Ģimenēm, kurās aug bērns ar AST, piedāvās mājas apstākļos apgūt jaunu, zinātnē balstītu programmu
Foto: Shutterstock

No šā gada 11. jūlija līdz 15. novembrim Bērnu slimnīcas fonds (BSF) realizē projektu "Vienādas iespējas visiem – Programmas "Viegliem soļiem" ieviešana Latvijā", kura īstenošanas gaitā plānotas dažādas informatīvas aktivitātes, kā arī izdalīta Lielbritānijā radīta, Latvijas situācijai piemērota programma "Viegliem soļiem" (Simple Steps), kas būs būtisks atbalsts vecākiem, kuri audzina bērnus ar autiskā spektra traucējumiem (AST).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Projektā paredzēts informēt un apmācīt ģimenes, kurās aug bērni ar autiskā spektra traucējumiem (AST), par īpaši Latvijas apstākļiem pielāgotu multifunkcionālu, digitāli izmantojamu un vienkārši lietojamu programmu "Viegliem soļiem".

Programma ir paredzēta vecākiem, kuru bērniem ir diagnosticēts AST vai aizdomas par AST. Programma ir izveidota un aprobēta Lielbritānijā, uz zinātnē un pierādījumos balstītām metodēm (pamatojoties uz ABA terapijas jeb lietišķās uzvedības analīzes pieeju), piemērota lietošanai vecākiem mājas apstākļos.

Pagājušajā gadā, pateicoties AS "Latvijas Valsts meži" finansētai Sociālās palīdzības programmai, ko administrē "Ziedot.lv", Bērnu slimnīcas fonds varēja iegādāties programmas licenci un, piesaistot nozares speciālistus (sertificētu uzvedības analītiķi Ilonu Smirnovu), programmu adaptēt Latvijas situācijai.

Bērnu slimnīcas fonds ikdienā sniedz atbalstu bērniem ar AST, apmaksājot ABA terapijas un logopēda nodarbības. Lai arī atbalsts tiek sniegts lielā apjomā (šobrīd fonds sniedz atbalstu 226 bērniem), regulāri rindā pēc atbalsta gaida 40 bērnu. Redzot to, ka BSF nespēj sniegt palīdzīgu roku visiem bērniem, kuriem tā ir tik svarīga, kā arī zinot par garajām rindām pie speciālistiem un konsultējoties ar nozares speciālistiem, nonākts pie risinājuma – pielāgot Latvijas situācijai pasaulē jau zināmo programmu "Viegliem soļiem" ("Simple Steps"), lai varētu atbalstīt ģimenes laikā, kad tām nav pieejamas ABA terapijas nodarbības.

Programma ir ne tikai adaptēta, bet tai ir arī izveidota jauna sadaļa, kura tika veidota tepat Latvijā un saskaņota ar licences autoriem. Adaptētā programma Latvijas ģimenēm, kurās aug bērns ar AST vai bērnam ir aizdomas par AST, būs pieejama bez maksas.

Projekta laikā tiks informēta visa sabiedrība par šādas programmas pieejamību Latvijā un tās izmantošanas lietderību, tādējādi veicot arī sabiedrības izglītojošu funkciju un veicinot mazaizsargātas grupas (bērni ar AST) veiksmīgāku integrāciju sabiedrībā.

Tāpat jaunā projekta īstenošanas gaitā tiks organizēti divi podkāsta ieraksti: pirmajā podkāstā Ilona Smirnova (sertificēta uzvedības analītiķe) stāstīs par pašu programmu, kāpēc tā ir būtisks atbalsts un kā darbs mājas apstākļos ar bērnu var palīdzēt bērna attīstībai. Otrā podkāsta sērijā par savu pieredzi programmas lietošanā dalīsies kāda ģimene, kura būs kādu laiku jau strādājusi ar programmu. Tāpat ir paredzētas izglītojošas un informatīvas lekcijas, kā arī slēgta "Facebook" grupa, kurā visi programmas īpašnieki varēs uzdot neskaidros jautājumus, uz kuriem reizi nedēļā atbildēs sertificēts uzvedības analītiķis.

Fonda pārstāve Karīna Pētersone skaidro, ka programma būs pieejama vismaz 200 Rīgas iedzīvotāju ģimenēm (šajā projektā), bet kopumā ir paredzēts programmu izdalīt 700 Latvijas ģimenēm. Ja pieprasījums pēc programmas būs lielāks – pēc vienošanās ar licences autoriem, to varēs izdalīt vairāk ģimenēm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Bērna veselība Bērnu slimnīcas fonds Ziedot.lv
0
Autisms
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form