Joprojām var iesaistīties izaicinājumā #PiepildiBurku, savācot zemē nomestos izsmēķus
Foto: Reuters/Scanpix

Labo darbu nekad nav par daudz, tāpēc "Zaļā josta" pagarina izaicinājuma #PiepildiBurku norisi par vienu nedēļu – līdz 2022. gada 29. augustam. Izaicinājuma konkursa dalībnieki aicināti doties dabā vai pilsētas ielās, pamanīt zemē nomestus izsmēķus, salasīt tos stikla burkā un pieteikt savu veikumu konkursam. Tādējādi ikvienam ir iespēja ne tikai sniegt nozīmīgu ieguldījumu vides attīrīšanai no cigarešu izsmēķiem, bet arī pretendētu uz lieliskām balvām atpūtai pie dabas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izaicinājums #PiepildiBurku tiek rīkots projektā "Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd". "Šogad projekta gaitā esam pētījuši galvaspilsētas ielās nomesto izsmēķu apmēru un uzskaitījām, cik daudz cigarešu izsmēķu caur lietusūdens notekām nonāk dabā. Skaitļi ir šokējoši, tāpēc nolēmām iesaistīt vēl vairāk iedzīvotāju vides attīrīšanā no izsmēķiem, pagarinot konkursu līdz 29.08.2022," norāda "Zaļā josta" pārstāve Laima Kubliņa. ""Zaļā josta" darbs ir skaidrot, rādīt un motivēt – panākt, lai sabiedrība mazāk piesārņo vidi ar izsmēķiem. Bet mums visiem ir jāapvieno spēki, lai dabu atbrīvotu no tiem cigarešu izsmēķiem, kas tur jau nokļuvuši, piesārņojot augsni, ūdeņus un pārtikā lietojamos augu un dzīvnieku valsts produktus ar smagajiem metāliem, toksīniem, nikotīnu, kancerogēnām vielām un mikroplastmasas daļiņām. Zemē nomestie izsmēķi nekur nepazūd – tuvāko gadu desmitos tie apdraud dzīvo dabu ap mums. Vienīgais, ko varam darīt lietas labā ar jau radīto piesārņojumu, ir pacelt zemē nomestos izsmēķus un izmest tos sadzīves atkritumu konteinerā. Tieši tik vienkārši, bet ļoti nozīmīgi," uzsver Kubliņa.

Līdz 29. augustam izaicinājuma ietvaros konkursa dalībnieku uzdevums ir ņemt stikla burku, doties dabā, salasīt tajā zemē nomestos izsmēķus, nofotografēt savu veikumu un kopā ar aizpildītu pieteikuma formu nosūtīt uz e-pastu konkurss@zalajosta.lv. Salasītos izsmēķus jāizber sadzīves atkritumu konteinerā. Tukšo stikla burku jānodod pārstrādei, izmetot to konteinerā stiklam. Jāmotivē draugus sekot labajam piemēram, publicējot veikumu sociālajos tīklos ar mirkļbirku #PiepildiBurku.

Visa informācija un konkursa nolikums publicēts "Zaļā josta" mājaslapā www.zalajosta.lv un projekta vietnē www.nemetzeme.lv. Vērtīgāko paveikto darbu autori saņems noderīgas balvas atpūtai pie dabas – universālu guļamtīklu un termosu, lai dotos baudīt dabu jebkuros laikapstākļos, taupot resursus, neradot atkritumus un saudzējot vidi.

Joprojām var iesaistīties izaicinājumā #PiepildiBurku, savācot zemē nomestos izsmēķus
Foto: Publicitātes attēli

Uzziņai:

Cigarešu filtrs ir izgatavots no plastmasas – celulozes acetāta, kas bioloģiski nenoārdās. Apkārtējās vides ietekmē, saules gaismā un mitrumā filtra materiāls pakāpeniski sadalās ļoti sīkās mikroplastmasas daļiņās, kas nonāk dabā un līdz ar tām – dabā nokļūst visas smēķēšanas laikā filtrā uzkrātās kaitīgās vielas – nikotīns, smagie metāli, toksīni un virkne ķīmisku vielu, kas apdraud visu dzīvo dabu: gan ūdens iemītniekus, gan putnus un dzīvniekus, gan arī ietekmē cilvēka veselību. Pēc zinātnieku veiktajiem pētījumiem, apmēram 76 līdz 84 procenti pasaulē saražoto cigarešu filtru tiek apsaimniekoti nepareizi un nonāk vidē. Tie ir apmēram četrarpus triljoni gabalu jeb aptuveni 800000 tonnu izsmēķu gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Dabas resursi Dabas aizsardzība Smēķēšana Zaļais dzīvesveids
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form