Dzemdību nams un Stradiņa slimnīca saglabās liegumu dzemdībās piedalīties pavadošajai personai
Foto: LETA

Neskatoties uz ceturtdien izskanējušo ziņu, ka Rīgas Dzemdību nama (RDN) un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) noteiktie ierobežojumi dzemdībās piedalīties vismaz vienai pavadošajai personai ir pretrunā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rekomendācijām, RDN valdes priekšsēdētāja Santa Markova portālam "Cālis" skaidro, ka pašlaik atkāpes no noteiktajiem ierobežojumiem RDN atļauties nevar epidemioloģiskās drošības dēļ.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ziņa papildināta plkst. 15.14 ar PSKUS Sievietes un bērna veselības
klīnikas vadītājas Mairas Jansones komentāru (5.–7. rindkopa).

"Rīgas Dzemdību namā noteiktie ierobežojumi tika rūpīgi izvērtēti un ieviesti pacientu, personāla un visas sabiedrības epidemioloģiskās drošības nolūkā, arī izvērtējot Latvijas dzemdību palīdzības sniegšanas kapacitāti," skaidro Markova vienlaikus atgādinot, ka informācija par ierobežojumiem operatīvi tiek publicēta RDN mājaslapā un citos saziņas kanālos. "Tā kā esam V līmeņa specializētā ārstniecības iestāde ar deleģējumu sniegt augstākā perinatālās aprūpes līmeņa pakalpojumus augta riska dzemdētājām un jaundzimušajiem, ļoti būtiski ir minimalizēt jebkādus infekcijas izplatīšanās riskus pacientu un personāla vidū. Augstākā perinatālās aprūpes līmeņa pakalpojumus, tajā skaitā palīdzību agrīni priekšlaicīgu dzemdību un dziļi neiznēsātu jaundzimušo aprūpē sniedz tikai divas ārstniecības iestādes Latvijā – Rīgas Dzemdību nams un PSKUS, tādēļ ļoti būtiski saglabāt šo iestāžu darboties spēju," tā RDN valdes priekšsēdētāja.

Šobrīd Latvijā jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatība Latvijā sasniegusi 2. izplatības līmeni, kad notiek transmisija sabiedrībā un ir neizsekojami inficēšanās gadījumi. Santa Markova arī skaidro, ka pašlaik noteikti arī daudzi citi cilvēka pamattiesību ierobežojumi, piemēram, tiesības pulcēties, ceļot u.tml. Tāpēc RDN ieviestie pasākumi un ierobežojumi esot samērīgi, jo to neieviešanas un neievērošanas cena var būt kā pacientu, tā personāla vai kāda cita veselība un dzīvība. "Protams, sekojam līdzi visām PVO un ECDC rekomendācijām, īpaši pacientu drošības un infekcijas izplatības riska mazināšanai. Kā redzam, dažādu valstu noteiktie drošības līmeņi un ierobežojumu apjoms atšķiras, tie mēdz būt augstākām drošības prasībām atbilstošāki nekā PVO noteiktie," lēmumu liegt dzemdībās piedalīties pavadošajai personai pamato Markova.

Dzemdību nams aicina uz notiekošo palūkoties ne tikai no "es un man", bet arī "mums visiem, sabiedrībai" skatpunkta. "Mūsu, mediķu, pienākums, sūtība un misija ir sargāt jebkuru dzīvību, tādēļ esam ilgi un neatlaidīgi mācījušies, strādājuši, un turpinām strādāt un gribam strādāt jūsu labā – neraugoties uz gadiem nenovērtēto atalgojuma līmeni, augsto stresa līmeni, infekcijas apdraudējuma līmeni un citiem izaicinājumiem. Būtiski saprast, ka šajā krīzes situācijā ļoti svarīgs ir katrs medicīnas darbinieks, esam ļoti augsta Covid-19 saslimstības riska grupā, ja nevarēsim strādāt slimības vai pašizolācijas dēļ, pakalpojumu sniegšana valstī var tikt apdraudēta," norāda Markova.

Markova arī norāda, ka RDN saprot jauno māmiņu raizes un to, ka ekspektācijas neatbilst pašreizējai realitātei, taču aicina saprast, ka ar katru pavadošo personu Covid-19 izplatības risks paaugstinās, jo pieaug asimptomātisko slimības gadījumu skaits. "Ierobežojumi skar visas jomas, tādēļ pašlaik atkāpes no epidemioloģiskās drošības dēļ noteiktajiem ierobežojumiem atļauties nevaram. Izņēmumi tiek pieļauti tikai ļoti svarīgu medicīnisku iemeslu dēļ ar galvenā ārsta vai valdes rakstisku atļauju," skaidro Markova. RDN kvalificētu medicīnisko aprūpi un atbalstu dzemdībās nodrošina personāls, pacientēm ir pieejams psihologs, kā arī RDN rūpējas par skaidrojošo materiālu izplatīšanu plašsaziņas vietnēs.

Savukārt Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Sievietes un bērna veselības klīnikas vadītāja Maira Jansone komentārā portālam "Cālis" norāda, ka pēc Veselības ministrijas norādījumiem, dzemdību aprūpe Stradiņa slimnīcā organizēta, rūpējoties par pacienšu un viņu jaundzimušo drošību. Sievietes un bērna veselības klīnikā šobrīd minimalizēta savstarpējā kontakta iespējamība, un tas attiecas gan uz personālu, gan pacientiem, lai izvairītos no nopietnām un neparedzamām sekām.

Jansone skaidro, ka nodaļā samazināts gultu skaits un plānots samazināt arī uz vietas esošā personāla skaitu: "Ir nodalīta aprūpes zona apstiprinātām/aizdomīgām Covid-19 dzemdētājām. Distancēšanās ietver arī ierobežojumus attiecībā uz trešo personu klātbūtni. Pacienšu un jaundzimušo aprūpe šajā laikā tiek pilnībā nodrošināta un necieš."

"Jāņem vērā arī VM plāns, ka PSKUS stāsies visas Covid-19 smagi slimās dzemdētājas. Pacientēm, kuras ir interesējušās par iespēju dzemdēt mūsu slimnīcā, mēs savlaicīgi izskaidrojam savu pozīciju, un pacientes lielākoties ir saprotošas un atbalsta mūsu lēmumu. Kamēr valstī pastāvēs ārkārtas situācija, mēs neplānojam atcelt ierobežojumus attiecībā pavadošās personas atrašanos mūsu slimnīcas dzemdību nodaļā," tā Maira Jansone.

Jau ziņots, ka PVO norādījusi, ka visām grūtniecēm, pat tām ar potenciālu vai apstiprinātu saslimšanu ar koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19, ir tiesības uz kvalitatīvu aprūpi dzemdību laikā, kā arī pirms un pēc tām, tostarp, tas attiecas arī uz garīgās veselības aprūpi. PVO uzsvērusi, ka droša un pozitīva dzemdību pieredze iekļauj arī brīvi izvēlētas pavadošās personas klātbūtni dzemdību laikā.

Savukārt Veselības ministrija (VM) ziņu aģentūrai LETA iepriekš norādījusi, ka lēmumus par darba organizāciju un pacientu plūsmu slimnīcās, šajā gadījumā dzemdību nodaļās, pieņem attiecīgās ārstniecības iestādes vadība.

Tags

Koronavīruss Covid-19 Pasaules Veselības organizācija Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca Rīgas Dzemdību nams
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form