Dzejas dienās nāk klajā dzejas gadagrāmata bērniem 'Garā pupa'
Foto: PantherMedia/Scanpix

8. septembrī pulksten 13 Latvijas Universitātes (LU) Botāniskā dārza kafejnīcā "Šķūnis Cafe" notiks Dzejas dienu pasākums bērniem "Ar "Garo pupu" – no pazemes līdz debess dārziem". Pasākumā biedrība "Ascendum" sadarbībā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi atvērs 2015. gada dzejas gadagrāmatu bērniem "Garā pupa".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Šī grāmata ir vesela dzejas pasaule, ceļojums gan vēsturē, gan mūsdienās, un pat nākotnē, kad par dzejnieku varbūt kļūs kāds no tiem bērniem un pusaudžiem, kuri ne tikai lasa, bet paši meklē īstos vārdus savām domām. Te mēs visi esam kopā, lai turpinātu augt," saka krājuma veidotāja dzejniece Inese Zandere.

Gadagrāmatas veidošanā ar jauniem darbiem piedalījušies 25 latviešu dzejnieki. Jaunajā krājumā atrodami bērnu dzejas un atdzejas jaunumi, tostarp pasakas dzejā, kā arī līdz šim nepublicēti atradumi no Herberta Dorbes un Hardija Lediņa darbu arhīviem, portālu "Cālis.lv" informēja biedrības "Ascendum" pārstāve Dace Bargā.

Bērnu ceļvede latviešu tautasdziesmu bagātībās šoreiz ir režisore Māra Ķimele. Nodaļai "Atgādinājums" izraudzīti šā gada izcilo jubilāru Aspazijas un Raiņa darbi, īpašas pasakas viņiem veltījuši rakstnieki Māris Bērziņš un Ilmārs Šlāpins. Šā gada "Garajā pupā" lasāmi arī Valda Luksa dzejoļi un līdzās tiem atrodama padomju dzīves vārdnīca, kas palīdzēs bērniem caur dzejoļiem apgūt vēsturi.

Īpaši 2015. gada "Garās pupas" izdevumam veidotā nodaļā iekļauti arī dažādu latviešu autoru panti, kas veltīti skaitļiem, skaitīšanai un rēķināšanai. Savukārt atdzejotāji jaunajā gadagrāmatā iepazīstina jaunos lasītājus ar izcilām spāņu, holandiešu, horvātu un poļu dzejas personībām. Ludziņu dzejā īpaši šim krājumam sacerējusi Inga Gaile. Vesela nodaļa veltīta pašu bērnu radošajiem darbiem.

Dzejas krājumu kā dāvanu bez maksas saņems 1000 Latvijas bibliotēkas un skolas, bet pārdoto grāmatu ieņēmumi tiks izmantoti bērnu kultūras projektam "Garā pupa", kas rūpējas par to Latvijas reģionu bērnu iesaisti kultūras procesos, kuriem reģionālās un sociālās nevienlīdzības vai vecāku kūtruma dēļ nav bijusi iespēja apmeklēt kultūras pasākumus.

Gadagrāmatas atvēršanas svētkos, ko vadīs Inese Zandere, piedalīsies dzejnieki un atdzejotāji Uldis Auseklis, Ērika Bērziņa, Inese Paklone, Ilmārs Šlāpins un Māris Salējs. Raiņa tēlā un dzejā iejutīsies Nacionālā teātra aktieris Romāns Bargais.

"Garās pupas" izdošanu 2014. gadā pēc ilgāka pārtraukuma atjaunoja biedrība "Ascendum" un Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome. Gadagrāmatas veidolu radījuši dizaineri Rūta Briede un Artis Briedis, savukārt šī gada izdevumu ilustrējis jaunais mākslinieks Roberts Rūrāns.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Dalība krājuma atvēršanas svētkos ir bez maksas, taču, lai nokļūtu pasākuma norises vietā, ir jāiegādājas ieejas biļete LU Botāniskā dārza apmeklējumam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Dzejas dienas Ilmārs Šlāpins Inese Zandere Māra Ķimele Raiņa un Aspazijas gads
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form