Cik ilgi grūtniecības laikā drīkst nodarboties ar seksu? Grūtniecības plānošana. Cik svarīgas ir analīzes pirms bērna ieņemšanas? Neauglība. "Auglīgās" dienas. Kad jāatmet smēķēšana, lai piedzimtu vesels bērns?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jautājums: Cik ilgi grūtniecības laikā var nodarboties ar seksu?

Atbild dr. Ilze Lieljure: Grūtniecības laikā ar seksu var nodarboties tik ilgi, cik abi partneri to vēlas, pie noteikuma, ja nav grūtniecības sarežģījumu. Par to vajadzētu parunāt ar ārstu vai vecmāti, pie kuras novērojāties.


Jautājums: Labdien, man būtu tāds jautājums. Mēs ar vīru jau cenšamies 4 mēnešus, lai es paliktu stāvoklī, bet nekā. Esmu bijusi pie ārstiem un ar mani viss ir kārtībā. Es skaitu visas dienas, bet nekas nesanāk. Kura no tām dienām ir tā labākā, kad var palikt stāvoklī? Paldies un ceru uz Jūsu atbildi.

Atbild dr. Lieljure: Pāri mēs neuzskatām par neauglīgu, ja 4 mēnešu laikā neiestājas grūtniecība. Par neauglību runājam tad, ja regulāri dzīvojot dzimumdzīvi (tas ir vismaz 2 reizes nedēļā) un neizsargājoties no grūtniecības, tā neiestājas 1 gada laikā.

Bet, ja runa ir par izmeklēšanu, tad izmeklēties vajadzētu arī Jūsu vīram. Izrādās, ka 50% neauglīgu laulību ir saistītas ar dažādām vīriešu reproduktīvās veselības problēmām. “Auglīgākās” dienas parasti ir sievietes menstruālā cikla vidus daļā, tas ir laikā, kad notiek ovulācija. Ir dažādas metodes, kā to noteikt. Par šo tēmu Jums vajadzētu aprunāties ar savu ārstu.


Jautājums: Mani interesē 2 jautājumi:
1. Cik ilgi pirms bērniņa ieņemšanas jāpārtrauc lietot kontraceptīvās tabletes? (Lietoju Cilest kopš augusta);
2. Vai obligāti pirms bērna ieņemšanas pārbaudīties uz asins grupām mums ar vīru? Cik tas ir svarīgi?
Paldies.
Sandra (22 gadi)

Atbild dr. Anita Spakovica: 1. Grūtniecību var plānot tūlīt pēc hormonālo tablešu lietošanas izbeigšanas. Ir speciālisti, kuri iesaka grūtniecību plānot pēc 2 līdz 4 mēnešiem.
2. Svarīgi pirms grūtniecības plānošanas pārliecināties, vai Jums nav 0 grupas vai Rh negatīvas asinis. Ja tā ir, tad vajadzētu noteikt, vai vīram nav atšķirīga asins grupa vai rēzus faktors. Kā rīkoties tālāk, pakonsultējieties ar savu ārstu. Varētu vēl ieteikt izmeklēties uz hlamidozi u.c. urogenitālām infekcijām, kas var ietekmēt grūtniecību un arī organisma funkcijas pēcdzemdību periodā.


Jautājums: Esmu 23 gadus jauna un smēķēju. Lai arī zinu, ka tas šausmīgi bojā veselību, gribētos tomēr zināt, cik traģiski tas varētu ietekmēt manus bērnus, kurus nākotnē vēlos dzemdēt. Pašreiz vēl bērnu nav. Un vai tas kaut ko mainīs, ja kādu laiku pirms bērna ieņemšanas es atmetīšu smēķēšanu, vai arī mans organisms ir tik tālu sabojāts, ka normāls, vesels bērns man nevarētu vairs būt?

Atbild dr. Vēsma Kalviņa: Ja plānojat bērna ieņemšanu, būtu vēlams atmest smēķēšanu vismaz 6 mēnešus iepriekš. Jūs vēl esat jauna un smēķēšanas “stāžs” ir diez vai ilgāks par 10 gadiem. Es ticu Jūsu organisma attīrīšanās spējām un Jūsu vēlmei dzemdēt veselu bērniņu. Interesanti, ka daudzas kaislīgas smēķētājas, iestājoties grūtniecībai, izjūt nepatiku un riebumu pret cigaretēm. Tā daba pati un gaidāmais bērniņš palīdz mātei atteikties no kaitīgā ieraduma. Lai Jums veicas!


Jautājums: Es gribētu uzzināt kādas veselības pārbaudes ir vēlams pirms grūtniecības iestāšanās veikt gan topošajai mātei, gan tēvam.

Ginekoloģes atbilde: Vēlams būtu sievietei apmeklēt ginekologu, kas arī izlemtu par nepieciešamo analīžu apjomu. Visbiežāk izdara maksts iztriepes, izmeklēšanu, ultrasonogrāfiju, STS izmeklēšanu, vīriešiem – ejakulāta izmeklēšanu.


Jautājums: Man būtu šāds jautājums. Nesen man bija izkrišana un nācās gulties slimnīcā uz tīrīšanu. Laiks bija neliels - 7 nedēļas. Pēc šī negadījuma ārsts mums ar vīru noteica 3 mēnešus izsargāties no jaunas grūtniecības. Nu ir noticis kaut kas negaidīts un pārsteidzošs mums abiem. Jau nākošajā mēnesī es paliku stāvoklī, lai gan mēs abi mēģinājām izvairīties no šāda varianta. Esmu, protams, laimīga, bet mani uztrauc šī pāragrā grūtniecība. Varbūt vēlāk var būt kaut kādas sekas? Vai varbūt būs problēmas ar saglabāšanu? Pašlaik jūtos labi, esmu stāvoklī jau mēnesi un 1 nedēļu (tā aptuveni). Pie ārsta neesmu vēl griezusies, tiešām moka tāda kā vainas sajūta, vai arī bailes. Noteikti to darīšu drīzākajā laikā, bet vispirms labprāt noklausītos Jūsu viedokli.

Ginekoloģes atbilde: Jums nav jājūtas vainīgai par notikušo, bet pēc iespējas ātrāk jāmeklē cits ārsts, ja negribat doties pie jau pazīstamā ārsta. Šādā situācijā ir nepieciešams izdarīt izmeklēšanu, kāpēc notika spontānais aborts, lai varētu laikus novērst iespējamu atkārtotu grūtniecības pārtraukšanu.


DELFI pateicas par sadarbību Latvijas Ģimenes Centra ārstiem. Kādi jautājumi par sievietes vai visas ģimenes veselību Tevi satrauc? Raksti uz e-pasta adresi sieviete@delfi.lv, un mēģināsim rast atbildi kopā. Lai gūtu atbildes uz steidzamiem jautājumiem, lūdzu griezties pie sava ģimenes ārsta vai konsultēties ar LĢC ārstiem personīgi.

Latvijas Ģimenes Centra adrese: Rīga, Kaņiera 10a. Tālruņi reģistratūrā: 7132165 un 7132164.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form