“Hormonālās kontracepcijas tabletes ir jālieto uzmanīgi, ja ir paplašinātas kāju vēnas. Savukārt lietojot “Diane-35” liekā apmatojuma samazināšanas nolūkā, jāatceras, ka šīs tabletes nedrīkst lietot ilgstoši un bez ārsta ziņas.”

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
DELFI lasītājām atbildes uz jautājumiem par hormonālo kontracepciju sagatavojusi Latvijas Ģimenes centra ginekoloģe, Dr. Anita Spakovica.

Jautājums: Lietoju tabletes Cilest jau pāris mēnešus. Iepriekš neesmu nevienas citas lietojusi. Sakiet lūdzu, vai šo OK (orālās kontracepcijas) lietošanas gadījumā var pastiprināti veidoties vēnas uz kājām, ja cilvēkam ir tendence? Zāļu anotācijā varikozo vēnu veidošanās ir minēts kā viens no blakus simptomiem (protams, tur ir minētas vēl kādas 30 slimības). Man ir 24 gadi. Mans jautājums, vai šo zāļu lietošana tiešām var tik būtiski ietekmēt slimību, ja cilvēkam ir nosliece uz to?

Atbilde: Hormonālās kontracepcijas tabletes, tai skaitā arī Cilest, ir jālieto uzmanīgi, ja ir paplašinātas kāju vēnas jeb varikoze. Ja ārstam rodas vismazākās aizdomas par flebītu jeb trombembolijas iespēju, ir jāpārtrauc lietot šos medikamentus. Tas nenozīmē, ka OK tablešu lietošana veicina paplašinātu vēnu veidošanos kājās. Lai novērtētu kāju vēnu stāvokli un savlaicīgi uzsāktu ārstēšanu, ieteiktu griezties pie ķirurga un konsultēties.

Jautājums: Ko ārsti domā par tādām hormonālām tabletēm kā Mikroginons? Pati lietoju tieši šīs tabletes nu jau 2 gadus, ir stabilizējies menustrālais cikls un arī apaļāka nepalieku, bet varbūt tām ir kādi citi man vēl nezināmi trūkumi?

Atbilde: Hormonālās kontracepcijas tabletes, kuras šobrīd piedāvā zāļu firmas, ir dažādas gan pēc sastāva, gan pēc tabletēs ietilpstošo hormonu devām. Sava vieta šajā medikamentu klāstā ir Mikroginonam. Ja ārsts Tev ir nozīmējis Mikroginonu, un Tu jūties labi, tad var uzskatīt, ka šīs tabletes Tev ir piemērotas.

Jautājums: Varbūt ir iespējams noskaidrot, ko lai es daru tajos starplaikos, kad nelietoju hormonālās tabletes (jau 2 gadus lietoju Harmonet, it kā nekādas blakusparādības neesmu manījusi), bet tajā nedēļā, kad nelietoju, man ir nežēlīgas galvassāpes. Varbūt es kaut kā psiholoģiski sevi iepaidoju, gaidot mēnešreizes. Esmu bijusi arī pie ārsta, bet neko īpašu neesmu noskaidrojusi - pateica, ka esot jācieš šīs galvassāpes. Bet visā pārējā laikā jūtos ļoti labi. Varbūt ieteiksiet, kādas zāles var lietot, kuras būtu mazāk kaitīgas organismam? Dažreiz lietoju Paracetamolu, kādas pēc Jūsu domām ir šīs zāles? Esmu dzirdējusi dažādus viedokļus par Paracetamolu - viens, ka tās ir visnekaitīgākās no zālēm, kuras var pat lietot grūtnieces. Ļoti gaidīšu no Jums atbildi.

Atbilde: Es Tev ieteiktu pakonsultēties arī ar neiropatologu, ja Tavas galvassāpes ir tik ļoti izteiktas. Varbūt vajadzētu apsvērt iespēju par kontracepcijas nomaiņu.

Jautājums: Dzēru tabletes Harmonet apmēram divus gadus, taču nu vismaz uz vienu mēnesi esmu pārtraukusi tās lietot. Līdz ar to ir radušies vismaz 2 jautājumi: ja atsāku tās lietot, vai varu to darīt kā pirmajā reizē, tas ir, cikla sākumā, vai arī vienkārši pēc 21 + 7 dienām? Cik liela ir iespējamība sākties grūtniecībai, ja šā mēneša laikā esmu stājusies dzimumsakaros bez cita pretapaugļošanās līdzekļa? Esmu dzirdējusi, ka vairākumā gadījumu (protams, ar izņēmumiem) šāda iespējamība ir tikai pēc dažiem mēnešiem.

Atbilde: Hormonālās kontracepcijas tabletes pēc pārtraukuma ir jāatsāk lietot no 1. cikla dienas. Pārtraucot lietot OK, noteikti ir jālieto kāds pretapaugļošanās līdzeklis, ja grūtniecība nav vēlama, jo pastāv iespēja iestāties grūtniecībai jau pirmajā mēnesī pēc hormonālās kontracepcijas pārtraukšanas. Menstruācijas aizkavēšanās gadījumā veiciet grūtniecības noteikšanas testu.

Jautājums: Vēlos jums aprakstīt situāciju, kurā esmu nonākusi, lietojot Femoden kontraceptīvās tabletes. Lietoju tās 6 gadus praktiski bez pārtraukuma.1999. gada maijā nolēmu pārtraukt to lietošanu, jo sākām domāt, ka gribēsim otru bērniņu, un, ka vajadzētu atpūtināt organismu no hormonu iedarbības. Pēc tablešu lietošanas pārtraukšanas mēnešreizes neatjaunojās gadu un 3 mēnešus. Ārsts apgalvoja, ka tā mēdzot gadīties, ja olnīcu darbība ir nomākta un laikā, kad tiek lietota hormonu kontracepcija, olnīcas kļūst pasīvas un, beidzot lietot kontracepciju, "negrib vairs mosties un patstāvīgi darboties".

Pirms bērna dzimšanas un arī vēlāk mēnešreizes bija stipri neregulāras, taču tās nostabilizējās pie tablešu lietošanas. Taču ir problēma, kas mani uztrauc par visu vairāk - man krūtī izveidojās bumbulītis. Pēc sonogrāfijas un mamogrāfijas secinājums ir lokāla mastopātija. Ārsts apgalvo, ka tas nav nekas briesmīgs, taču sajūta ir ļoti satraucoša. Uz šo brīdi ir pagājuši gads un septiņi mēneši. Mēnešreizes ir puslīdz atjaunojušās. Ārstu apmeklēju regulāri. Kā man izprast manu situāciju - vai tās ir hormonālo tablešu sekas? Tablešu lietošana bija ērta izsargāšanās metode, taču baidos domāt par to, vai kādreiz gribēšu atsākt to lietošanu.

Atbilde: Ir saprotamas Tavas bažas par to, ka kādreiz vēl gribēsi atsākt hormonālo kontracepciju. Tu varētu izvēlēties kādu citu metodi, kā izsargāties no neplānotas grūtniecības.

Jautājums: Mana problēma ir liekais apmatojums - uz kājām, bikini zonā (tādēļ publiskās vietās ar peldkostīmu nevaru rādīties), uz krūtīm, vienīgi uz sejas nav. Kad aizgāju pie ginekologa, saņēmu atbildi, ka esmu pilnīgi normāla meitene, taču tā kā mani tas nepārliecināja, piedāvāja veikt hormonu analīzes. Arī pēc analīžu veikšanas atbilde bija, ka viss ir pilnīgi normāli un nav ko ārstēt. Ginekologs ieteica lietot hormonālās tabletes Diane, tad apmatojums pazudīšot. Šīs tabletes lietoju tikai 3 mēnešus, pagaidām nekādu izmaiņu nav. Vēlētos zināt, ko man turpmāk darīt, vai samierināties, ka "tā tas ir un tur neko nevar darīt", vai varbūt ir kāda vieta, kur man varētu palīdzēt. Man ir 23 gadi.

Atbilde: Lietojot Diane-35 liekā apmatojuma samazināšanas nolūkā, efekts sāk parādīties pēc 3-4 mēnešiem. Jāatceras, ka šīs tabletes nedrīkst lietot ilgstoši un bez ārsta ziņas, tātad Tev atkārtoti jākonsultējas ar savu ginekologu. Ja veiktās hormonu analīzes bija normas robežās, iespējams, ārstēšanās nedos cerētos rezultātus.

Pateicamies par sadarbību Latvijas Ģimenes Centra ārstiem.
Latvijas Ģimenes Centra adrese: Rīga, Kaņiera 10a. Tālruņi reģistratūrā: 7132165 un 7132164.

Savus ierosinājumus, par kādām tēmām tu gribētu lasīt sadaļā "DELFI sievietēm", sūti uz e-pasta adresi sieviete@delfi.lv.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form