Smērēšanās kā blakusparādība. Avārijas tablešu lietošana. Hormonālo tablešu iedarbība laikā, kad līdz nākamajam ciklam tās netiek dzertas. Kad jāpārtrauc tablešu lietošana? Cik droša ir hormonālā kontracepcija? Tablešu devas, blakusparādības, ietekme uz menstruālo ciklu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jautājums: Labdien, arī man ir jautājumi kontracepcijas sakarā. Man ir 24 gadi, jau gadus 4 lietoju Cilest, REGULĀRI pārbaudos pie ārsta, it kā viss ir kārtībā. Bet pāris pēdējo mēnešu laikā esmu novērojusi, ka pāris dienas pirms cikla beigām (~3-4) sākās kaut kāda smērēšanās ar tendenci pāraugt asiņošanā precīzi tajā dienā, kad man sākas mēnešreizes. Cikls ir ļoti regulārs, un es precīzi zinu, ka tajā un tajā dienā man ik mēnesi sākas asiņošana. Jāpiezīmē, ka neko tamlīdzīgu agrāk nebiju novērojusi un man vispār nebija nekādu sūdzību par šī medikamenta izraisītajām blaknēm. Mani šāda veida smērēšanās satrauc un es saprotu, ka tā tam nevajadzētu būt. Pieņemu, ka reālākais risinājums ir doties pie ārsta, taču varbūt vispirms varētu saņemt kādu komentāru no Jums? Jau iepriekš pateicos par atbildi.

Atbild dr. Īra Smilškalne: Ja pirmsmenstruāciju periodā novēro asiņainus izdalījumus “smērēšanas” veidā, iesaku konsultēties ar ginekologu, jo iemesli var būt dažādi, un, lai noskaidrotu, kas šai parādībai pamatā, nepieciešama papildus izmeklēšana (bez parastās ginekoloģiskās izmeklēšanas, iespējams, ultrasonogrāfiskā, biopsija vai citas).


Jautājums: Nu jau apmēram septiņus gadus nepārtraukti lietoju pretapaugļošanās tabletes (sākumā tas bija Mikroginons, vēlāk - Harmonet). Esmu precējusies un vēlos sākt plānot grūtniecību. Vismaz reizi gadā apmeklēju ginekologu, kurš mani vienmēr pārliecina, ka ar manu veselību viss ir kārtībā un pretapaugļošanās tabletes uz to nekādu iespaidu atstāt nevar, taču mani tomēr māc bažas, tādēļ vēlos jautāt - vai šāda veida tablešu ilgstoša lietošana nevar atstāt iespaidu uz gaidāmo grūtniecību, un cik ilgi pirms plānotās grūtniecības iestāšanās tās būtu jāpārtrauc lietot? Piebildīšu, ka šobrīd man ir 24 gadi. Un vēl – pēdējā laikā, īpaši pamostoties no rīta, man ir tāda smaga, spiedoša sajūta krūtīs. Vai tas varētu būt saistīts ar šo tablešu lietošanu, un vai tabletes lietot ir jāpārtrauc?

Atbild dr. Īra Smilškalne: Pretapaugļošanās tablešu lietošana (Harmonet, Loget, Mercilon vai Novynette), ja to dara ārsta kontrolē, nekaitē sievietes veselībai. Pirms grūtniecības plānošanas ieteicams 2-3 mēnešus nelietot šo kontracepcijas metodi (prezervatīvu, lodītes u.c.). Tas vēlams, lai menstruālais cikls pilnvērtīgi atjaunotospēc kontraceptīvo tablešu lietošanas, un tādā gadījumā nākošās grūtniecības norisi iepriekš lietotās tabletes neietekmēs nelabvēlīgi.


Jautājums: Man ir 23 gadi un jau gandrīz 4 gadus lietoju Cilest. Man ir patstāvīgs draugs. Pēc pēdējās vizītes pie ginekologa, pēc viņas ieteikuma uztaisīju pauzīti un pārtraucu lietot Cilest. Šajā mēnesī citādāk neizsargājāmies. Nu jau ir pagājusi nedēļa un 5 dienas kopš vajadzēja sākties mēnešreizēm, bet tās kā nenāk, tā nenāk - mēs ar draugu jau sapriecājāmies, ka varbūt mums būs bērniņš, taču izpildot testu 7 dienas pēc tās dienas, kad vajadzēja sākties mēnešreizēm, rezultāts bija negatīvs. Bet asiņošanas kā nav, tā nav - es neko nesaprotu.

Un vēl kas - ārste izmeklējot mani teica, ka man esot ieslīpi novietota dzemde, bet neko nepaskaidroja - sakiet, lūdzu, vai tas ir kās bīstams, vai tas var traucēt man ieņemt bērniņu?

Atbild dr. Ilze Lieljure: Pārtraucot lietot hormonālo kontracepciju, dažreiz novirzās menstruālais cikls, mēnešreizes var aizkavēties. Ja nelietojiet cita veida kontracepciju un esiet ieinteresēta grūtniecībā, nav pamats uztraukumam. Ja mēnešreizes neatjaunojas, pēc 10 dienām atkārtojiet grūtniecības testu. Ja tests atkārtoti negatīvs, būtu vēlama vizīte pie ginekologa.

Kas attiecas uz “ieslīpi novietotu dzemdi” – tas patiesi nav nekas bīstams. Nākamajā vizītē to pārrunājiet ar savu ārstu.


Jautājums: Lietoju Cilest jau ilgāku laiku, bet pēkšņi parādījās asiņošana apmēram kādā 15. [menstruālā cikla] dienā. Nezinu, kas notika.

Atbild dr. Anita Spakovica: Ja sākās asiņošana laikā, kad Jūs lietojat hormonālās kontracepcijas tabletes, vajadzētu noskaidrot sekojošo:

  • vai Jūs dzērāt tabletes precīzi, neizlaižot nevienu dienu,
  • vai Jūs vienlaicīgi nelietojāt kādus citus medikamentus,
  • vai Jums pēdējās dienās nav bijusi caureja, vemšana.

Jautājums: Labdien. Man ir tikai 17 gadi, bet man jau ir tuvas attiecības. Esmu daudz dzirdējusi par dažādiem līdzekļiem. Esmu arī konsultējusies ar dažiem speciālistiem. Viena teica, ka ļoti labi lietot hormonālās tabletes. Bet es uztraucos par sekām Lūdzu, pastāstiet par tabletēm. Un vēl es zinu, ka pirms lietošanas jāiztaisa testu.

Atbild dr. Anita Spakovica: Es domāju, ka kontracepcijas izvēles jautājums ir ļoti nopietns un svarīgs. Būtu ļoti grūti Jums sniegt izsmeļošu informāciju par hormonālās kontracepcijas tabletēm dažos teikumos, vienīgi jāpiemin, ka šis kontracepcijas veids ir ieteicams, ja ir regulāra dzimumdzīve, pastāvīgs partneris.

Hormonālā kontracepcija ir pilnīgi droša kontracepcijas metode, ja to lieto atbilstoši instrukcijai. Lai izvērtētu, kurš no mūsdienīgo līdzekļu klāsta ir Jums piemērots, noteikti jāgriežas pie speciālista.


Jautājums: Kāda ir iespēja meitenei palikt stāvoklī, ja "avārijas tabletes" iedzer nevis stundu pēc dzimumakta, bet pēc pus dienas (iedzertas ir divas nevis viena)?

Atbild dr. Vēsma Kalviņa: Meitene ir rīkojusies pareizi. Ja pēc dzimumakta ir pagājušas vairākas stundas, tad jāizdzer ir divas tabletes Postinora. Visticamāk, ka pēc 2-3 dienām parādīsies asiņaini izdalījumi no dzimumceļiem un grūtniecība nebūs iestājusies. Tomēr iesaku izvēlēties citu kontracepcijas veidu, jo divas tabletes Postinora ir ievērojams “trieciens” meitenes organismam.


Jautājums: Jūsu pastāvīgajam lasītājam ir radies jautājums par kontracepcijas līdzekļa - hormonālo tablešu iedarbību laikā, kad līdz nākamajam ciklam tās netiek dzertas. Piemēram, Harmonet tās ir 7 dienas. Cik droši, ka meitene nepaliek stāvoklī šajā starpperiodā?

Atbild dr. Vēsma Kalviņa: Ja regulāri un pareizi lieto kontraceptīvās tabletes, kontraceptīvais efekts saglabājas arī tajās brīvajās dienās, kad parasti parādās menstruācijas. Ja hormonālās tabletes ir atbilstošas meitenes organismam, grūtniecība neiestāsies, variet būt droši.


Jautājums: Es vēlētos uzzināt, vai Latvijā ir apgrozībā pretapaugļošanās tabletes Ortho Nutricicle? Un kādas tabletes būtu vēlams lietot, lai uzlabotos sejas āda?

Atbild dr. Ilze Lieljure: Latvijā apgrozībā nav šāda nosaukuma Ortho Nutricicle pretapaugļošanās tabletes. Taču Jūs variet doties pie ārsta, paņemot līdzi šo tablešu iepakojumu, kurā norādīts preparāta nosaukums un devas. Iespējams, ārsts Jums varēs piedāvāt līdzīga sastāva preparātu, tikai ar citu nosaukumu. Kas attiecas uz sejas ādu – ieteikt bez ārsta konsultācijas nevaru. Šo problēmu vajadzētu risināt kopā ar savu ginekologu.


Jautājums: Apmēram 2 gadus (ar nelielu pārtraukumu) lietoju Cilest. Pēdējā laikā diezgan bieži ir nelabuma sajūta un pēdējos 3 mēnešus ļoti viegla asiņošana sākas jau ~ 3 dienas pirms pēdējās tabletes izdzeršanas. Vai tas varētu būt saistīts ar Cilest lietošanu? Vai tabletes vajadzētu pārtraukt lietot? Esmu dzirdējusi, ka pa laikam nepieciešama 1 mēneša "atslodze", izmantojot citu aizsarglīdzekli. Ja tas ir tā, tad cik bieži nepieciešami šie pārtraukumi?

Atbild dr. Ilze Lieljure: Lietojot hormonālo kontracepciju, sievietei jāapmeklē ginekologs vismaz vienu reizi gadā. Ja radušies šādi simptomi, kā nelaba dūša un priekšlaicīga asiņošana, jākonsultējas ar ginekologu nekavējoties. Visdrīzāk ginekologs ieteiks pārtraukt Cilest lietošanu. Jūs izmeklēs un ieteiks tieši Jums vēlamo kontracepcijas līdzekli.


Jautājums: Es arī lietoju hormonālās tabletes Harmonet, taču man radās jautājums, cik % droši var nodarboties ar seksu, neizmantojot citus izsargāšanās līdzekļus (piem., prezervatīvu). Varbūt ir kāds saraksts vai cita informācija, kādas hormonālās tabletes ir cik % drošas un kādas tabletes kādam sievietes tipam ir vispiemērotākās.

Brīžiem man šķiet, ka ārsti savā ziņā nodarbojas ar zāļu izplatīšanu, parakstot tabletes, kas uz doto momentu ir populāras vai jaunas un pašam ārstam ir profesionāla interese "paeksperimentēt" un pavērot, kāda reakcija ir uz attiecīgajām tabletēm.. Man 19, un jautājums radās, kad ārste sāka stāstīt par iespējamo reakciju uzsākot lietot hormonālās tabletes Harmonet un kāda tā ir bijusi citām pacientēm. Tātad viņa daudzām ir izrakstījusi tieši šīs tabletes.

Atbild dr. Ilze Ligere: Lietojot hormonālo kontracepciju, ja Jūs ievērojāt visus noteikumus, Jūs tiekat 100% pasargāta no nevēlamas grūtniecības. Kāds hormonālās kontracepcijas līdzeklis būtu piemērots konkrētai sievietei, izlemj ārsts pie izmeklēšanas, nevis sieviete pati.


Jautājums: Šodien, pāršķirstot Delfus, uzgāju rakstu par kontracepciju. Tur gan vairāk bija sacelta brēka par tablešu nepārdošanu bez receptēm, kas, manuprāt, gan ir saprātīgs risinājums. Šajā sakarā vēlētos uzzināt par avārijas kontracepcijas līdzekļiem: par to devām, atšķirībā starp tiem, blakusparādībām, efektivitāti. Tie jau ir it kā mūžību iztirzāti jautājumi, bet jāatzīst, ka iegūtā informācija atšķiras. Domāju, ka tas būtu interesants lasāmgabals daudzām no mums.

Ginekoloģes atbilde: Avārijas kontracepcija ir pieļaujama tikai atsevišķos gadījumos, jo šo tablešu sastāvā ir 7 reizes lielāka hormonu deva nekā ikdienā lietojamās tabletēs. Šī iemesla dēļ mēdz būt blakusparādības – asiņošana, vemšana, reibonis. Latvijā pašlaik ir iespējams iegādāties tikai viena veida tabletes – Postinor. Efektivitāte šīm avārijas tabletēm nav 100%, tas ir atkarīgs no organisma īpatnībām un tablešu lietošanas laika.


Jautājums: Sakiet, lūdzu, kura instance Latvijā ir atbildīga par šo bezjēdzīgo ideju pārdot avārijas tabletes un kontraceptīvas tabletes uz receptēm, un ko Jūs ieteiktu darīt, kā rīkoties, lai varētu kaut kādā veidā izteikt publisku protestu par šo situāciju, nu teiksim, kam jāadresē būtu vēstule?

Ginekoloģes atbilde: Varat adresēt vēstuli Kontraceptoloģijas asociācijai. Mūsuprāt, šāds lēmums ir pieņemts sakarā ar to, ka nereti jaunas sievietes izmanto šīs avārijas kontracepcijas tabletes kā regulāru, vai pareizāk sakot, biežu, pasargāšanās līdzekli, kas rada sievietei ilgstošas veselības problēmas.


Jautājums: Rakstu Jums, jo esmu mazliet norūpējusies par savu pašreizējo situāciju, nezinu, kādas sekas varētu būt manai rīcībai.

Dzīvoju kopā ar draugu, mums regulāri ir seksuālas attiecības. Pēc ārsta norādījuma jau 4 mēnešus lietoju hormonālo kontracepciju (Cilest). Esmu iestrādājusi sistēmu, kā katru rītu vienā laikā atcerēties iedzert tableti. Taču svētdien no rīta pēc tuvības brīža pēkšņi atcerējos, ka iepriekšējā dienā par tableti esmu aizmirsusi. Arī svētdien vēl tableti nebiju iedzērusi. Tā bija cikla 8. diena. Biju nolikta fakta priekšā, ka ir iespēja palikt stāvoklī. No sava ginekologa biju dzirdējusi, ka parastās hormonālās tabletes arī var lietot kā post-koitālo kontracepciju, iedzerot vienlaicīgi 4 tabletes. Es iedzēru 4 Cilest tabletes, nolēmusi, ka tuvāko dienu laikā jāsākas asiņošanai un pēc 7 dienām atkal varēšu uzsākt jaunu ciklu.

Bet... šodien jau ir trešdiena, bet asiņošanas vēl nav. Esmu noraizējusies, jo man nav pārliecības par to, ka esmu rīkojusies pareizi. Vai es, par spīti šai hormonu trieciendevai organismam, varu palikt stāvoklī? Un ja izrādītos, ka ir gaidāms bērniņš, kā saņemtais hormonu daudzums varētu ietekmēt viņa veselību? Biju nolēmusi pie sava ginekologa iet piektdien, ja asiņošana nesāktos.

Ginekoloģes atbilde: Neprecīzi lietojot hormonālās tabletes, nevēlama grūtniecība var iestāties, taču grūtniecība var noritēt normāli un tā nemaz nav obligāti jāpārtrauc. Patiesi pastāv arī tāda metode, kad tiek izdzertas 4 hormonālās tabletes. Ja grūtniecība nebūs iestājusies, asiņošana būs.


DELFI pateicas par sadarbību Latvijas Ģimenes Centra ārstiem. Kādi jautājumi par sievietes vai visas ģimenes veselību Tevi satrauc? Raksti uz e-pasta adresi sieviete@delfi.lv, un mēģināsim rast atbildi kopā. Lai gūtu atbildes uz steidzamiem jautājumiem, lūdzu griezties pie sava ģimenes ārsta vai konsultēties ar LĢC ārstiem personīgi.

Latvijas Ģimenes Centra adrese: Rīga, Kaņiera 10a. Tālruņi reģistratūrā: 7132165 un 7132164.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form