Eksāmenu laiks klāt! Kā tikt galā ar stresu un saglabāt skaidru galvu
Foto: Shutterstock

It kā jau nekas neparasts – katru gadu konkrētu klašu skolēniem jākārto pārbaudījumi par apgūto mācību vielu, taču katram skolēnam tā ir īpaša reize, un nereti "ļipa trīc", vai spēs parādīt iespējami labāko rezultātu. Turklāt klāt tam visam vēl vispārējā noskaņa – nopietnā balss tonī par eksāmeniem runā gan vecāki, gan pedagogi, arī sarunas vienaudžu vidū nereti "uzdod pa nerviem", jo kāds jau teju no bērnudārza zina, par ko vēlas kļūt, bet citam, vēl stāvot pie absolventu sliekšņa vidusskolā, īstas skaidrības nav.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tādēļ ir pilnīgi normāli, ka rodas stress, bailes, neziņa. Tomēr ikviens var iemācīties tikt galā ar šīm sajūtām, lai pārbaudījumu laikā spētu saglabāt skaidru prātu un izdarīt visu, kas vien ir paša spēkos, lai parādītu garajos skolas gados apgūtās zināšanas.

9. klases skolēniem šogad jākārto četri eksāmeni – mācībvalodā, matemātikā, vienā svešvalodā pēc izglītojamā izvēles (angļu, krievu, vācu vai franču) un Latvijas vēsturē. Mazākumtautību izglītības programmu skolēniem papildus jākārto centralizētais latviešu valodas eksāmens. 9. klases skolēni valsts pārbaudījumus kārtos maijā un jūnijā.

Valsts pārbaudes darbi vidusskolā

Lai iegūtu atestātu par vispārējo vidējo izglītību, arī 2022. gadā skolēniem nebūs obligāti jākārto ceturtais jeb izvēles eksāmens – tādējādi, 12. klasi beidzot, 2021./2022. mācību gadā būs jākārto trīs obligātie eksāmeni: latviešu valoda, viena svešvaloda, matemātika, ceturtais eksāmens nav obligāts, bet kārtojams pēc izvēles, ja tas nepieciešams iestājai augstākās izglītības iestādē.

Svešvalodu eksāmenu 12. klases skolēni kārtoja jau martā – laikā, kad pārējiem skolēniem bija pavasara brīvlaiks.

2022. gadā vidusskolā skolēni kārtos atšķirīgus eksāmenus – paralēli vienā mācību priekšmetā notiks dažādi eksāmeni. Šogad skolēni, kuri sākuši mācības atbilstoši iepriekšējam standartam, pēdējo reizi kārtos eksāmenus atbilstoši iepriekšējiem standartiem. Šos eksāmenus kārtos tikai 12. klašu vai 3. kursa un 4. kursa audzēkņi profesionālajās izglītības iestādē. Vienlaikus šis ir pirmais mācību gads, kad 11. klases skolēni vai 2. kursa audzēkņi varēs pirmo reizi kārtot eksāmenus saskaņā ar jauno vispārējās vidējās izglītības standartu.

Skolēni piesakās centralizēto eksāmenu kārtošanai līdz attiecīgā mācību gada 15. decembrim, bet mainīt vai papildināt savu izvēli iespējams ne vēlāk kā sešas nedēļas pirms attiecīga eksāmena norises datuma, rakstot skolas direktoram iesniegumu.

Vērtējums centralizētajos eksāmenos nav iegūts, ja skolēna eksāmena darba kopvērtējums ir mazāks nekā pieci procenti no kopējā punktu skaita.

Ja skolēns 2022. gadā neiegūst vidējo izglītību (piemēram, eksāmenā neiegūst piecus procentus), tad 2023. gadā eksāmeni būs jākārto atbilstoši jaunā standarta prasībām, tas ir, būs jākārto visi eksāmeni (optimālajā un/vai augstākajā līmenī).

Eksāmeni ārpus noteiktajiem laikiem

Visiem eksāmeniem, ko kārto pēc 9. vai 12. klases, ir noteikti papildu kārtošanas datumi, kas paredzēti tiem skolēniem, kuri attaisnojošu iemeslu dēļ (veselības, sporta sacensību vai neparedzētu apstākļu dēļ – nepieciešams uzrādīt izziņu) tos nevar kārtot sākotnēji noteiktajos datumos.

Turpinājumā lasi “Cālis” arhīva rakstus, ar kādu triku palīdzību mazināt spriedzi pirms eksāmeniem un to laikā. Tāpat uzzini, kas ir labais un kas – sliktais jeb distress, un kā tas var ietekmēt psihoemocionālo veselību.

Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Centralizētie eksāmeni Izglītība Psihoemocionālā veselība Skola
0
Skolēns
0
Stress
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form