Vai mēnešreižu aizkavēšanās vienmēr liecina par grūtniecību? Ja pāris plāno bērniņu, kādas pārbaudes vajadzētu veikt? DELFI lasītājām atbildes uz jautājumiem par grūtniecību sniedz mūsu ekspertes – Latvijas Ģimenes centra ginekoloģes.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Jautājums: Mēs ar vīru plānojam bērniņu, kādas pārbaudes mums vēl vajadzētu veikt? Pēdējā pusotra gada laikā man divas reizes bija missed abortion jeb grūtniecības pārtraukšanās. Esam abi ar vīru visu pārbaudījuši - gan spermas analīze ir taisīta, gan STS, gan hormoni. Vīram bija ārstniecības kurss, jo spermas analīze nebija laba un vēl pirms gada ārstējām ureoplazmu un mikoplazmu. Tagad it kā ir pienācis brīdis, kad arī daktere saka, ka visam vajadzētu būt kārtībā, tomēr negribas vēl vienu reizi riskēt.
Vēl viens jautājums - kādas slimības grūtniecības laikā var ietekmēt augļa attīstību?

Atbild dr. Sarmīte Lejniece: Vēl varētu veikt ģenētiskos izmeklējumus – noteikt savu un vīra kariotipu.
Uz otru jautājumu dažos vārdos nevar atbildēt. Slimību ir daudz - vai tevi interesē hroniska vai akūta slimība? Tava baiļu sajūta un bezcerība arī var būt par iemeslu tam, ka neiestājas grūtniecība. Par neauglību sāk runāt tad, ja grūtniecība neiestājas gada laikā, dzīvojot regulāru dzimumdzīvi (ne retāk kā trīs reizes nedēļā, jo pilnvērtīgu spermatozoīdu nobriešanai nepieciešamas 72 stundas).

Jautājums: Man ir tāds jautājums - mums ar partneri bija sekss bez izsargāšanās. Nākošajā dienā vajadzēja sākties mēnešreizēm, bet tās nav jau vairākas dienas. Tomēr iemeslam nevajadzētu būt, jo es jau vairākus mēnešus lietoju hormonu tabletes. Vai tā varētu būt grūtniecība, jeb, varbūt, kāda cita rakstura problēma? Mani satrauc fakts, ka reizes kavējas, jo visu laiku tās bija regulāri.

Atbild dr. Anita Spakovica: Ja tu precīzi, neizlaižot nevienu dienu, lietoji hormonālās tabletes, tad ir niecīga varbūtība, ka iestājusies grūtniecība. Noteikti veic pārbaudi ar grūtniecības noteikšanas testu, ko var nopirkt aptiekās.

Lai precīzāk noteiktu menstruācijas aizkavēšanās iemeslu, būtu jāzina tieši, kuras hormonālās kontracepcijas tabletes tu lietoji, cik ilgi lietoji. Vēl jānoskaidro jautājums par tavu veselības stāvokli pēdējā laikā, kā arī jāsavāc ginekoloģiskā anamnēze. Ieteiktu tev griezties pie ārsta.

Jautājums: Es gribētu zināt, kāds krēms vai gels lietojams grūtniecēm vēdera ādas elastībai. Kur tos var nopirkt, un vai tie ir dārgi?

Atbild dr. Ilze Ligere: Krēmu, kas paredzēts grūtnieču vēdera ādas elastības palielināšanai, var iegādāties aptiekās un specializētos veikalos. Dažādas firmas piedāvā šos līdzekļus par dažādām cenām (visbiežāk Ls 1-20 par iesaiņojumu, kas paredzēts neilgam laikam). Vēdera ādas mīkstināšanai var lietot arī “Nivea” krēmu vai bērnu kopšanas eļļu.

Pateicamies par sadarbību Latvijas Ģimenes Centra ārstiem.
Latvijas Ģimenes Centra adrese: Rīga, Kaņiera 10a. Tālruņi reģistratūrā: 7132165 un 7132164.

Savus ierosinājumus, par kādām tēmām tu gribētu lasīt sadaļā "DELFI sievietēm", sūti uz e-pasta adresi sieviete@delfi.lv.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form