu bērnību. Mēs sodām bērnu, atriebjoties viņam par to, ka viņš ir cietis no tās rīcības, kāda viņam ir bijusi apkārt," sacīja Medina.

Tags

Bērna audzināšana Tieslietu ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam