Kā atbrīvoties no kaitīga ieraduma? Psihologa ieteikumi, kas ļaus realizēt mērķi
Foto: Shutterstock

Lai gan jaunais gads jau rit pilnā sparā, iespējams, daļu no apņemšanām vēl tā arī nav izdevies sākt realizēt. Ja tavu mērķu sarakstā ir atbrīvošanās no kaitīgiem ieradumiem vai vienkārši nevēlamiem ikdienas paradumiem, no kuriem tomēr nekādi nespēj tikt vaļā, iepazīsties ar psihologa un grāmatas "The Habit Change Workbook: How To Break Bad Habits and Form Good Ones" Džeimsa Kleiborna ieteikumiem!

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izpēti sava nelāgā paraduma nianses

Tā vietā, lai izslēgtu kaitīgo ieradumu vai nevēlamo paradumu no savām domām pilnībā, pievērs pastiprinātu uzmanību tā niansēm. Kādos apstākļos tu nodarbojies ar konkrēto lietu? Kad tev to kārojas visvairāk? Kā tu jūties, to darot?

Lai atbrīvotos no tā, kas mums traucē justies labi, ir jāizzina šīs rīcības smalkākās detaļas – īpaši ieteicams būtu atbildes uz minētajiem jautājumiem pierakstīt un rūpīgi izanalizēt, lai zinātu, kā visefektīvāk cīnīties pret kaitīgā ieraduma izskaušanu.

Pārstāj koncentrēties uz to, ko tu nedarīsi

Tiklīdz mēs sev kaut ko aizliedzam, mums konkrēto lietu kārojas vēl vairāk nekā agrāk. Tāpēc, tā vietā, lai izslēgtu no savas ēdienkartes saldumus, apņemtos vairs pat nepieskarties cigaretēm vai nospraustu sev kāda cita veida aizliegumu, pārformulē šo mērķi, apņemoties kaut ko darīt.

Piemēram, ja vēlies zaudēt svaru domas fokusē nevis neēšanas virzienā, bet gan saplāno, cik bieži dosies skriet. Tā kā smadzenes īpaši aktīvi reaģē uz visu, kas sākas ar "ne", centies pēc iespējas izslēgt no savas ikdienas visa veida nolieguma formas darbības!

Kā neļauties kārdinājumam?

Ik reizi, kad pieķer sevi pie vēlmes pieskarties aizliegtajai cigaretei vai pacienāties no darba kolektīva kopējā konfekšu trauka, pie sevis skaļā balsī nokomentē plānoto rīcību un tās sekas. Piemēram, "Es tūlīt apēdīšu konfekti, uzņemot liekas kalorijas un tā izjaucot veselīgās ēšanas plānu, kā sastādīšana pie speciālista man izmaksāja dārgu naudu.

Turklāt konfektei drošvien sekos vēl pāris našķi un deserts pēc vakariņām." Šādi tu ilustrēsi savu kārdinājumu un, ļoti iespējams, tam tomēr nevēlēsies ļauties.

Krīzes plāns

Apņemoties kaut ko paveikt, der arī padomāt par iespējamo plāna neizdošanos, lai efektīvāk novērstu šo neveiksmi. Tāpēc, pirms uzsāc cīņu ar negatīvo ieradumu, piefiksē, kā varētu izskatīties tava padošanās jeb pieraksti visas iespējamās darbības, kas tev varētu būt raksturīgas, ļaujoties gara vājumam. Piestiprini lapu ar minēto informāciju labi redzamā vietā un uzlūko ik reizi, kad jūti vēlmi pārtraukt ceļu uz sevis pilnveidošanu.

Kāda ir tava apkārtējā vide?

Ja kārdinājuma objektu sev nemitīgi redzēsi acu priekšā, visticamāk, kādā brīdī tam arī padosies. Šo situāciju uzskatāmi ilustrē piemērs ar atteikšanos no saldumiem, darba atvilktnē glabājot šokolādes konfektes, kuras, gluži loģiski, kādā brīdī tomēr nogaršosi.

Izvērtē, cik draudzīga tavam jaunajam dzīvesveidam ir vide tev apkārt – ja redzi apstākļus, kas tevi var pamudināt atgriezties pie vecajiem ieradumiem, likvidē tos!

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form