Aromaterapija. Foto: Sabine Simon

Daudzus gadsimtus cilvēki centušies izzināt aromātu noslēpumus, iegūt tos no smaržīgiem augiem un likt tiem kalpot cilvēka labā. Mēs aromātus izmantojam kopš bērnības, un darām to vienkārši un dabiski, nejūtot īpašu nepieciešamību pēc apmācībām. Ķiploka daiviņa, piparmētru vai liepziedu tēja, rīvēta citrona miziņa, skalošana ar salviju, svaigu rožu pušķis – šie aromāti ir neatņemama mūsu dzīves daļa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Bet... nogrieztas rozes ātri vīst un zaudē savas īpašības, jasmīna ziedlapiņas sažāvēt, bet piparmētru lapas nav atrodamas zem sniega... Un pakāpeniski cilvēki iemācījās savākt augu aromātus un ilgi saglabāt to brīnumainās īpašības. Ēterisko eļļu veidā aromāti kļuva koncentrētāki, to lietošana ērta, un tā radās iespēja, piemēram, novērtēt tējas koka vai eikalipta burvību Eiropā dzīvojošiem cilvēkiem. 

Šķidrumos materializētus aromātus sauc par ēteriskajām eļļām. Tomēr no zinātnes viedokļa ēteriskās eļļas ir daudzkomponentu organiski terpēnu, spirtu un aldehīdu, ketonu u.c. ogļhidrātu savienojumi, ko izdala ēterisko eļļu augi.

Šobrīd ir zināmas aptuveni 200 dažādas ēteriskās eļļas, kas pareizas lietošanas gadījumā nodrošina spilgti izteiktu ārstniecisku efektu un kam nav blakus parādību.

Ēteriskās eļļas ķīmiskais sastāvs ir ļoti sarežģīts. Dažādu ēteriskā eļļā esošu organisku un neorganisku vielu daudzums variē no 120 līdz 500. Tādēļ to nav iespējams nokopēt mākslīgā, ķīmiskā veidā un sintētiskām eļļām nepiemīt dabīgu ēterisko eļļu ārstnieciskās īpašības. 

Ēteriskās eļļas ir caurspīdīgi, bezkrāsaini vai nedaudz iekrāsoti šķidrumi ar tiem raksturīgu smaržu un garšu. Tie nav taukaini, atšķirībā no augu eļļām, izgarojot istabas temperatūrā, neatstāj taukainus traipus uz papīra: var novērot tikai nelielu iekrāsošanos, ja ēteriskai eļļai ir krāsa.

Ēteriskās eļļas ir vieglākas par ūdeni un ūdenī praktiski nešķīst. Ēterisko eļļu lietošanai ar ūdeni nepieciešams emulgators (piens, putukrējums, medus, jūras sāls).

Tās oksidējas gaismas un skābekļa ietekmē, līdz ar to tām ir īpaši uzglabāšanas nosacījumi. Ēteriskajām eļļām piemīt plašs bioloģiskās aktivitātes spektrs.

Ēterisko eļļu funkcionālās īpašības 

Katrai ēteriskai eļļai ir daudz funkciju, jo tās sastāv no vairākām sastāvdaļām, bet ēterisko eļļu iedarbībai ir kopējas tendences:

 • Visām ēteriskajām eļļām ir baktericīda, pretiekaisuma un antiseptiska iedarbība.
 • Visas ēteriskās eļļas labdabīgi iedarbojas uz nervu sistēmu.
 • Visas ēteriskās eļļas labdabīgi ietekmē emocijas un psihisko veselību.
 • Visām ēteriskajām eļļām ir pozitīvs dermatoloģisks un kosmētisks efekts, aktīvi atjaunojot un saglabājot ādas un matu veselību un skaistumu.
 • Visas ēteriskās eļļas atjauno organisma pašregulācijas mehānismu.
 • Visām ēteriskajām eļļām ir bioenerģētiska vērtība.
 • 70% ēterisko eļļu ātri likvidē ādas defektus pēc apdegumiem un traumām.
 • 65% ēterisko eļļu ir pretsāpju efekts.
 • 60% ēterisko eļļu ir erotiski stimulatori.
 • 60% ēterisko eļļu labdabīgi ietekmē elpošanas orgānu funkcijas un stāvokli.
 • 50% ēterisko eļļu normalizē asinsrites orgānu funkcijas un stāvokli.
 • 40% ēterisko eļļu ir ārstnieciska iedarbība uz gremošanas sistēmu.
 • 40% ēterisko eļļu atjauno organisma izdalījuma sistēmu funkciju un audu veselību.
 • 30% ēterisko eļļu attīra organismu no sārņiem, neitralizē indes.
 • 30% ēterisko eļļu atjauno un uzlabo organisma imūnsistēmas aktivitāti.
 • 30% ēterisko eļļu optimizē iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbību, normalizējot organisma hormonālo fonu.
 • 25% ēterisko eļļu pilnveido organisma balsta un kustību aparātu.
 • 20% ēterisko eļļu ir pretparazītu aktivitāte.

Visām ēteriskajām eļļām bez izņēmuma, ievērojot devas, nav negatīvas blakus ietekmes uz organismu, tās nerada atkarību un iedarbības efektivitātes pazemināšanos, organisma fizioloģisko procesu traucējumus.

Ēterisko eļļu falsifikācija 

Tā kā ēterisko eļļu ražošana ir ļoti darbietilpīga un dārga, vairāki ražotāji dabīgu ēterisko eļļu vietā ražo aromātiskus surogātus, tas ir, ķīmiskā veidā ražotas sintētiskas aromātiskās eļļas ar analogu dabīgo eļļu vai augu smaržu.

Šādas eļļas vēl sauc par naturalizētām (atšķirībā no dabiskām). Jēdziens "naturalizēta" nozīmē, ka eļļa ir iegūta mākslīgā veidā, bet tai ir dabīgs analogs.

Tā kā dabīgu ēterisko eļļu sastāvu nav iespējams nokopēt, vairākumam sintētisko eļļu ne tikai nav ārstniecisku īpašību, bet tās ir bīstamas lietošanai aromterapijas lampās, taču galvenais - bīstamas iekšķīgai lietošanai.

Tādēļ veselības saglabāšanas labad pret šāda veida surogātiem jāizturas uzmanīgi un jāatceras, ka sintētiskas jeb naturalizētas eļļas var izmantot tikai kā parfimērijas produkciju. Sintētiskas eļļas parasti ir lētākas un tām nepiemīt "tīra" dabīgu ēterisko eļļu smarža.

Aromaterapijas pamatprincipi

1. Kompleksa pieeja pacientam - aromaterapijas pamatprincips

Šobrīd neviens nešaubās, ka nav atsevišķu psihisku un somātisku slimību. Nav tādas slimības, kas neietekmētu mūsu garīgo stāvokli. Jāārstē pacients, nevis slimība.

2. Ietekmes princips uz paša organisma spēkiem

Aromaterapija paredz ietekmi ne tikai uz slimību cēloņiem un patoloģiskām izmaiņām, bet vispirms tai jāstimulē, jāpaaugstina organisma aizsargspēki. Jau Hipokrāts pauda domu, ka cilvēka organismam ir milzīgs potenciāls cīņai ar slimībām.

3. Individualitātes princips

Vienmēr jāatceras, ka aromātu bioloģiski aktīvās vielas iedarbojas uz cilvēku caur viņa psihi, ožu, dvēseli, tādēļ ir svarīgi atveseļošanās procesā izmantot tikai pacientam patīkamas smaržas. Visspēcīgākajam aromātam nebūs pienācīga efekta, ja tas pacientam nepatīk.

4. Daudzpusējas iedarbības princips

Augu aromāts ir dažādu bioloģiski aktīvu vielu komplekss, tāpēc tos pašus aromātus var izmantot vairāku slimību ārstēšanai, un tai pat laikā kādas konkrētas slimības ārstēšanai var izmantot dažādas ēteriskās eļļas. Piemēram, lavandas eļļa ir viens no labākajiem antiseptiķiem, bet tā var radīt nomierinošu efektu, uzlabot garastāvokli, novērst nogurumu, depresiju, galvassāpes.

5. Devu princips

Jāatceras arī par mēra sajūtu: lai cik patīkams būtu aromāts, nedrīkst aizmirst par Hipokrāta galveno bausli: "Nekaitē!". Būtiska loma aromaterapijas efektivitātē ir aromāta devai. Aromaterapijā nevar būt šablonu, bet gan tikai shēma. Aromaterapeita uzdevums - izvēlēties individuālu aromātu kombināciju katram konkrētam pacientam. Praktiska pieredze pierāda, ka mazākām devām var būt daudz lielāks efekts, īpaši ja tā ir emocionāla vai psihiska problēma.

Jāiegaumē vienots nosacījums: mazas ēterisko eļļu devas ir stimulatori, bet lielākas devas nomāc dzīvībai svarīgus procesus organismā. Aromaterapijā vairāk - ne vienmēr nozīmē labāk.

6. Aromaterapijas kūres ilguma noteikšanas princips

Katras procedūras un kūres ilgums kopumā ir atšķirīgi. Katrā konkrētā gadījumā tā ir individuāla, ko nosaka gan izmantojamais aromaterapijas līdzeklis, gan veselības stāvoklis. Inhalāciju var veikt katru dienu 1-2 reizes dienā 7-10 dienas, vannas: 2-3 reizes nedēļā līdz slimības simptomu izzušanai, pēc tam 1-2 reizes nedēļā profilaksei. Masāža 1 reizi 2-3 dienās, kūre 10-12 procedūras.

7. Aromaterapijas un citu ārstniecības metožu savienošanas princips

Aromaterapiju var izmantot gan atsevišķi, gan kopā ar citām netradicionālām (psihoterapija, refleksoterapija, fizioterapija, masāža) un medikamentu ārstniecības metodēm. Aromaterapija un tradicionālās ārstēšanas metodes savstarpēji pastiprina viena otras iedarbību. Piemēram, kopīgi lietojot ēteriskās eļļas (citrons, lavanda, tējas koks u.c.) un antibiotikas, baktericīdais efekts pastiprinās 4-10 reizes.

Aromaterapija iedarbojas tikai tad, ja tā ir ārstēšanas un baudas apvienojums.

Aromaterapijas drošības noteikumi

Pirms ēterisko eļļu lietošanas jāapgūst vairāki noteikumi. Paņemot jaunu ēterisko eļļu, ievērojiet šādus drošības pasākumus:

1.   Nesmērējiet neatšķaidītu eļļu uz ādas un gļotādas (izņemot tējas koka eļļu ar manuku un lavandas eļļu!)

2.   Nelietojiet eļļas devās, kas pārsniedz pieļaujamo normu!

Sāciet lietot eļļu minimālās devās, iespējams Jums tā būs pietiekama, jo visiem cilvēkiem ir atšķirīga jutība pret aromātu.

3.   Pārbaudiet, vai Jums nav alerģijas pret kādu eļļu!

Tādēļ 1 pilienu eļļas uzklājiet elkoņa locītavai un vērojiet, vai uz ādas nerodas alerģiska reakcija - sapampums, tūkums, izņemot parastu apsārtumu un vieglu dedzināšanu. Lai pārbaudītu alerģiju pret smaržu, 1 pilīti eļļas uzpilināt kabatlakatiņam un pielikt to pie deguna vairākas reizes dienas laikā. Alerģisku reakciju pazīmes - iesnas, asarošana, šķaudīšana.

4.   Lietojot aromātiskas vannas, pirmie 2 seansi nedrīkst ilgt vairāk nekā 5 minūtes. Aromaterapijas lampu lietošanas gadījumā pirmie 2 seansi - ne vairāk kā 20 minūtes.

Ja pašsajūta pēc vannas ir laba, vannas ilgumu var pakāpeniski palielināt.

5.   Grūtniecības un epilepsijas gadījumā ieteicams izmantot ēteriskās eļļas ierobežotā daudzumā un ārsta uzraudzībā! To koncentrācijai jābūt 2 reizes mazākai nekā parasti!

6.   Smaržas nepanesības gadījumā (īpaši grūtniecības laikā) - ēteriskās eļļas neizmantot!

7.   Sirds slimību, bronhiālās astmas un astmatisko stāvokļu gadījumā eļļas drīkst lietot tikai pēc konsultācijas ar ārstu!

8.   Iekšķīga ēterisko eļļu lietošana ieteicama tikai pēc ārsta konsultācijas!

9.   Aromaterapijas kūre nedrīkst pārsniegt 3 nedēļas!

10.  Eļļa jāuzglabā cieši noslēgtā traukā tumšā, bērniem nesasniedzamā vietā!

Ēterisko eļļu izmantošanas īpatnības bērniem

1.   Ēteriskās eļļas var izmantot arī bērniem (masāža, vanna, inhalācija u.c.), strikti ievērojot devas un lietošanas noteikumus, un ņemot vērā kontrindikācijas. Pirms procedūru veikšanas obligāti pārbaudiet bērna jutīgumu pret aromātisko eļļu!

2.   Zīdaiņiem līdz 12 mēnešu vecumam ieteicamas nekaitīgā lavandas, tējas koka ēteriskā eļļa. Masāžai vai vannai nepieciešams tikai 1 piliens eļļas, kas atšķaidīts 1 ēdamkarotē bāzes eļļas.

3.   Bērniem no 1 līdz 5 gadu vecumam tām pašām procedūrām nepieciešami 2-3 pilieni netoksiskas un ādas iekaisumu neizraisošas lavandas, apelsīna, tējas koka aromātiskās eļļas uz 1 ēdamkaroti bāzes eļļas.

4.   Bērniem no 6 līdz 12 gadu vecumam var izmantot tās pašas eļļas kā pieaugušajiem, bet to koncentrācijai jābūt 2 reizes mazākai.

5.   Pusaudžiem no 12 gadu vecuma var lietot tās pašas eļļas kā pieaugušajiem tādās pašās devās.

6.   Bērniem līdz 12 gadu vecumam iekšķīga ēterisko eļļu lietošana aizliegta!

Ēterisko eļļu lietošanas metodes

Aromaterapijas lampas

Visvienkāršākais ēterisko eļļu izmantošanas veids Jūsu mājoklī. Iztvaikošanas tilpne nedrīkst būt pārāk maza, pretējā gadījumā ūdens ātri iztvaikos un eļļa sāks degt. Aromaterapijas lampā jāielej silts ūdens, jāpievieno nedaudz ēteriskās eļļas, jāaizdedzina svece. Pilienu skaits ir atkarīgs no telpas lieluma: 2 pilieni ēteriskās eļļas uz 5 kvadrātmetriem platības. Ūdens lēnas sasilšanas dēļ notiek pakāpeniska gaisa piesātināšanās ar aromātu. Ūdens nedrīkst vārīties, citādi aromāta kvalitāte un iedarbība mainīsies. Šī procedūra jāveic izvēdinātā telpā, logiem un durvīm esot aizvērtiem. Nekad neatstājiet degošu aromaterapijas lampu bez uzraudzības.

Inhalācija

Eļļas aromāts tiek ieelpots vai nu tieši no pudelītes, vai nu pēc uzpilināšanas uz auduma. Elpai jābūt vienmērīgai un dziļai. Inhalācijas ilgums ir 3-10 minūtes. Acis vēlams aizvērt. Ēterisko eļļu molekulas, nokļūstot uz deguna gļotādas refleksogēnām zonām, izraisa impulsus, kas tiek virzīti uz galvas smadzenēm un ietekmē nervu sistēmas darbību, regulē hormonu izdalīšanās līmeni, uzlabo organisma pretestību pret infekcijām.

Aromātiskas vannas

 

Silta ūdens labdabīgā iedarbība un aromātisko eļļu ārstnieciskais spēks padara vannas procedūru par ārkārtīgi lietderīgu visam organismam. Ēteriskās eļļas saskaras ar visu ķermeņa virsmu. Augstas iespiešanās spējas dēļ eļļas ātri iesūcas ādā, nokļūstot limfātiskajā un asinsvadu sistēmā. Ēteriskās eļļas iedarbojas uz plaušām, zarnu traktu, centrālo un perifēro nervu sistēmu. Vannu piepilda ar ūdeni (35-37º C), pievieno nepieciešamo ēteriskās eļļas daudzumu, kas sajaukta ar emulgatoru. Emulgatori - vielas, kas ļauj ēteriskajai eļļa vieglāk sajaukties ar ūdeni, piemēram, piens, medus, vannas sāls utt. Procedūras ilgums: 10-15 minūtes. Vannas procedūras ilgums jāpalielina pakāpeniski.

Kompreses

Ēteriskajās eļļās esošās vielas iesūcas organismā caur ādas zonu, kas atrodas tiešā projekcijā slimam orgānam, nokļūst limfā un nodrošina pretiekaisuma, pretsāpju un spazmolītisku iedarbību. Ūdenim (300- 400 ml nepieciešamajā temperatūrā) jāpievieno 5- 7 pilieni ēteriskās eļļas, šajā šķīdumā jāiemērc kokvilnas salveti, mazliet jāizgriež, jāuzliek uz slimā orgāna zonas, jāapsedz ar kompreses papīru un jānostiprina ar sausu plānu audumu. Jātur 30- 40 minūtes, kamēr komprese ir silta.

Ierīvēšana

Lieliski palīdz muskuļu, nervu, saistaudu iekaisumu gadījumos, iedarbojoties uz limfātisko sistēmu, elpošanas sistēmu un asinsriti. 10 g funkcionālas eļļas pievienot 10 pilienus ēteriskās eļļas, pārklāt slimajai vietai un ierīvēt ar stiprām enerģiskām kustībām. Šajā gadījumā ideāli piemērota ir 33 zāļu, timiāna, rozmarīna, lavandas un kadiķa eļļa.

Masāža

Viena no visaktīvākajām iedarbības metodēm uz organismu. Tā nodrošina ātru aromātisko vielu iekļūšanu limfā un asinsvadu sistēmā, kam ir kompleksas iedarbības efekts uz organismu. Papildus labdabīgai iedarbībai uz elpošanas, asinsrites orgāniem, centrālo un perifērisko nervu sistēmu notiek aknu, zarnu trakta atveseļošana un uzlabojas endokrīnās sistēmas darbība. Sajauciet 15-20 pilienus ēteriskās eļļas ar 50 ml funkcionālās eļļas un labi samaisiet. Bērniem pietiekami 5-7 pilieni, zīdaiņiem - 1 piliens. Masāža tiek veikta pēc tās shēmas, kas atbilst Jūsu veselības stāvoklim.

Kosmētisko līdzekļu bagātināšana

Šampūns. Šampūni ar ēterisko eļļu piedevu stiprina matus un uzlabo galvas ādas stāvokli, likvidē blaugznas. 100 ml neitrāla šampūna pievienojiet 10-15 pilienus ēteriskās eļļas. 

Taukainiem matiem ieteicams rozmarīns, timiāns, tējas koks. 

Sausiem matiem - lavanda un apelsīns. 

Matu augšanai - rozmarīns, timiāns. 

Pret blaugznām - eikalipts, tējas koks, timiāns.

Krēms. Rūpīgi iejauciet 15-20 pilienus ēteriskās eļļas 50 mililitros neitrāla krēma.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form