Īsi par to, ko var izzināt smilšu terapijas laikā
Foto: PantherMedia/Scanpix

Kurš gan bērnībā nav spēlējies smilšu kastē! Nu jau vairākus gadus Latvijā psihologi plaši praktizē smilšu terapiju. It kā kaut kas ir dzirdēts, bet, ko īsti ar šīs terapijas palīdzību speciālisti spēj izzināt? Vaicājām psiholoģei.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Konsultē grupu psihoterapeite, krīzes psihologs, Rīgas 86.vidusskolas psiholoģe Irina Dedele.

Smilšu spēļu terapija ir terapija bez vārdiem. Šis terapijas veids palīdz izteikt domas un pārdzīvojumus, kurus ir grūti noformulēt vārdos, tāpēc sevišķi svarīga smilšu spēļu terapija ir bērniem un pusaudžiem. Smilšu spēļu terapija ir piemērota visu vecumu cilvēkiem, sākot ar trīs gadu vecumu.

Smilšu spēle ar bērniem

- Smilšu spēles laikā bērns var izteikt to, ko viņš jūt un pārdzīvo, taču nespēj izteikt vārdos. Ar spēles palīdzību viņa pieredze var tikt sadzirdēta un saprasta. Bērns izveido pasauli smilšu kastē un pārrunā to ar terapeitu, tādējādi gan izpaužot jūtas un notikumus, kuri ir sāpīgi, gan meklējot resursus un risinājumus.

- Izsakot un risinot grūtības ar spēles palīdzību, bērnam nevajadzēs tās izpaust negatīvas uzvedības vai fizisku simptomu veidā.

Vai arī pieaugušie spēlējas smiltiņās?

- Smilšu spēle dod iespēju attēlot savas izjūtas un pārdzīvojumus, izmantojot terapeita miniatūro figūru kolekciju un tādejādi paust to savu psihes saturu, kurš tobrīd vēl nav nosaucams vārdos. Šīs spēles pielietojums terapeitiskajā darbā dod pieaugušajiem iespēju izpaust sevi radoši, spontāni un neverbāli, iespējams pirmo reizi kopš bērnības, pieaugušo dzīvē...

- Atbrīvojoties spēlē, kognitīvi loģiskais prāts uz laiku tiek atlikts malā, dodot vietu pirmatnējiem, mazāk diferenciētiem un neapzinātiem psihes aspektiem. Tāpēc smilšu spēles līdzīgi sapņiem tiek uzskatītas par vienu no tiešākajiem medijiem saziņā ar zemapziņu. Tādējādi psihes neapzinātie aspekti kļūst vairāk pieejami, kas aktivizē psihes pašdziedinošos mehānismus, kuri palīdz mainīt attieksmi pret problēmām un rast jaunus kompromisus un/vai risinājumus.

Smiltīs var spēlēties arī visa ģimene

Kad «pacients – ģimene» klusējot spēlējas smilšu kastē, kļūst skaidrs lomu sadalījums. Arī tas, cik daudz vietas katrs ieņem un vai abiem vispār ir vieta. Vārdu kauju un aizrādījumu vietā rodas labvēlīgas darbošanās un vērošanas atmosfēra.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Bērna veselība Bērni
43475707
Bērndārznieka attīstība
43475707
Bērndārznieka audzināšana
43475707
Bērndārznieka veselība
43475719
Skolēna emocionālā attīstība un mācības
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form