Kā izaudzināt dzīvei labi adaptētu bērnu: vienkāršas stratēģijas vecākiem
Foto: Shutterstock

Bērnu audzināšanas jautājumi allaž raisījuši diskusijas – kāds par daudz lutinot, kāds par daudz strostē, kādam robežu vispār nepastāv, citam visa dzīve tikai vienos aizliegumos. Katrai ģimenei ir jāatrod savs ceļš, kā bērnu izaudzināt par labu cilvēku nākotnē, turklāt arī par derīgu sabiedrības locekli.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Psihoterapeite Emija Morīna, kura ir arī grāmatas "13 lietas, no kurām izvairās spēcīgas personības" autore portālā "Fatherly" atklāj astoņas stratēģijas, kas bērnam varētu palīdzēt labāk tikt galā ar stresu, nebaidīties atteikt un pieņemt atteikumu, un problēmas uztvert kā īslaicīgu šķērsli savā ceļā. Morīna stāsta, kā bērniem iemācīt tikt galā ar sīkām grūtībām, lai neļautu daudz nopietnākām problēmām izsist sevi pavisam no sliedēm.

Necenties par visām varītēm bērnu pasargāt no grūtībām


Ja visu laiku sargāsi bērnu jebkurās situācijās, viņš neiemācīsies rīkoties patstāvīgi. Grūtības un centīgs darbs ir daļa no dzīves, bet dažreiz būs pat ļoti smagi. Bērni, kuri to saprot, daudz labāk pielāgojas jebkādiem apstākļiem.

"Vecāku uzdevums – palīdzēt bērnam attīstīt psiholoģiskās noturības prasmes, un atbalstīt, kad viņu piemeklējušas kādas grūtības," saka Morīna.

Māci pareizi uztvert atteikumu


Tikt galā ar vārdiņu "nē" ir ļoti svarīga prasme, un Morīna min piemēru, kad to var attīstīt. Iedomājies, ka tavs bērns nav paņemts sporta komandas sastāvā. Protams, ka tev gribas piezvanīt trenerim un pacensties visu nokārtot. Bet nesteidzies. Atteikums palīdzēs bērnam apgūt labu dzīves mācību: neveiksme nav pasaules gals. Un bērnam ir pietiekami daudz spēka, lai tiktu galā ar šo neveiksmi, bet pēc tās allaž ir cita izvēle.

Neatbalsti tā dēvēto upura domāšanas veidu


"Kad bērni stāsta par saviem sarežģījumiem, viņi bieži cenšas novelt atbildību uz citiem. Piemēram, bērns ir slikti uzrakstījis kontroldarbu un saka, ka skolotāja nav pienācīgi izskaidrojusi mācību vielu. Protams, vecākiem tik ļoti gribas atbalstīt savu atvasi: nostāties viņa pusē, padarīt situāciju daudz taisnīgāku. Bet tas var būt bīstami," uzsver Morīna.

Bērnam ir jāpaskaidro, ka dzīve mēdz būt netaisna, taču viņam ir pietiekami daudz spēka, lai to pieņemtu. Vecāku centieni visu izlabot bērnā nostiprina pārliecību, ka ar viņiem kāds ir izrīkojies nepareizi, ka viņš ir upuris. Un ja tas atkārtojas atkal un atkal, bērnā var attīstīties tāda iemācīta bezpalīdzība. Nepieļauj to!

Palīdzi emocionāli un sniedz nepieciešamās prasmes


Ja bērnam ir nepieciešamas kādas prasmes vai instrumenti, lai atrisinātu kādu problēmu patstāvīgi, pacenties tās viņam sniegt. Neatstāj bērnu bez atbalsta un neignorē faktu, ka viņam ir emocionāli grūti. Te ir svarīgi ievērot līdzsvaru: parādīt, ka tu saproti bērnu un tu viņam jūt līdzi, taču savlaicīgi paiet maliņā un sniegt viņam iespēju pašam tikt galā ar problēmu.

Tāpat ir ļoti svarīgi runāt ar bērniem par viņu jūtām. Tas attīstīs prasmi apspriest savas emocijas arī pieaugušo dzīvē. Un turklāt arī palīdzēs vieglāk pārvarēt grūtības.

Kā izaudzināt dzīvei labi adaptētu bērnu: vienkāršas stratēģijas vecākiem
Foto: Shutterstock

Izskaidro, kā izteikt emocijas


Kad bērni nespēj pateikt par savām jūtām, viņi parasti tās uzveļ citiem. Un tāpēc viņi izaug par cilvēkiem, kuri nezina, ko darīt ar dusmām vai skumjām. Palīdzi bērnam justies komfortabli, kad viņi skaļi runā par savām emocijām Tas iemācīs viņiem domāt par to, kas ir izraisījis šīs nepatīkamās jūtas, un vieglāk tās izturēt.

Citiem vārdiem sakot, ja bērns var pateikt: "Es dusmojos", viņš ar mazāku varbūtību kādam iesitīs, lai to parādītu.

Māci nomierināties bez palīdzības no malas


Piemēram, radi "nomierināšanās komplektiņu" no zīmējumiem un plastilīna, un atgādini par to bērnam ikreiz, kad viņš ir sakreņķējies. Tas pieradinās pie domas, ka mēs paši esam atbildīgi par savām jūtām un paši spējam sevi nomierināt. Morīna vēl papildina, ka šāds komplektiņš arī pakāpeniski nostiprinās spēju tikt galā ar sarežģītām situācijām.

Atzīsti personīgās kļūdas. Un labo tās


Vecāku kļūdas ir iespēja bērnam parādīt, ka mēs visi piedzīvojam neveiksmes. Jebkurš cilvēks var sadusmoties un kādam uzkliegt vai piemirst par svarīgu lietu. Taču vecākiem ar savu piemēru ir jāparāda, kā atzīt savas kļūdas un labot tās. Tas bērnam sniegs izpratni, ka viss var kļūt labāk, ja vien godīgi pats pateiksi par savu neveiksmi un pacentīsies labot izdarīto.

Slavē nevis par rezultātu, bet centieniem


Parasti saka: "Tu nopelnīji tik labu atzīmi, jo esi gudrs". Lai gan labāk būtu teikt: "Tu saņēmi labu atzīmi, jo cītīgi mācījies". Pirmais variants var novest pie ilgstošām negatīvām sekām, norāda Morīna.

"Ja slavēsi tikai par rezultātiem, bērni var sākt arī špikot, domājot, ka vissvarīgākais ir iegūt labu atzīmi, un nav svarīgi, kādā veidā tas sasniegts. Bet vecākiem būtu jāmāca bērnus būt godīgiem un labestīgiem, pieliekot zināmus pūliņus. Tāpēc labāk ir slavēt par centieniem. Bērns, kurš zina, ka cenšanās ir svarīgāka par rezultātiem, vieglāk arī spēs pārciest kādas neveiksmes un atteikumus pieaugušo dzīvē," skaidro speciāliste.

Turpinājumā lasi portāla "Cālis" arhīva rakstus, kuros citi speciālisti skaidro, kā bērnus pareizi slavēt un kāpēc vispār tas jādara, kas bērniem jāiemāca līdz zināmam vecumam, lai pašam būtu vieglāk dzīvot vēlākos gados, kāpēc bērnam jāļauj kļūdīties un kā iemācīt izlādēt dusmas veidos, kas nekaitē citiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.