Vai nedzemdējušas sievietes drīkst izvēlēties kā kontracepcijas līdzekli - spirāli? Par ko varētu liecināt normālu menstruāciju trūkums? Kādēļ hormonālās pretapaugļošanās tabletes pārdos tikai uz receptēm? Atbild Latvijas Ģimenes Centra eksperti.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Jautājums: Man vienmēr ir bijušas problēmas ar menstruālo ciklu, tāpēc pēc ārsta ieteikuma sāku lietot hormonālās tabletes. Pēc 6 mēnešu lietošanas, es pārtraucu dzert tabletes (pēc ārsta ieteikuma) un tagad var teikt, ka cikla man vispār vairs nav. It kā tajās dienās, kad vajadzētu būt ciklam man izdalās kaut kādi brūni izdalījumi, bet tās nav asinis. Un šomēnes pat to vairs nav. Ko tas nozīmē, varbūt tas ir kaut kas nopietns? Vai man vajadzētu uztraukties par to, ka nākotnē man nebūs bērnu?

Atbilde: Normālu menstruāciju iztrūkums (ja nav iestājusies grūtniecība) visbiežāk liecina par to, ka olnīcā nenobriest olšūna un nenotiek ovulācija. Iemeslu var noskaidrot, vienīgi izdarot hormonu analīzes. Pie neregulāriem vai pagarinātiem menstruāliem cikliem pirms hormonālās kontracepcijas ieteikšanas arī būtu vēlams vispirms noteikt hormonu līmeni. Domāju, ka arī Tavā gadījumā traucējumu cēloni var noteikt un ārstēt. Ceru, ka bērni Tev būs tik, cik Tu tos vēlēsies.

Jautājums: Runājot par grūtniecību, mani interesē kādas ģenētiskās analīzes var veikt pirms grūtniecības plānošanas gan sievietei, gan vīrietim; kādas - grūtniecības laikā? Kā to veic? Kurās klīnikās vai laboratorijās? Un protams, arī cik tas maksā?

Atbilde: Vispirms būtu jāzina Tava anamnēze, kādēļ Tu vēlies veikt ģenētiskās analīzes un tad varētu atbildēt precīzāk. Medicīniskās ģenētikas centrs atrodas Rīgā, Miera ielā 45. Nepieciešamības gadījumā grūtnieces tur tiek nosūtītas izmeklēšanai bez maksas.

Jautājums: Mani interesē, vai varētu būt problēmas ar grūtniecību, ja ir bijusi strumektomija? Man ir 35 gadi, divas meitiņas, un ļoti gribētu trešo bērniņu.

Atbilde: Pirms plāno grūtniecību, Tev ir jāizmeklējas pie sava ģimenes ārsta vai endokrinologa. Ja nav novirzes analīzēs, Tu vari domāt par trešo bērniņu.

Jautājums: Cienījamās ārstes, man būtu tikai viens jautājums (vispārīgs) - vai nedzemdējušas sievietes drīkst izvēlēties kā kontracepcijas līdzekli - spirāli?

Atbilde: Nedzemdējušām sievietēm neiesaka spirāli kā kontracepcijas līdzekli, taču aizliegts tas nav, atsevišķos gadījumos un pie zināmiem nosacījumiem to var izvēlēties. Galvenie nosacījumi ir šādi: Tev ir viens pastāvīgs dzimumpartneris, Tu esi izmeklēta uz seksuāli transmisīvām slimībām un rezultāts ir negatīvs, Tu esi ginekoloģiski izmeklēta un vesela.

Jautājums: Esmu dzirdējusi, ka tā saucamās avārijas tabletes pārdod, tikai uzrādot receptes. Taču mani satrauc kas cits. Jau trīs gadus lietoju ārsta parakstītās hormonālās tabletes, taču nekāda speciāla recepte nav izrakstīta, jo tablešu nosaukumu zinu no galvas. U/V Centrs aptiekā man paskaidroja, ka hormonālās pretapaugļošanās tabletes pārdos tikai uz receptēm. Es biju vairāk kā negatīvi pārsteigta. Kāpēc? Nesaprotu, narkomāni taču tās nelieto...

Nekad nevar paredzēt kādā situācijā tu dzīvē iekulsies. Ja nav tās iesāktās paciņas līdz, esmu izlīdzējusies, nopērkot jaunu paciņu un iedzerot vajadzīgo dienu. Tā, starp citu, ir gadījies tikai reizi šajos trijos gados. Ja tev nozog rokassomiņu, kur ir tabletes, ļaunākajā gadījumā arī recepte, kur tu cilvēks vari raut jaunu recepti, jaunas tabletes, piemēram vēlu vakarā?… Labi, es varbūt pārspīlēju, bet kas dzīvē negadās...Vai tā ir taisnība, ka hormonālās pretapaugļošanās tabletes pārdos uz receptēm, ja jā, tad kad tas tiks ieviests?

Atbilde: Hormonālās pretapaugļošanās tabletes patiesi tiek pārdotas tikai un vienīgi uz ārsta receptēm. Tas ir nepieciešams pašu sieviešu interesēs. Nereti sievietes ir uzsākušas lietot hormonu tabletes pēc draudzenes vai radinieces ieteikuma, nekonsultējoties ar ārstu. Regulāri un ilgstoši lietojot hormonu preparātus, ir nepieciešama arī regulāra ārsta uzraudzība.

Plānojot katru nākošo vizīti, Tavs ārsts uzrakstīs nepieciešamo hormonu preparātu oriģinālu skaitu, lai pietiktu līdz nākošam apmeklējumam. Runājot par šīm “ekstremālajām” situācijām - tādas patiesi var gadīties. Šajos gadījumos iesaku griezties pie ārsta jebkurā dežūrējošā klīnikā un Tava problēma tiks atrisināta.

Ar cieņu, ārstes ginekoloģes Ilze Lieljure un Vēsma Kalviņa.

DELFI pateicas par sadarbību Latvijas Ģimenes Centra ārstiem. Kādi jautājumi par sievietes veselību Tevi satrauc? Raksti uz e-pasta adresi sieviete@delfi.lv, un mēģināsim rast atbildi kopā.

Latvijas Ģimenes Centra adrese: Rīga, Kaņiera 10a. Tālruņi reģistratūrā: 7132165 un 7132164.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form