Pat ja seksā tu vienmēr ievēro visus drošības noteikumus vai pat ja vispār neesi seksuāli aktīva, tev tomēr jāizlasa šī svarīgā informāciju, jo tu nekad nezini, kad tev vai tavai draudzenei būs vajadzīgs padoms, ko iesākt, ja grūtniecības tests pēkšņi izrādījies pozitīvs...

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Atklājums - esmu stāvoklī

Pārliecinies, vai tiešām esi stāvoklī, veicot pārbaudi medicīniskā iestādē.
Ja par grūtniecību liecina mājas veiktais tests, nākamais, kas tev jādara - jāveic pārbaude arī savā medicīnas iestādē. Šīs pārbaudes veic profesionāli mediķi, tāpēc tās ir drošākas un rezultāti precīzāki.

Ja esi stāvoklī, tev būs iespēja izrunāties ar konsultantu, kas var sniegt informāciju par to, kādas izvēles iespējas pastāv un kādus pakalpojumus tu vari saņemt. Tā ir laba iespēja saņemt vērtīgu profesionāļu konsultāciju. Viņi tev palīdzēs izšķirties, kāds risinājums tev ir vispiemērotākais.

Lai ko tu pēc tam izlemtu, veselības centrs tev izsniegs "grūtniecības apliecinājumu", kas tev būs nepieciešams, lai saņemtu veselības aprūpi grūtniecības laikā, vai arī aborta veikšanai.

Aprunājies ar kādu, kam tu uzticies.
Atklājums, ka esi stāvoklī, īpaši, ja grūtniecība ir negribēta, var būt diezgan grūts pārbaudījums, taču tev tas nav jāpārdzīvo vienatnē. Izsakot savas sajūtas, tu mazināsi savu satraukumu un tev kļūs vieglāk atrast pareizo risinājumu.

Sarunai izvēlies cilvēku, kas tevi atbalstīs emocionāli, uzklausot un nedodot īpaši daudz pamācību vai cenšoties ietekmēt tavu lēmumu. Vislabāk būtu, ka tu varētu aprunāties ar kādu no saviem vecākiem, taču iespējams, ka šāda izvēle tev šķitīs nepiemērota. Vari izrunāties arī ar kādu radinieku, drauga vecāku, skolas vai klīnikas psihologu vai garīdznieku. Droši vien tu vēlētos aprunāties ar kādu draugu, taču, ja esi vēl pusaudze, labāk mēģini atrast kādu uzticamu pieaugušo. Pieaugušais būs labāk informēts par visām juridiskajām un medicīniskajām iespējām, kas saistītas ar šo situāciju.

Cilvēkam, ar kuru izvēlēsies runāt, palūdz šo informāciju tālāk neizpaust. Uzmanīgi apsver, kad un vai vispār stāstīt par savu grūtniecību savam seksa partnerim(-iem). Iespējams, ka viņš tevi atbalstīs, taču var arī situāciju tikai sarežģīt. Taču noteikti izrunājies ar kādu, necenties paturēt visu pie sevis.

Izvēles priekšā

Uzzini, kādas tev ir izvēles iespējas, un noskaidro faktus. Ja esi stāvoklī, tev ir trīs iespējas - apsver katru no tām un mēģini izlemt, kura tev ir vispiemērotākā.

1. iespēja: Kļūt par māti.
Ja tu saglabā grūtniecību un nolem dzemdēt bērnu, tu kļūsi par māti. Tā ir liela atbildība, taču tā var būt arī viena no dzīves skaistākajām pieredzēm. Tas prasīs emocionālus, fiziskus un finansiālus ieguldījumus visa tava turpmākā mūža garumā.

Gados jauno vecāki bieži vien pārdzīvo lielāku stresu un grūtības nekā nobrieduši vecāki, jo jaunieši finansiāli un garīgi vēl nav īpaši stabili. Taču daudzi cilvēki, kas par vecākiem kļuvuši pusaudža gados, ir laimīgi par savu lēmumu saglabāt bērnu, taču atzīst, ka bērna audzināšana bijusi grūtāka nekā viņi to iedomājušies. Pat ja tu vēlies bērnus, padomā, vai šobrīd tavā dzīvē ir īstais laiks veidot ģimeni.

2. iespēja: Adopcija.
Adopcija nozīmē grūtniecības turpināšanu, bērna dzemdēšanu un bērna atdošanu kādai citai ģimenei audzināšanai. Latvijā adopcija grūtniecēm netiek piedāvāta kā alternatīva, gadījumā, ja sieviete dažādu iemeslu dēļ nevar uzņemties mātes lomu. Turpretī, dažās valstīs, piemēram, ASV adopcija ir normāla parādība.

Tā varētu būt laba izvēle jaunām sievietēm (īpaši pusaudzēm), kuras nevēlas abortu, taču vēl nejūtas pietiekami nobriedušas, lai uzņemtos vecāku atbildību šajā dzīves periodā. Atšķirībā no ASV, Latvijā nedarbojas īpašas aģentūras, kas nodarbojas ar vecāku meklēšanu adoptējamam bērnam. Ja sieviete vēlas, lai viņas bērnu adoptē, viņai jau savlaicīgi ir jāmeklē kāds radinieks, ārsts vai jurists, kas palīdzētu atrast ģimeni vai cilvēku, kas vēlētos adoptēt viņas bērnu. Dažreiz bērniņam jauni vecāki atrodas arī dzemdību namā.

3.iespēja: Aborts.
Aborts ir medicīniska un ķirurģiska procedūra, kas pārtrauc grūtniecību. Aborts var tiks veikts ar dažādām metodēm, un tas, kādu metodi izvēlēsies tavs ārsts, būs atkarīgs no grūtniecības ilguma.

Aborti, kas tiek veikti grūtniecības agrīnajā posmā, parasti ir vienkāršāki nekā vēlīnākas grūtniecības pārtraukšana. Mūsu valstī likums atļauj veikt abortus, un ārstniecības iestādēs šīs procedūras veikšana ir droša. Pēc sestā grūtniecības mēneša ārsti var aizliegt abortu, izņemot gadījumus, kad ir apdraudēta sievietes dzīvība vai veselība.

Apsver, kādi ir tavi uzskati un iespējas.

Ikviens risinājums, par kuru tu izšķirsies, būs saistīts ar lēmuma pieņemšanu, balstoties uz taviem uzskatiem par dzīvi, tāpēc tev pamatīgi jāpārdomā, lai izlemtu, kurš variants tev ir vispiemērotākais.

Padomā par savu dzīvi. Apsver savus ētiskos un reliģiskos uzskatus. Pārdomā arī savus nospraustos mērķus un plānus. Noskaidro, kādas ir tavas priekšrocības un iespējas - vai tava ģimene un tavs partneris tevi atbalstīs? Vai tev ir nauda un stabili ienākumi, kas nepieciešami, lai audzinātu bērnu?

Uzmanīgi apdomā ikvienu iespēju un vai tā tev būtu piemērota, un tad pavaicā sev, kādu lēmumu pieņemt.

Kad esi izlēmusi, rīkojies ātri.

Lai kādu lēmumu tu pieņemtu, tev jāparūpējas par savu grūtniecību nekavējoties. Neatliec to uz vēlāku laiku, ja esi nobijusies vai kaunies par to. Grūtniecība nepazudīs pati no sevis, un vilcināšanās visu padarīs tikai sarežģītāku.

Ja esi izšķīrusies kļūt par māti, cik drīz vien iespējams dodies vizītē pie ārsta (piemēram, uz Latvijas Ģimenes Centru) un iegūsti informāciju par medicīniskajiem un citiem pakalpojumiem, ko tu varēsi saņemt. Ja esi izšķīrusies par abortu, pēc iespējas ātrāk piezvani vietējai klīnikai un piesaki vizīti.

Sameklē uzticamus draugus un runā ar viņiem!

Šis ir īstais laiks, lai gūtu atbalstu no cilvēkiem, kas tev to var sniegt - vecākiem, tuviem draugiem, konsultantiem un citiem cilvēkiem, kuriem tu uzticies. Tev var būt nepieciešams kāds, kas tevi aizved uz klīniku vai palīdz izrunāties ar vecākiem, vai vienkārši paturēt tevi pie rokas. Atrodi cilvēkus, kuriem tu uzticies, un nebaidies lūgt palīdzību.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form