Ēteriskās eļļas nedrīkst lietot iekšķīgi, brīdina VM
Foto: Shutterstock

Vairākās tīmekļvietnēs un sociālajos tīklos Latvijā tiek izplatītas un reklamētas ēteriskās eļļas, kuras tiek piedāvāts lietot iekšķīgi, pilinot uz gļotādas mutē vai pievienojot tās uzturam, taču šāda rīcība var būt bīstama cilvēka veselībai, uzsver Veselības ministrija (VM) un Veselības inspekcijas (VI) speciālisti.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ēteriskās eļļas ir ķīmisko vielu maisījumi, kas nav paredzēti lietošanai iekšķīgi koncentrētā veidā un var apdraudēt cilvēka veselību. Ēteriskās eļļas ir koncentrēti dažādu vielu maisījumi, un tās var būt kairinošas, sensibilizējošas vai pat toksiskas cilvēka organismam. Piemēram, sassafras eļļai piemīt kancerogēnas un mutagēnas īpašības, sinepju eļļa ir toksiska, kumarīna eļļa un kanēļa mizas eļļa var radīt ādas kairinājumu.

"Ēdiens var būt zāles un var būt inde. Lietojot vielas, kas nav paredzētas uzturam, kā ēteriskās eļļas, sekas var būt neprognozējamas. Esiet atbildīgi par savu veselību un neiekrītiet tirgotāju slazdos," brīdina Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore un dietoloģe Laila Meija.

Latvijā ēteriskās eļļas nav reģistrētas kā uztura bagātinātāji vai zāles, izņemot gadījumus, kad tās kā aktīvās vielas vai aromatizētāji tiek izmantotas mazos daudzumos, kā arī, ja tās ir lietotas produktu aromatizēšanas nolūkā. Savukārt koncentrētas ēteriskās eļļas, kas nav reģistrētas kā uztura bagātinātāji vai zāles, tiek izplatītas kā ķīmisko vielu maisījumi dažādiem nolūkiem, un tās tiek regulētas ar Eiropas Savienības un Latvijas normatīvajiem aktiem, tostarp paredz īpašu marķējumu, iepakošanu un citas prasības.

Tradicionāli ēteriskās eļļas tiek izmantotas aromterapijā, piemēram, gaisa aromatizēšanai, masāžās kopā ar bāzes eļļām, pievienošanai vannas ūdenim. Lai arī aromterapija ir reģistrēta kā papildinošās medicīnas medicīniskais pakalpojums Latvijā, šī tehnoloģija neparedz ēterisko eļļu iekšķīgu lietošanu, un tādējādi ārstnieciskā iedarbība tām nav izvērtēta. Reklamējot ēteriskās eļļas, tām bieži tiek piedēvētas ārstnieciskās īpašības. Tā kā ēteriskās eļļas nav reģistrētas kā zāles, tām nav pierādīta ārstējoša efekta.

VM un VI uzsver – ēteriskās eļļas nelietot neatšķaidītā veidā uz ādas vai gļotādas, nekādā gadījumā nelietot tās iekšķīgi. Cilvēki mudināti uzticieties tikai ārstniecības personu norādījumiem, nevis nepazīstamu personu ieteikumiem tīmekļvietnēs.

Ēteriskās eļļas nav zāles, tāpēc cilvēki aicināti būt uzmanīgiem un neuzticēties reklāmās sniegtajai informācijai par šo produktu ārstnieciskajām vai slimību profilaktiskajām īpašībām. "Aicinām patērētājus būt vērīgiem un pirms produkta lietošanas uzsākšanas izvērtēt par konkrēto produktu pieejamo informāciju, tostarp tā paredzamo lietojumu, un ņemt vērā visus marķējumā norādītos brīdinājumus. Lai pārliecinātos, vai konkrēts produkts ir reģistrēts kā uztura bagātinātājs, veiciet pārbaudi šeit. Savukārt Latvijā reģistrētās zāles var pārbaudīt šeit," sacīts izplatītajā paziņojumā.

Vairāk informācijas par ēteriskajām eļļām atradīsi šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form