Izplatītākie mīti par bērnu ietekmi uz mājokļa kredīta piešķiršanu
Foto: Shutterstock

Ar bērna ienākšanu ģimenē ikvienā mājsaimniecībā mainās finansiālie apstākļi – aktuāls kļūst bērna kopšanas atvaļinājums, pabalsta maksājumi, pieaug ikdienas izdevumi un parādās daudzas citas lietas, par kurām pēkšņi jāsāk domāt. Kā apgādājamo skaits ietekmē ģimenes maksātspēju, un vai tas, ka ģimenē ir bērni, ierobežo bankas hipotekāro kredītu izsniegšanā?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Dažkārt iedzīvotāji patiešām vairās no šī jautājuma uzdošanas bankai, jo nav pārliecināti par gaidāmo reakciju, tāpēc reizēm rodas mīti vai pieņēmumi par to, ka mājokļa kredīta noformēšanā atvases var tikt uztvertas kā apgrūtinošs faktors. Patiesībā apgādājamo skaits ģimenē noteikti nav noteicošais situācijās, kad jādomā par hipotekārā kredīta piešķiršanu. Mājokļa kredīta gadījumā banka allaž vērtē ģimenes finansiālo kopainu, ko veido vairāku faktoru plusi un mīnusi, veidojot kredīta ņēmēja profilu. Tas, ka māmiņa ir stāvoklī vai ģimenei ir vairāki bērni, neierobežos iespēju saņemt kredītu, ja ģimenes kopējā finansiālā situācija būs pietiekama, lai ģimene spētu veikt nepieciešamos nākotnes kredīta maksājumus," atklāj bankas "Citadele" Privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs Jānis Mūrnieks.

Izplatītākie mīti par bērnu ietekmi hipotekārā kredīta piešķiršanas izvērtēšanā


Banka nerēķinās ar bērna pabalstu kā ienākumu avotu kredīta izvērtēšanā

Līdzmaksājumu un jebkāda pabalsta saņemšana no valsts nekādā veidā nebūs šķērslis, lai veiksmīgi pretendētu uz kredīta noformēšanu. Dažos gadījumos bērna pabalsta saņemšana pat klasificējama kā drošāks ienākumu avots nekā apmaksāts darbs. Bankai ir svarīgi saprast, vai pēc bērna kopšanas atvaļinājuma māmiņa varēs atgriezties līdzšinējā darbavietā, un kāda varētu būt aptuvenā alga, atkal stājoties darba attiecībās.


Banka apgādājamos uztver kā riska faktoru

Apgādājamo klātbūtne ģimenē nekādā veidā nepalielina kredīta ņēmēju riska līmeni, taču loģiski, ka ikviens bērns ģimenei nozīmē papildu izdevumus, kas bankai ir jāņem vērā, aprēķinot kopējo ikmēneša izdevumu un ienākumu profilu. Piemēram, kredīta ņēmējs, kurš dzīvo viens, viena mēneša ietvaros noteikti iztērēs mazāk nekā četru ģimenes locekļu mājsaimniecība. Tātad apgādājamo skaits nav lielāks riska faktors, tas vienkārši nozīmē, ka mājsaimniecībai ir lielāki ikmēneša maksājumi, līdz ar to jāskatās, vai papildu kredīta maksājums nebūs pārāk liels finansiālais slogs.

Daudzbērnu ģimenēm mājokļa kredītu iegūt ir teju neiespējami

Pateicoties "Altum" garantijai un subsīdijai "Balsts", daudzbērnu ģimenes statuss paplašina iespējas pretendēt uz aizdevumu mājokļa iegādei. Svarīga ir ģimenes kopējā kredītspēja, kuras noteikšanā tiek ņemts vērā kopējais ģimenes ikmēneša ienākumu apjoms, esošie kredītmaksājumi un potenciālais ikmēneša kredīta maksājums, kredītņēmēja līdzdalība, kredītvēsture un maksājumu disciplīna, kā arī brīvo līdzekļu apjoms pēc visu ikmēneša maksājumu veikšanas. Ja kopējā kredītspēja ir pietiekama, tad arī vairāku apgādājamo klātbūtne noteikti nebūs par iemeslu kredīta atteikumam. ""Altum" atbalstu var saņemt ģimenes ar bērniem, kā arī ģimenes, kuras jau ir pirmā bērna gaidībās. Tā galvenā priekšrocība, piemēram, pirmā iemaksa ir tikai vidēji pieci procenti no kopējās mājokļa vērtības, ievērojami samazina izmaksas aizdevuma noformēšanai bankā. Mūsu klienti šo aktīvi izmanto, jo aptuveni 40 procenti no visiem "Citadeles" izsniegtajiem kredītiem tiek noformēti ar "Altum" garantiju ģimenēm ar bērniem," piebilst Mūrnieks.

Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Altum Bērni Citadele Hipotekārais kredīts
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form