zīdainis
Foto: PantherMedia/Scanpix

Latvijas slimnīcās dzemdībās tiek izmantots novecojis paņēmiens, kas jau sen atzīts par neefektīvu un traumatisku. Ārsti gan pārkāpumus noliedz un, tā kā teorētiski šo paņēmienu vairs neizmanto, to arī nevar oficiāli aizliegt, piektdien vēsta laikraksts "Diena".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viena no sievietēm, kas avīzei stāstījusi par piedzīvoto Rīgas pilsētas Dzemdību namā (RDN), atminas: "Kad parādījās bērna galviņa, ārste tādā kā palēcienā ar elkoni, izmantojot visu spēku, sāka man zem ribām sist bērniņu laukā. Kad mazulis bija ārā, viņš bezspēcīgi gulēja uz puncīša. Es viņiem prasīju: "Kāpēc jūs neko nedarāt? Viņš taču neelpo!" Tikai kad vairākkārt biju pajautājusi, atbrauca intensīvās terapijas ārsti un sāka elpināšanu. Bērniņš tika pilnīgi sasists, viņam asiņoja nieres un bija bojātas visas smadzeņu daivas."

Ārsti vēlāk teikuši, ka bērns būs "dārzenis". Viņš izrādījies saprātīgs, tomēr mazulim ir epilepsija un viņš neceļas no gultas.

Pametot slimnīcu, pāris saņēmis "tīrus papīrus" un atbildīgie neko sliktu dzemdību procesā neesot saskatījuši. Vecāki nosūtījuši vēstuli iestādes vadībai, bet atbildi nesagaidīja.

Līdzīga pieredze RDN bijusi arī citām sievietēm. Viena atceras, ka kāds vīrietis viņai gūlies virsū uz vēdera. Gan māmiņa, gan bērniņš ir fiziski veseli, tomēr emocionāli sieviete tam joprojām nav tikusi pāri un situāciju salīdzina ar grupveida izvarošanu. Cita jaunā māmiņa "Dienai" stāstījusi, ka viņai uz vēdera gūlušies pat divi cilvēki, bet vēl kādā gadījumā šajā procesā bērnam salauzts atslēgas kauls.

Kā ziņo "Diena" šie gadījumi notikuši RDN, Cēsu un Jūrmalas slimnīcās. Visos gadījumos pēcdzemdību dokumentos nekas par notikušo neliecina.

RDN galvenā ārste Dace Rezeberga apgalvo, ka tagad šādas metodes neviens vairs neizmanojot. Ja kāds guļas uz dzemdētājas vēdera, tas būtu jāatspoguļo dzemdību vēsturē.

Vecmāte Līga Giniborga pieļauj, ka šis paņēmiens netiek aizliegts tāpēc, ka tiek uzskatīts, ka tas vairs netiek izmantots.

Veselības ministrijā "Dienai" skaidrots, ka atbilstoši Pacientu tiesību likumam var pieprasīt, lai ārsts izdara papildinājumus vai labojumus dokumentos. Ja nepamatoti tiek sniegta noraidoša atbilde, jāvēršas Veselības inspekcijā. Citās valstīs, lai pasargātu sievietes, dzemdību zālēs ir ierīkota videonovērošana, Latvijā pagaidām gan nekā tāda nav.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam