Darbu sāk Latvijā pirmā Mātes piena banka priekšlaikus dzimušiem bērniem
Foto: Publicitātes foto

24. martā Bērnu slimnīca kopā ar sadarbības partneriem svinīgi atklāja Latvijā pirmo Mātes piena banku. Tā izveidota, pateicoties ziedotāju atbalstam vairāk nekā 150 tūkstošu eiro apmērā un Bērnu slimnīcas ieguldījumam 40 tūkstošu eiro apmērā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta finansējums 69 tūkstošu eiro apmērā segs ikgadējo uzturēšanu un darbības nodrošināšanu.

"Mēs visi – priekšlaikus dzimušo bērnu vecāki un Bērnu slimnīcas komanda – sirsnīgi pateicamies sabiedrībai un uzņēmumiem par būtisko atbalstu. Mātes piens padara jaundzimušo ārstēšanu pilnīgu. Katra ziedotāja ieguldījums ir palīdzējis radīt sakārtotu sistēmu un ieviest modernākās tehnoloģijas, lai, līdzīgi kā donoru asinis medicīnā, arī mātes pienu pārbaudītu, pirms droši izmantojam zīdainīšu uzturam. Jūsu ieguldījums palīdzēs daudzām ģimenēm, atbalstot viņu trauslos bērniņus pirmajās dzīves nedēļās," norāda Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols.

Šobrīd Mātes piena banka ir aprīkota ar tādām iekārtām kā:

  • piena analizators un sonifikators;
  • CO2 inkubators laboratorijai, kas nodrošinās nepieciešamos apstākļus donoru piena mikrobioloģiskajai testēšanai;
  • automātisks mātes piena pasterizators, kas nodrošinās pilnīgi automatizētus un drošus donoru piena pasterizācijas ciklus;
  • piena pudeļu aizvalcētājs, lai hermētiski noslēgtu pasterizējamās pudelītes;
  • laboratorijas ledusskapis un trīs saldētavas piena uzglabāšanai;
  • bioloģiskās drošības laminārās plūsmas skapis;
  • aukstumelementi un aukstumsomas piena transportēšanai;
  • trauki piena uzglabāšanai un citi mazi, bet ne mazāk svarīgi priekšmeti darbības nodrošināšanai.

Kā radās Latvijā pirmā Mātes piena banka?

Darbu sāk Latvijā pirmā Mātes piena banka priekšlaikus dzimušiem bērniem
Foto: Publicitātes foto

Līdz šim Latvija ir bijusi vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kurā nav Mātes piena bankas. Igaunija izveidoja pirmo Piena banku Tallinā (2010), savukārt Lietuvā ir jau divas Piena bankas: Viļņā (2017) un Kauņā (2016).

Ceļš uz Mātes piena bankas izveidi Bērnu slimnīcā sākās pirms vairākiem gadiem, 2017. gadā, kad domu par tās nepieciešamību Latvijā aktualizēja Latvijas Neonatologu biedrība kopā ar priekšlaikus dzimušo bērnu vecāku biedrību "Esmu klāt!". Redzot nepieciešamību, Bērnu slimnīca un Bērnu slimnīcas fonds turpināja sarunas ar visām iesaistītajām pusēm, lai radītu šādu iespēju arī Latvijā.

Pēc detalizētas vajadzību apzināšanas Bērnu slimnīcas fonds, partneri un individuālie ziedotāji 2021. gada labdarības kampaņā "Katra lāsīte palīdz augt" savāca nepieciešamos līdzekļus vairāk nekā 150 tūkstošu eiro apmērā iekārtu un aprīkojuma iegādei Mātes piena bankas kabineta iekārtošanai.

"Sirsnīgs paldies katram ziedotājam! Kopā esam īstenojuši ļoti vērtīgu ieceri un parūpējušies, lai turpmāk Latvijā pašiem mazākajiem bērniņiem būtu labākas iespējas izaugt veseliem un viņu vecākiem būtu mierīgāka sirds par sava bērniņa nākotni. Tagad svarīgs būs jauno māmiņu ziedojums, lai Mātes piena banka varētu pildīt savu misiju un uzdevumu," prieku par paveikto pauž Bērnu slimnīcas fonda valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Galvenie Bērnu slimnīcas fonda sadarbības partneri un atbalstītāji kampaņā "Katra lāsīte palīdz augt" bija "Rimi Latvia", SIA "TZMO Latvija" zīmols "Happy", "Philips Avent", kā arī SIA "Baltacon" un tā mātesuzņēmums "Saules aptieka".

Kāpēc mātes piens ir labākais uzturs jaundzimušajiem?

Darbu sāk Latvijā pirmā Mātes piena banka priekšlaikus dzimušiem bērniem
Foto: Publicitātes foto

Bērnu slimnīcas speciālisti skaidro, ka bērnam, kurš dzimis pirms laika, ir daudz lielākas uztura vajadzības nekā laikus dzimušam mazulim. Piemērotākais uzturs priekšlaikus dzimušo bērniņu dzīves sākumposmā ir mātes piens, tomēr objektīvu apstākļu dēļ ne visām māmiņām, mazulim piedzimstot pirms laika, uzreiz veidojas mātes piens. Tāpēc pasaulē ir izveidotas un darbojas Mātes piena bankas, kur ar krūti barojošās māmiņas, kurām veiktas nepieciešamās veselības pārbaudes, var brīvprātīgi bez atlīdzības ziedot savu pienu Piena bankā. Donoru mātes piens tiek rūpīgi pārbaudīts, apstrādāts un pēc tam izsniegts priekšlaikus dzimušajiem mazuļiem slimnīcā.

Mātes piens satur visas nepieciešamās uzturvielas, nostiprina mazuļa imūnsistēmu un pasargā no infekcijām, alerģijām, veicina bērna fizisko un garīgo attīstību. Neviens piena maisījums neaizstāj mātes pienu uzturvērtības un veselības nostiprināšanas ziņā. Savukārt donores ziedotais piens drošā veidā pēc tā pārbaudes, apstrādes un sastāva analīzes Mātes piena bankā aizstāj priekšlaikus dzimušā bērniņa mammas pienu, un tas ir ļoti svarīgi, lai priekšlaikus dzimušajiem bērniņiem ar vājāku imūnsistēmu mazinātu iespējamās veselības problēmas nākotnē.

Priekšlaikus dzimušajiem mazuļiem katra mātes piena lāse ir svarīga. Pirmajās dzīves nedēļās vien daži desmiti mililitru vērtīgā mātes piena priekšlaikus dzimušam bērniņam ļauj būt paēdušam visu dienu. Dažreiz donoru mātes pienu bērnam dod tikai pirmajās dzīves nedēļās, līdz māmiņai pašai mazinās trauksme vai veselības problēmas un mātes piens veidojas pietiekami daudz, bet dažreiz donoru mātes piens ir nepieciešams visu laiku – vairākus mēnešus slimnīcā, kamēr bērniņš izaug lielāks un kļūst stiprāks. Tāpēc ir svarīgi Mātes piena bankā veidot ziedotā donoru piena rezerves, lai nepieciešamības gadījumā slimnīcās esošie mazuļi saņemtu vērtīgo uzturu.

Kā var kļūt par mātes piena donoru?

Māmiņas, kuras šobrīd rūpējas par saviem mazuļiem un jūt, ka piens veidojas pietiekami un būtu iespēja to regulāri ziedot, tiek aicinātas apsvērt domu kļūt par Mātes piena bankas donorēm.

Plašāku informāciju par Mātes piena banku var iegūt Bērnu slimnīcas mājaslapā pienabanka.bkus.lv. Pieteikties uz pirmo sarunu, lai kļūtu par donori, var, gan aizpildot mātes piena donores pieteikuma anketu mājaslapā, gan rakstot Mātes piena bankas ārstēm uz e-pastu piena.banka@bkus.lv vai zvanot pa tālr. +371 25 680 089.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Liene Dambiņa Bērnu slimnīca Bērnu slimnīcas fonds Mātes piens Nacionālais Veselības dienests Priekšlaikus dzimis bērns Rimi Zīdainis Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form