Ieviesta centralizēta rinda par valsts naudu atmaksātas medicīniskās apaugļošanas veikšanai
Foto: Shutterstock

Kopš valsts apmaksātas neauglības ārstēšanas programmas uzsākšanas medicīniskās apaugļošanas procedūru rezultātā kopumā notikušas vairāk kā 1200* dzemdības. Šogad par valsts budžeta līdzekļiem plānots veikt 740 medicīniskās apaugļošanas procedūras.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Latvijā valsts apmaksāta neauglības ārstēšanas programma tiek īstenota septīto gadu, sniedzot iespēju pacientiem ar apstiprinātu neauglības diagnozi saņemt nepieciešamos ārstniecības pakalpojumus un medikamentus mazuļa ieņemšanai.

Kopš programmas uzsākšanas medicīniskās apaugļošanas procedūras no valsts budžeta līdzekļiem apmaksātas vairāk nekā 2,9 miljonu eiro apmērā, savukārt valsts kompensējamie medikamenti – vairāk nekā 870 tūkstošu eiro apmērā, informē Nacionālā veselības dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Tanita Tamme.

Lai uzlabotu valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas pakalpojuma pieejamību, samazinot gaidīšanas laiku līdz procedūras veikšanai un uzlabojot informācijas kvalitāti par gaidīšanas rindā esošo pacientu skaitu, no šī gada 1. janvāra ieviesta centralizēta rinda medicīniskās apaugļošanas veikšanai.

Līdz ar to, lai pierakstītos centralizētajā rindā, pacientei ir jāvēršas jebkurā no ārstniecības iestādēm, kurās veic valsts apmaksātu medicīnisko apaugļošanu. Pienākot pacientes kārtai, viņai uz norādīto e-pasta adresi tiks nosūtīts uzaicinājums. Paciente varēs brīvi izvēlēties, kurā no sešām ārstniecības iestādēm veikt procedūru, savukārt samaksa no valsts līdzekļiem izvēlētajai ārstniecības iestādei tiks veikta atbilstoši principam "nauda seko pacientam".

Ieviesta centralizēta rinda par valsts naudu atmaksātas medicīniskās apaugļošanas veikšanai
Foto: Shutterstock

Pērn rindā uz valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas veikšanu kopumā gaidīja 2600 pacientes no kurām 300 pacientes bija pierakstījušās vairāk nekā vienā ārstniecības iestādē, līdz ar to vienlaicīgi atradās vairākās gaidīšanas rindās, kas pagarināja to garumu vidēji par 11 procentiem.

Valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras tiek nodrošinātas sievietēm līdz 37 gadu vecumam (ieskaitot). Sākotnēji tiek veikti izmeklējumi, lai noteiktu neauglības iemeslus un apstiprinātu neauglības diagnozi – vienam vai abiem partneriem.

Lai veiktu valsts apmaksātu medicīnisko apaugļošanu, pacientiem ar diagnozi "neauglība" ir jāvēršas kādā no ārstniecības iestādēm, kas ir noslēgusi līgumu ar Nacionālo veselības dienestu par šī pakalpojuma sniegšanu. Ārstniecības iestādē tiek sniegta pirms procedūras konsultācija pie ārsta-speciālista, kurš var nozīmēt medicīniskās apaugļošanas veikšanu.

Valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras nodrošina sešas ārstniecības iestādes – reproduktīvās medicīnas centrs "Embrions", klīnikas "AVA-CLINIC", "EGV", "VASU", "MCRA" un "iVF Riga", kuras atlasītas valsts stratēģiskā iepirkuma ietvaros, lai nodrošinātu kvalitatīvu medicīniskās apaugļošanas pakalpojumu sniegšanu.

* Notikušo dzemdību skaits var būt lielāks, jo apkopotie dati neietver informāciju par maksas dzemdību palīdzības sniegšanas gadījumiem un dzemdībām, kas ir notikušas ārpus Latvijas, ja sievietei ir veikta valsts apmaksāta medicīniskā apaugļošana.

Tags

Nacionālais Veselības dienests Neauglība un tās ārstēšana
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form