Papildināts 2. oktobrī. Kāda ir iespēja palikt stāvoklī, lietojot hormonālās tabletes, ja tās nav iedzertas vienā un tajā pašā minūtē vai stundā? Kas ir hormonālais implants? Hormonu spirāles "Mirena" piemērotība nedzemdējušai sievietei. Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes sagatavojuši Latvijas Ģimenes Centra ārsti.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jautājums: Mans jautājums speciālistiem varbūt būs ļoti savāds un jocīgs, bet dzimumdzīvi esmu sākusi pavisam nesen. Cita veida dzimumdzīvi nezinu kā izmantojot prezervatīvus. Mani izmeklējot LĢC daktere ieteica hormonālo pretapaugļošanās līdzekli. Lai arī skaidri un gaiši ir rakstīts, ka cita kontracepcija tablešu lietošanas laikā nav vajadzīga man tomēr ir mazliet savādi. Tāpēc radās jautājums, kur paliek viss tas, kas nonāk manā organismā? Un vai ir jāpiekopj kaut kāda īpašā higiēna pēc dzimumakta, vai pietiek ar to, ka noskalojās dušā, vai nav nepieciešami vēl kādi līdzekļi? Jau iepriekš pateicos par atbildi, uz to ļoti gaidīšu.

Atbild dr. Sandra Vītiņa: Viss, kas notiek organismā, vai nu tīri mehāniski iztek ārā, vai nu aiziet bojā. Īpaša higiēna, kā tikai apmazgāšanās, nav nepieciešama. Jo, ja sāk veikt maksts skalošanas, var izprovocēt piena sēnītes infekciju, jo tiek izmainīta maksts normālā mikrovide.


Jautājums: Nesen kā sāku lietot tabletes Cilest. Vai ir kāds veids, kā var droši pārbaudīt, ka lietojot šīs tabletes katru dienu noteiktā laikā, es esmu pasargāta no iespējas palikt stāvoklī? Man ir 19 gadu un es neuzticos tabletēm, jo nejūtos pasargāta. Kā, lai zinu, ka tabletes lietoju pareizi un tās iedarbojas? Ceru, ka spēsiet atbildēt.

Atbild dr. Vēsma Kalviņa: Orālie kontraceptīvi ir drošākais veids, kā jaunām, nedzemdējušām sievietēm izsargāties no nevēlamas grūtniecības. Ja Jūs lietojat tabletes regulāri katru dienu pēc noteiktas shēmas, esmu pārliecināta, ka grūtniecība Jums neiestāsies. Domāju, ka drošības sajūta un uzticība Cilest tabletēm Jums radīsies pakāpeniski, pārliecinoties dzīvē, ka ar Jums viss kārtībā.


Jautājums: Es vēlētos zināt cik ilgus gadus var lietot kontracepcijas tabletes Marvelon? Man ir 33 gadi un es tās lietoju jau 10 gadus. Kādas var būt sekas?

Atbild dr. Vēsma Kalviņa: OK tabletes drīkst lietot ilgstoši, kaut vai 20 gadus, ja Jūsu pašsajūta ir laba un regulārās apskatēs (vismaz 2x gadā) pie ginekologa netiek konstatēta nekāda patoloģija. Ja Jūs pirms tablešu lietošanas uzsākšanas esat bijusi ginekoloģiski vesela, tad nevajadzētu būt problēmām arī pēc tablešu lietošanas pārtraukšanas.


Jautājums: Esmu tā 17 gadus vecā meitene, kas rakstīja par svara pieaugumu pēc kontracepcijas tabletēm Regulon. Vēlējos uzzināt, vai vēl ir iespējams kaut ko darīt, lai atbrīvotos no tiem 10 kg. Mans augums ir 1.65 un iepriekšējais svars bija 60 kg, tātad tas nebija pazemināts un tagadējais svars ir 71 kg.
Biju pie ginekoloģes, un viņa man prasīja, kāpēc es domāju, ka esmu pieņēmusies svarā dēļ tabletēm, lai mazāk ēdot, sportojot utt. Bet es patiešām ēdu maz, piemēram, skolas laikā ēdu 12 siltās pusdienas un pēc tam mājās 2 maizītes. Tagad vasarā es pa dienu vispār negribu ēst, bet dažreiz apēdu pa dienu 2 maizītes, vakarā ap 18 siltās vakariņas. Dažreiz ēdu mazāk, dažreiz vairāk, tas ir arī atkarībā no mēnešreizēm, jo pirms mēnešreizēm man gribas vairāk ēst. Citas meitenes brīnās, kā es varu tik maz ēst. Un salīdzinot ar citām draudzenēm, es ēdu veselīgu pārtiku. Ginekoloģe teica, ka viņas pacientes daudzas lieto tabletes, bet neviena nepaliekot resnāka, vai arī ļoti reti. Bet es zinu daudzas, kas palikušas resnākas no tabletēm. Es esmu mēģinājusi ieturēt diētu, bet nekādu rezultātu, pat ne īslaicīgu. Vai tiešām neko nevar darīt lietas labā?????

Atbild dr. Vēsma Kalviņa: Protams, hormonālo tablešu lietošana var radīt svara izmaiņas. Arī es zinu vairākas pacientes, kas ir pieņēmušās svarā, lietojot OK. Zinu arī sievietes, kas, lietojot Ok, ir zaudējušas svaru, pat 10 kg.
Ja Jūsu iepriekšējais svars neatjaunojas pēc tablešu lietošanas pārtraukšanas, arī diētas pasākumi ir nesekmīgi. Jums vajadzētu veikt hormonālās analīzes – vispirms noteikt testosterona un tireotropā hormona līmeni asinīs. Tālākā taktika atkarīga no analīzes rezultātiem.


Jautājums: Mans jautājums ir sekojošs: lasītāju jautājumos bieži izskan: lietojot hormonu tabletes, strauji pieņēmos svarā..... Man hormonu tabletes (esmu jau lietojusi Trisequens un Harmonet) pagaidām jālieto, lai noregulētu mēnešreizes pēc endometriozes ārstēšanas ar OPK. Lūdzu pastāstiet, tieši kāpēc un kādas hormonālās tabletes parasti izraisa svara pieaugumu (to parasti nevēlas neviena), vai tas atkarīgs no tablešu sastāva vai no organisma individuālajām īpatnībām? (Man ir 39 gadi).

Atbild dr. Vēsma Kalviņa: Jūs pati jau esat atbildējusi – tieši tā: svara izmaiņas lietojot orālo kontracepciju (ok) ir atkarīgas gan no tablešu sastāva, gan no organisma individuālajām īpatnībām. Es varētu nosaukt jebkuru ok tablešu nosaukumu un atrastos sievietes, kuras, lietojot šīs tabletes, ir pieņēmušās svarā. Būtu arī tādas, kam svars ir samazinājies, un būtu daudzas, kuras nejustu nekādas izmaiņas.


Jautājums: Man ir 18 gadu un es gribētu uzzināt cik nopietnu un konkrēti kādu ļaunumu manam organismam nodara hormonālā kontracepcija (Harmonet). Vai tā atstās iespaidu uz maniem bērniem (nākotnē), vai kavēs vēl kādu attīstību vai vēl ko jūtami ietekmēs? Trīs mēnešus es tās lietoju pēc ārstes ieteikuma un nekas šķiet nemainījās. Visi mani cenšas atrunāt un iebiedēt, bet vai tad tiešām ir tik traki?

Atbild dr. Vēsma Kalviņa: Ja hormonālā kontracepcija ir izvēlēta pareizi, nekāds ļaunums sievietes organismam un nākošajiem bērniem netiek nodarīts. Par tablešu piemērotību tieši Jums liecina Jūsu pašsajūta. Ja nekādas pašsajūtas izmaiņas nav, varat turpināt lietot “Harmonet” tabletes, tikai vēlams 2x gadā apmeklēt ginekologu.


Jautājums: Varbūt tāda veida jautājums jau ir bijis, un tomēr gribētos pajautāt. Man ir 22 gadi. Stāvoklī nekad neesmu bijusi un neesmu vēl arī mēģinājusi ieņemt bērnu. Jau četrus gadus gandrīz dien dienā lietoju hormonālās pretbērnu tabletes. Sakiet lūdzu, cik tad ilgi es varu rīt šāda veida indi? Vai tiešām šīs nejaukās zāles nekādā veidā nevar pasliktināt manas grūtniecības iestāšanos, tās norisi un bērna veselību? Man tāda sajūta, ka mans organisms jau viss ir nobeigts un noindēts ar šīm zālēm un nekāds auglis vairs nebūs spējīgs izdzīvot manā saindētajā organismā.

Atbild dr. Vēsma Kalviņa: Kāpēc Jūs, 22 gadus jauna sieviete lietojat tabletes, kuras uzskatāt par “indi”. Kāpēc Jūs lietojat “nejaukās zāles, kas nobeidz un saindē jūsu organismu”? Ja tikai tāpēc, ka ārsts to noteica, varbūt Jums vajag aprunāties ar psihologu.


Jautājums: Labdien, gribētu uzzināt vai šobrīd ir pieejamas citas alternatīvas hormonālās kontracepcijas izvēlei, tomēr kas būtu tikpat efektīvs vēl nedzemdējušām sievietēm? Esmu dzirdējusi par iespējamām spirālēm, taču noteikti neizvēlēšos filmiņas, ziedes u.c. līdzekļus ar zemu efektivitāti. Hormonālo kontracepciju Harmonet lietoju 2 gadus, taču nedrīkstu turpināt lietot veselības dēļ (man ir bijusi tromboze), kā arī ievēroju, ka būtiski pazeminās libido. Mana ginekoloģe neko tā arī ieteikt nevarēja...

Atbild dr. Vēsma Kalviņa: Ja Jūs nevarat vai nevēlaties lietot hormonālo kontracepciju un spermicīdus, tiešām atliek prezervatīvi vai dzemdes spirāle. Lai ievietoti spirāli dzemdes dobumā sievietei ir jādodas uz iepriekšēju vizīti pie ginekologa, lai vispirms pilnībā pārbaudītu savu veselību. Dzemdes spirāle nebūtu ieteicama, ja pastāv iekaisuma process dzimumorgānos vai ir bieža partneru maiņa.


Jautājums: Izlasīju vēstules par līdzīgām problēmām, un nolēmu pati uzrakstīt. Man ir 28 gadi, vīram nedaudz mazāk. Kādus piecus gadus atpakaļ biju stāvoklī, tad man bija vēl cits draugs. Bet grūtniecība diemžēl bija jāpārtrauc, jo man atrada olnīcā cistu. Toreiz tā arī netika atrasti nekādi iemesli, kāpēc šī cista radās, un līdz ar grūtniecības pārtraukšanu tā pati no sevis pazuda.

Aborts noritēja normāli, arī tagad nav nekādu sarežģījumu. Bet man ir II Rh(-) asins grupa. Manam vīram ir II (Rh+) asins grupa. Ļoti gribētu bērniņu, bet man ir bail, ka neparādās atkal cista, vai arī kādi sarežģījumi ar Rh(-) faktoru. Vai šī pārtrauktā grūtniecība skaitās kā pirmā un nākošā jau būs kā otrā? Paldies.

Atbild dr. Ilze Lieljure: Es apšaubu, ka grūtniecība tika pārtraukta tikai sakarā ar to, ka konstatēja olnīcas cistu. Pārtraucot grūtniecību sievietēm ar Rh negatīvu asins piederību tiek ievadīts antirēzus immunoglobulīns, kurš pasargā no iespējamās antivielu rašanās. Protams, ka jā – pārtrauktā grūtniecība skaitās pirmā, neatkarīgi, kā atrisinās grūtniecība, tā ir un paliek grūtniecība.


Jautājums: Gribēju ar Jūsu palīdzību noskaidrot sekojošo:

  1. Pēc cik ilga laika (skaitot no pirmās cikla dienas) iestājas kontracepcijas efekts, ja hormonālās kontracepcijas tabletes (Harmonet) lietoju pirmo reizi?
  2. Vai kontracepcijas efekts saglabājas arī tad, ja tiek lietots alkohols (vemšanas nav)?

Atbild dr. Ilze Lieljure: Lietojot Harmonet tabletes kontracepcijas efekts iestājas jau no pirmās tabletes, pie nosacījuma, ja lietošana ir pareiza, tas ir, ja katru dienu ieņemta tablete vienā un tai pat laikā. Alkohols nelielās devās neietekmē šo tablešu iedarbību.


Jautājums: Jau ilgāku laiku lietoju hormonālās tabletes Cilest, tomēr man nav 100% skaidrības par to lietošanu. Problēma ir tāda, ka man ir ļoti dumpīgs vēders un ja es esmu kaut ko neveselīgāku ieēdusi vai izdzērusi, tas ātri vien cenšas no visa atbrīvoties visos iespējamos veidos. Tāpēc mans jautājums ir šāds: Vai drīkst iedzert otru Cilest tableti tajā pašā vakarā, ja nav pārliecības, ka pirmā ir palikusi vēderā pēc nelabas dūšas vai vēdergraizēm un vai tas nevar radīt kādus sarežģījumus? Jau iepriekš pateicos par atbildi.

Atbild dr. Anita Spakovica: Es uzskatu, ka Jums ir nepieciešams kopā ar savu ģimenes ārstu izlemt par nepieciešamību izmeklēt kuņģa zarnu traktu un izvēlēties atbilstošu diētu. Cilest tabletes nav mazo devu preparāts un, lietojot divas tabletes, Jūs šo devu, iespējams, varat vēl dubultot. To es negribētu Jums ieteikt.


Jautājums: Ar interesi sekoju Jūsu rubrikai un gribu izteikt pateicību, ka tāda ir radīta. Arī man ir gadījusies situācija, kura mani nedaudz satrauc un proti - pēc dzimumakta "avārijas tablete" POSTINORS tika izdzerta tikai pēc kādām 10h un otra pēc astoņām nē (jo tās var aptiekās nopirkt tikai ar recepti). Līdz cikla "beigām" vēl ir palikušas 4dienas... Sakiet lūdzu, kāda ir iespējamība, ka iestājas grūtniecība?
Būtu jauki uzzināt, vai mediķi uzskata, ka ir prātīgi POSTINORU izsniegt tikai uz receptēm? Atklāti sakot, vienmēr esmu bijusi ļoti piesardzīga, bet visiem gadās mirkļi un vājības, kuras negaidām...Vai tiešām šīs "avārijas tabletes" nebūtu labāk kā aborts? Turklāt pamatojums, ka jaunietes tās varētu lietot neapdomīgi, manuprāt nav pamatots.

Atbild dr. Ilze Lieljure: Protams, labāk un pareizāk lietot Advert Postinora tableti pēc iespējas ātrāk pēc neizsargātā dzimumakta. Taču, ja līdz cikla beigām atlikušas 4 dienas, grūtniecības iestāšanās iespējas ir niecīgas, praktiski neiespējamas. Avārijas tabletes, protams, ir labāk kā aborts, bet pārdot aptiekās bez ārsta receptes tomēr nevajadzētu. Ne tikai jaunietes, bet arī cita gada gājuma sievietes šīs tabletes izmanto neapdomīgi, ne tikai avārijas kontracepcijai, bet kā biežu izsargāšanās metodi un rada lielas problēmas savai veselībai.


Jautājums: Man ir jautājums par kontracepcijas tabletēm - ārste izrakstīja Mercilon. Cik tās ir ieteicamas, jo instrukcijā minētas diezgan daudz negatīvas parādības tās lietojot (man bija olnīcas cistas operācija, ir endometriozes perēkļi, man ir 27 gadi). Varbūt tās nemaz nav tik ieteicamas? Un vēl - vai gadījumā, kad bijusi cistas operācija un ir endometriozes perēkļi, vai drīkst vispār lietot Postinoru?

Atbild doc. Īra Smilškalne: No kombinētajiem hormonālajiem kontracepcijas preparātiem Mercilon’s satur vismazāk hormonu devas. Endometriozes slimniecēm Mercilonu nozīmē ārsts, izvērtējot sievietes veselības stāvokli. Postinoru vispār lietot drīkst, bet, sakarā ar dažām šī preparāta blakus parādībām (blaknēm), iepriekš ieteicama ginekologa konsultācija. Postinors lietojams stingri ievērojot tā lietošanas noteikumus.


Jautājums: Labdien man ir 17 gadu. Es 8 mēnešus lietoju kontracepcijas tabletes Regulon (pēc ginekologa ieteikuma). Es esmu lasījusi ka normāli ir svarā pieņemties par 3 kg, bet esmu pieņēmusies jau par 11, un es skaidri zinu, ka tas nebija no uztura, jo es ēdu arvien mazāk un veselīgu pārtiku, bet vājāka nepaliku. Nodarbojos arī ar sportu. Man ir arī daudzas draudzenes, kuras moka šī pati problēma. Viena pat iet svara vērotājos, bet nav nokritusies ne par vienu kg. Es šīs tabletes vairs nelietoju un tuvākajā laikā taisos iet pie ginekologa. Jo es zinu dažas, kas no kontracepcijas tabletēm ir palikušas tievākas. Man ir pastāvīgas dzimumattiecības, un mēs ar savu draugu dzīvojam kopā un es netaisos katru dienu izmantot prezervatīvu. Pašlaik izmantojam pārtraukto dzimumaktu, bet es zinu, ka tas ir ļoti nedrošs.

Atbild dr. Vēsma Kalviņa: Izlasīju Jūsu stāstu par sevi un to, ka gaidāt atbildi. Bet kāds ir jautājums, uz kuru vēlaties saņemt atbildi? Par hormonālajām tabletēm? Svara pieaugumu? Vai citām kontracepcijas metodēm?
Ja vēlaties komentāru par svara pieaugumu, man būtu jāzina Jūsu augums un svars pirms tablešu lietošanas. Varbūt, tas bija pazemināts?


Jautājums: Pārlasot ekspertu padomus, radās jautājums, vai tabletēm var būt tāds blakus efekts, ka samazinās jūtīgums un uzbudinājums, ka vienkārši nav vēlmes nodarboties ar seksu, un ka tas nesagādā nekādu baudu? Es lietoju Harmonet tabletes un varbūt, ja ir šādi simptomi, jāmaina kontraceptīvās tabletes? Un vēl - vai visas Harmonet tabletes ir ar vienādu sastāvu (ar domu - vai var viņas dzert sajauktā kārtībā, ja nu nejauši tā gadās)?

Atbild dr. Vēsma Kalviņa: OK tabletēm blakusefekts tiešām var būt libido samazināšanās. Šādā gadījumā, kā Jūs pareizi domājāt, ieteicams pamēģināt citas tabletes. Pirms tablešu maiņas ieteicams pakonsultēties ar ārstu, jo ir tabletes ar dažādiem nosaukumiem un vienādu ķīmisko sastāvu. Var gadīties, ka bez speciālām zināšanām, Jūs nomaināt tikai tablešu nosaukumu. Harmonet tabletes visas ir vienādas, tāpēc varat tās lietot jebkādā secībā.


Jautājums: Kādā aptiekā man pārdeva hormonālās tabletes, kuras man bija jāsāk lietot maija vidū. Aptiekāre apgalvoja, ka tabletēm drīz beigsies derīguma termiņš, bet jūnijā tās vēl esot derīgas. Taču, mājās atverot paciņu, ieraudzīju, ka iekšpusē skaidri rakstīts: “Derīgs līdz 05/2001”, tātad līdz maija beigām! Vai sanāk, ka mani piemānīja? Vai var būt, ka jūnijā tabletes ir zaudējušas savu efektivitāti un vairs nav drošs pretapaugļošanās līdzeklis? Vai šādu pavecu tablešu lietošana nav kaitīga veselībai?
Bez tam, man aptiekāre atņēma ginekoloģes recepti, kas derīga vēl 10 mēnešus, sakot, ka tā ir jāatstāj aptiekā, jo receptes paliekot uzskaitē. Tātad līdz gada beigām man jāiet tikai uz šo aptieku iegādāties šo medikamentu. Vai aptiekai ir tiesības atņemt man recepti? Es tagad arī nevaru aiziet uz citu aptieku un nopirkt jaunākas tabletes, jo man ir atņemta izvēles iespēja.

Atbild dr. Ilze Lieljure: Aptieka atbild par to, lai netiktu pārdoti medikamenti ar novecojušu termiņu. Ja tabletēm bija derīguma termiņš 05.2001.g., un Jūs tās iesākāt lietot maija mēnesī, kaitīgums Jūsu veselībai netiks nodarīts. Vienu brīdi bija tāds noteikums, ka recepte jāatstāj aptiekā, bet patreiz tas ir mainījies. Recepte derīga 1 gadu, un iegādājoties medikamentu, tiek nolasīta atzīme uz receptes, bet pati recepte paliek sievietei.


Jautājums: Esmu 23 gadus jauna sieviete. Divus mēnešus lietoju pretapaugļošanās līdzekli Harmonet. Bet nevaru tikt īsti skaidrībā ar to, kad īsti būtu jāsākas mēnešreizēm. Teorētiski ir tā, ka pirmo tabletīti ieņēmu svētdienā, turpināju Harmonet lietot ik dienas 3 nedēļas un 1 nedēļu jābūt "atslodzei" līdz mēnešreizēm, kurām būtu jāsākas precīzi tajā dienā (manā gadījumā - svētdienā), kad būtu jāsāk jauna Harmonet paciņa. Tomēr manas mēnešreizes sākas nākamajā dienā pēc 21.tabletes izdzeršanas. Vai mans organisms vēl arvien nav piemērojies preparātam? Vai cikls nostabilizēsies attiecīgi, kā tas ir paredzēts? Vai tabletēm ir pretapaugļojoša iedarbība, ja tās sāku lietot precīzi paredzētajā un nevis mēnešreižu sākšanās dienā?
Izrakstot Harmonet, daktere teica, ka nav jāņem vērā organisma kaprīzes un ir jāsāk jauns iepakojums precīzā dienā. Varbūt esmu ko pārpratusi?

Atbild dr. Ilze Lieljure: Jūs rīkojāties pareizi. Harmonet tabletes ir jāuzsāk lietot menstruācijas cikla pirmajā dienā, lietojot 21 dienu nepārtraukti apmēram vienā laikā. Tad ievērot 7 dienu pārtraukumu (parasti šai laikā sākas menstruāciju asiņošana) un tad atkal iesākt jaunu iepakojumu. Parasti iepakojumu uzsākšana nesaistās ar menstruāciju pirmo dienu. Šī pirmā diena ir svarīga uzsākot lietot Harmonet, kā arī citas hormonālās kontracepcijas tabletes. Šādi pareizi lietotas tabletes nodrošina labu kontracepcijas efektu.


Jautājums: Vēlos uzzināt, vai, ejot pie ginekoloģes tikai pēc receptes, par vizīti ir jāmaksā? Otrs - vai recepte aptiekā jāatdod. Ja ne, tad cik ilgu laiku tā ir derīga?

Atbild dr. Ilze Lieljure: Vai ejot pie ginekologa tikai pēc receptes, ir vai nav jāmaksā, nosaka katra ārstniecības iestāde atsevišķi. Recepte kontraceptīvu tabletēm patreiz ir derīga uz vienu gadu un aptiekā tā nav jāatstāj.


Jautājums: Mans jautājums attiecas uz hormonālās kontracepcijas blakusefektiem. Pēc 2,5 gadu ilga pārtraukuma esmu atsākusi hormonālo tablešu lietošanu. Iepriekš lietoju Femoden, tagad ārsts ir nozīmējos Harmonet, bet varbūt tablešu veids šobrīd nebūtu tas svarīgākais.
Lieta tāda, ka iepriekšējā tablešu lietošanas laikā regulāri mocījos ar sēnītēm utml. problēmām, kas pilnīgi pazuda laikā, kad tabletes nelietoju.
Atceros, ka esmu lasījusi, ka hormonālā kontracepcija, izmainot maksts mikrofloru, vienlaikus samazina imunitāti un padara sievieti uzņēmīgāku pret dažādām infekcijām. Tagad baidos, ka man atkal varētu atsākties šāda veida problēmas.
Gribētos dzirdēt Jūsu komentārus, kā arī ieteikumus attiecībā uz to, vai pastāv kādi profilaktiskie pasākumi (izņemot pareizu intīmās higiēnas līdzekļu lietošanu), kas varētu mazināt infekciju risku. Kā ir ar aptiekās pieejamajiem preparātiem maksts mikrofloras stabilizēšanai, vai tie šajā gadījumā ir ieteicami, ja jā, tad tieši kādi???

Atbild dr. Anita Spakovica: Lietojot hormonālās kontracepcijas tabletes, maksts kandidoze novērojama biežāk. Ārstēšanu un profilaksi vajadzētu izvēlēties individuāli, atkarībā no recedīvu biežuma. Jums noteikti būs jāgriežas pie sava ginekologa, jo šobrīd visi pretsēnīšu preparāti tiek pārdoti tikai pret receptēm.


Jautājums: Labdien, man ir 19 gadi. Es regulāri lietoju kontraceptīvās tabletes. Taču šomēnes man viena tablete pazuda. Es dzēru nākamo un tā izpalika tikai mēneša pēdējā tablete. Vai ir iespēja palikt stāvoklī, ja nākošā ciklā atkal regulāri lietošu tabletes?

Atbild dr. Ilze Lieljure: Jūs rīkojāties ļoti pareizi. Būtu vēlams turpināt tablešu lietošanu ar 7 dienu pārtraukumu (skaitot no pēdējās izdzertās tabletes). Šādā gadījumā grūtniecība neiestāsies.


Jautājums: Es konsultējos ar ārstu, un man tika ieteikts lietot Diane 35. Pirms vēl sāku šīs zāles dzert, biju divas reizes lietojusi Postinor tabletes. Trīs dienas pēc pēdējās tabletes man bija asiņošana un sāku dzert Diane 35, kā bija noteicis ārsts. Bet trešajā dienā asiņošana beidzās (parasti tā ir 7 dienas), no kā arī secinu, ka tas bija vienkārši sekas no Postinora. Es turpināju dzert Diane, bet nezinu, vai esmu rīkojusies pareizi, jo jāsāk taču bija pirmajā mēnešreižu dienā. Vai man pārtraukt zāļu lietošanu (nu jau nedēļu tās dzeru), jeb tomēr turpināt? Un vēl viens jautājums - cik ilgi pēc zāļu lietošanas sākuma tās kļūst efektīvas (vairs nevajag lietot papildus kontracepciju, prezervatīvus)?

Atbild dr. Sandra Vītiņa: Iesākto Diane 35 vajag turpināt dzert līdz paciņas beigām, jo, ja Jūs tagad pārtrauksiet, var sākties asiņošana. Tajā pašā laikā būtu vajadzīgs vairāk informācijas par to, kura cikla diena bija, kad Jūs lietojāt Postinor un kad bija asiņošana, reakcija uz to. Bet jebkurā situācijā jādomā, ka, ja šī asiņošana ir bijusi, tad grūtniecība nav iestājusies un Jūs pareizi uzsākāt lietot tabletes. Kontracepcija iestājas uzreiz, sākot lietot tabletes, papildus līdzekļi nav vajadzīgi.


Jautājums: (Publicēšanai saīsināts) Vai pastāv vispār kaut kādas analīzes vai citi paņēmieni, kā var noteikt hormonu līmeni, kurš ir par daudz, kurš par maz. Kāda varētu būt aptuvenā cena šādām analīzēm? Un kas vispār normālam ginekologam būtu jāpārbauda pirms izrakstīt kādu no hormonālās kontracepcijas tablešu klāsta. Vai tiešām tas viss, ko raksta jaukie dakterīši visās malās ir tikai blefs? Vai viņi izraksta sievietēm tikai to preparātu, par kuru viņiem maksā?

Atbild dr. Sandra Vītiņa: Pirms izraksta hormonālās tabletes, ginekologam jānoskaidro, ar ko Jūs esat slimojusi, vai ir kādas hroniskas saslimšanas, vai ir kaitīgi ieradumi, kā smēķēšana, jo tas ir būtiski kontraceptīvo līdzekļu izvēlē. Ja Jūs esat pilnīgi vesela sieviete, bez kaitīgiem ieradumiem, speciālas analīzes nav jāveic. Tad, ņemot vērā Jūsu vecumu, ir vai nav bijušas grūtniecības, cikla īpatnības, tiek piemeklēts Jums vairāk piemērotais preparāts. Kā Jūs jutīsieties preparāta lietošanas laikā, vai Jums nebūs nekādu problēmu to lietojot, redz tikai tad, kad Jūs šo preparātu lietosiet 2-3 mēnešus. Jo kā piemērs var būt starpmenstruālās smērēšanās vai libido izmaiņas, tad jāpiemeklē preparāts, kurā ir vairāk estrogēna. Kamēr Jūs neesat preparātu sākusi lietot, to iepriekš visu nevar paredzēt. Vai, piemēram, varbūt Jums papildus ir problēmas ar pinnēm pirms menzēm, tad ginekologs ieteiks citu preparātu.

Atbildot uz jautājumu, kur var noteikt hormonu analīzes – Gulbja laboratorija, katra analīze maksā no 3 līdz 5 Ls.


Jautājums: 1. Es vēlētos uzzināt, ko Jūs domājat par spirāli "Mirena". Vai tā ir piemērota nedzemdējušai sievietei? Vai tai nav blakus parādību?

2. Kas ir hormonālā spirāle "Mirena"? Vai tā ir tik laba, jo ir ļoti dārga.

Atbild dr. Ilze Lieljure: 1. Nedzemdējušām sievietēm parasti neiesaka spirāli, tai skaitā arī “Mirena”. Hormonu ietekmē, ko satur šī spirāle, parasti samazinās menstruāciju asiņošana, kļūst plāns, atrofisks endometrijs (dzemdes dobuma iekšējā kārtiņa, kura noārdās menstruāciju laikā).

Šobrīd ir pieejami daudzi un dažādi kontracepcijas līdzekļi, ko varētu izmantot nedzemdējušas sievietes.

2. Spirāle “Mirena” ir dārga, jo satur hormonus, ko jau minēju iepriekš. Tai ir priekšrocības: samazinās menstruāciju asiņošanas ilgums un stiprums. Taču izlemt – ievadīt vai neievadīt spirāli “Mirena”, būtu vēlams kopā ar savu ārstu.


Jautājums: Jau piecus gadus lietoju tabletes Cilest. Apmeklēju ginekologu reizi gadā. Esmu 32 gadus veca divu bērnu māmiņa. Piecu gadu laikā esmu ņēmusi brīvlaikus lietošanā. Aborti nav bijuši. Nolēmu mainīt kontracepcijas līdzekli uz hormonālo spirāli. Mani interesē - kādas ir šīs spirāles kontrindikācijas. Kādu laiku atpakaļ mani mocīja maksts sēnīte. Bet nu tā ir rimusi. Vai spirāle ietekmē šos infekcijas procesus un kā tas notiek? Parastā spirāle man izraisīja ļoti stipru asiņošanu. Kā ir ar šo? Esmu maza auguma 1,56 m. Vai tas ko izsaka?

Atbild dr. Ilze Lieljure: Dzemdes spirāle “Mirena” atšķiras no parastas spirāles ar to, ka tā satur hormonu preparātu. Ievadot šo spirāli, sievietei jābūt izmeklētai, jābūt normālai maksts uztriepei un onkocistoloģiskai uztriepei. Akūta maksts sēnīšu iekaisuma stadijā ievadīt spirāli neiesaka. Vispirms jāizārstē iekaisums, tad var domāt par spirāles ievadīšanu. Tikai pati spirāle maksts sēnīšu iekaisumu nevar izraisīt.

Kas attiecas uz menstruāciju asiņošanu – spirāle “Mirena” krietni samazina to ilgumu un stiprumu. Šādu spirāli mēs iesakām sievietēm, kurām ir raksturīgas ilgstošas un stipras menstruācijas. Auguma parametri nekādā gadījumā neietekmē spirāles ievadīšanu un nēsāšanu.


Jautājums: Spānijā patreiz ir sacelta diezgan liela reklāmas kampaņa par kādu implantu sievietes rokas augšdelmā, un tas palīdzot 99.99% izsargāties no grūtniecības. Tā iedarbība esot uz trīs gadiem. Vienīgais, ko darot, ir dažas izmaiņas hormonālajā sistēmā un varot sākties ātrāk vai aizkavēties menstruālais cikls. Jau 120 000 sieviešu esot izmēģinājušas šo pretapaugļošanās līdzekli un esot apmierinātas ar to.

Sakiet lūdzu, kas Jums ir zināms par šo preparātu un tā iedarbību uz sievietes ķermeni, un kā tas veic izsargāšanos no grūtniecības? Kādas blakus parādības? Man ir 27 gadi, bet bērnu vēl nav bijis. Kā šis līdzeklis varētu ietekmēt manu veselību? Savā niecīgajā seksuālajā pieredzē, izņemot prezervatīvus un pārtraukto dzimumaktu, neko neesmu lietojusi. Ja godīgi, saklausoties visus tos stāstus par blakus parādībām lietojot hormonālos (orālos) līdzekļus, kā arī vaginālos (kuru risks nokļūt stāvoklī ir lielāks kā lietojot tabletes), man pāriet jebkura vēlēšanās pakļaut arī sevi šim pašam bēdīgajam liktenim.

Atbild dr. Sandra Vītiņa: Šie implanti ir progesteronu saturošas, varētu teikt, plastmasas caurulītes, kuras tiek ievadītas zem ādas un šo trīs gadu laikā asinīs nonāk konstants progesterona daudzums, kas ietekmē hormonālo regulāciju organismā – neveidojas cikla laikā olšūna, organismā veidojas kā viltus grūtniecības stāvoklis.

Pie mums Latvijā šo implantu nav, bet līdzīga kontracepcija ir injekcijai, vai minipillēm, vai progesteronu saturošai spirālei “Mirena”. Tikai Mirenai pamatā lokāla ietekme dzemdes dobumā, ovulāciju tā neiespaido. Ja Jums ir regulāras dzimumattiecības un Jūs vēl nevēlaties bērniņu, tad droši vien vajadzētu pakonsultēties ar ārstu un izvēlēties kādu kontracepcijas metodi. Runājot par blakus parādībām – jebkuram medikamentam tās var būt, bet ne vienmēr ir.


Jautājums: Es jau 4 mēnešus lietoju hormonālās tabletes "Novynette", bet mani uztrauc tas, ka par šīm tabletēm es līdz šim neko nebiju dzirdējusi. Man zināmas ir dažādas hormonālās tabletes, piemēram, Cilest, Harmonet, Logest u.c., bet par "Novynette" neko nebiju dzirdējusi. Mani pārsteidza arī tas, KĀ šīs tabletes ginekoloģe man izrakstīja: es pat netiku izmeklēta, man tikai uzdeva dažādus jautājumus: cik man gadu (18), vai ir regulāra dzimumdzīve - un viss! Man tika piemērotas šīs tabletes. Nekādu sūdzību man pašlaik vēl nav, arī stāvoklī neesmu palikusi. Vai jūs, lūdzu, nevarētu pastāstīt kaut ko par šīm tabletēm, un aptuveni cik sieviešu no visām kontracepcijas tabletēm izvēlas tieši "Novynette"?

Kāda atšķirība "Novynette"-i no citām kontracepcijas tabletēm? Man ir vēl viena neskaidrība - kā es tagad pēc jaunās sistēmas varēšu iegādāties kontracepcijas tabletes? Ja es pareizi esmu sapratusi, tad man vispirms ir jāiet pie ģimenes ārsta, kurš man iedos nosūtījumu pie ginekologa. Pēc tam es apmeklēšu ginekologu, kurš uzrakstīs, kādas kontracepcijas tabletes man vajadzīgas, bet recepti man neizrakstīs. Lai es saņemtu recepti, man atkal jādodas pie ģimenes ārsta, kurš man beidzot izrakstīs recepti ar ginekologa noteikto kontraceptīvo līdzekli...

Atbild dr. Sandra Vītiņa: Novynette, tāpat kā Jūsu minētās citas kontraceptīvās tabletes, ir monofāzisks preparāts, kas satur estrogēnu un progesteronu. Monofāzisks nozīmē, ka ikviena no 21 tabletes satur vienādu devu gan estrogēna, gan progesterona. Starp visām tabletēm atšķirība ir tā, cik daudz estrogēna tās satur - 20µg vai 35 µg un kuras paaudzes progesteronu II vai III. Bet tās visas ir zemu devu kombinētās tabletes. Nosaukumu dod konkrētā firma, kura to ražo. Hormonālās tabletes varēs izrakstīt ginekologs un recepte būs derīga uz gadu. Speciāla laboratoriska izmeklēšana nav nepieciešama, ja Jūs esat vesela, bez kaitīgiem ieradumiem.


Jautājums: Jau otro ciklu lietoju hormonālās tabletes Harmonet. Pirmajā ciklā katru tableti iedzēru tieši astoņos vakarā, bet otrajā ciklā pirmo tableti iedzēru ar pusotras stundas novēlošanos, nākamajā dienā atkal astoņos, trešajā dienā ap deviņiem. Vēlos uzzināt vai pastāv iespēja, ka esmu palikusi stāvokli pēc dzimumakta, kas bija ceturtajā dienā.
Cik liela iespēja ir palikt stāvokli, lietojot hormonālās tabletes, ja tās nav iedzertas vienā un tajā pašā minūtē vai stundā?

Atbild dr. Ilze Lieljure: Lietojot kontracepcijas tabletes ar divu stundu intervālu, grūtniecība nevar iestāties. Šis intervāls var svārstīties 3-4 stundas, taču ne vairāk kā 12 stundas. Ja esat aizmirsusi iedzert tableti pēc 12 stundām, tad papildus vēl ir jāizsargājas ar prezervatīvu vai vagināliem kontraceptīviem līdzekļiem, kā Pharmatex vai vaginālā “C” filmiņa visa atlikušā cikla garumā.


Jautājums: Vai Latvijā ir iespējams iegādāties tabletes, kas izraisa abortu? Cik tās maksā? Kur tās var iegādāties?

Atbild dr. Ilze Lieljure: Latvijā nevar iegādāties tabletes, kuras izraisa abortu.


DELFI pateicas par sadarbību Latvijas Ģimenes Centra ārstiem. Lai gūtu atbildes uz steidzamiem jautājumiem, aicinām griezties pie sava ģimenes ārsta vai konsultēties ar LĢC ārstiem personīgi.

Latvijas Ģimenes Centra adrese: Rīga, Kaņiera ielā 10a. Tālruņi reģistratūrā: 7132165 un 7132164.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form