Kā koriģēt izlutināta bērna uzvedību: deviņi soļi ceļā uz pozitīvu rezultātu
Foto: Shutterstock

Izlutinātam bērnam bieži šķiet, ka visa pasaule griežas ap viņu. Viņš ir pieradis iegūt vēlamo pēc pirmā pieprasījuma – bet pretējā gadījumā var sarīkot histēriju. Taču līdzīga situācija ir labojama. Šādam bērnam ir iespējams attīstīt empātiju un cieņu pret citu cilvēku interesēm, iemācīt mīlestību pret darbu. Tālāk iepazīsties ar speciālistu ieteiktām rekomendācijām, kā "izlabot" izlutinātu bērnu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pārdomā savu pieeju bērna audzināšanā

Pavaicā sev: "Kāpēc es bērnam tik daudz visu ko pērku? Kāpēc man ir tik grūti viņam pateikt "nē"? Ko es jūtu, kad padodos viņa priekšā un izpildu kārtējo bērna prasību, lai gan patiesībā šoreiz nudien vēlējos atteikt?" – portālā "Parents" rekomendē personīgās izaugsmes trenere bērnu audzināšanas jautājumos Treisija Bakslija.

Kādas idejas un asociācijas tev rodas, kad tu domā par šiem jautājumiem? Iespējams, tu apzinies, ka pagātnē gūtā personīgā pieredze ietekmē tavu pieeju bērnu audzināšanā, un tu pakāpeniski varēsi sākt to mainīt. Šīs pārdomas var pamodināt sāpīgas atmiņas no tavas bērnības. Ja tev pašam ir grūti ar tām tikt galā, meklē psihologa palīdzību.

Veicini patstāvību

"Necenties darīt bērna vietā to, ko viņš var izdarīt pats, palīdzi viņam apgūt jaunas prasmes un zināšanas (apģērbties, aizsiet kurpju auklas, uztaisīt ēst u.t.t,), mudini viņu kļūt patstāvīgākam," iesaka bērnu audzināšanas speciāliste, vecāku apmācību centra radītāja Alisa Presmana.

Ievies noteikumus un liec tos ievērot

Iespējams, tev ir grūti sevi piespiest ierobežot bērnu un teikt viņam "nē" – jo tas taču var izprovocēt histēriju, un savukārt to ir visai nepatīkami piedzīvot. Turklāt bērniem ir loti svarīgi noteikt precīzus noteikumus un robežas, un kurus paši vecāki konsekventi ievēro, uzsver Bakslija.

Ja bērns nav pieradis pie noteikumiem un ierobežojumiem, sākumā viņš noteikti pretosies, iespējams, visai izmisīgi. Ja bērns tava atteikuma gadījumā "krīt" histērijā, parādi, ka tu saproti viņa pārdzīvojumus, bet nekādā gadījumā uzreiz nesteidz bērnam pielabināties un neseko viņa piemēram.

Kā to korekti izdarīt? Piemēram, tu vari pateikt: "Es saprotu, ka esi neapmierināts, tu gribēji rotaļlietu, bet šodien mēs to nevarēsim nopirkt", "Es zinu, ka tev nepatīk, ka nevaru tevi palaist nakšņot pie draugiem". Tādā veidā tu parādi, ka savā ziņā bērnam jūti līdzi, bet noteikumi ir noteikumi, un tos pārkāpt nedrīkst.

Bērnam jāzina savi pienākumi mājās

Ja bērns ir pieradis, ka tu apmierini visas viņa vēlmes un vajadzības, tev būs ļoti sarežģīti ieradināt viņu darīt savu daļu pienākumu mājās. Lai sasniegtu šo mērķi, pamēģini izveidot sarakstu ar precīziem nosacījumiem.

Piemēram, "Kad pastaigāsies ar suni, varēsi iet satikties ar draugiem", "Grāmatiņu palasīsim tikai tad, kad būsi iztīrījis zobus un uzvilcis pidžamu. Bet pulksten 22 gaismu mēs slēdzam ārā!" Pievērs uzmanību, ka tu bērnam ļauj darīt kaut ko normālu un ikdienišķu tikai pēc tam, kad viņš ir izpildījis savus pienākumus, bet nedomā viņu apbalvot ar kādu papildu balvu. Katram ir savi pienākumi.

Neapbalvo bērnu par ikdienišķām darbībām

Piekukuļojot bērnu ar naudu, rotaļlietām vai privilēģijām, mēs varam panākt vien īslaicīgu rezultātu, bet ir vērts atcerēties, ka nākotnē, pieaugušā cilvēka dzīvē nekādus apbalvojumus par rutīnas darbiem viņš nesaņems. Tāpēc ir daudz labāk bērnam iemācīt mīlestību pret darbu, attīstīt mērķtiecību un izpratni par to, ka mērķu sasniegšana jau pati par sevi ir balva par ieguldītajiem pūliņiem, uzsver personīgās izaugsmes trenere bērnu audzināšanas jautājumos Emija Makridija.

Ļauj bērnam kļūdīties un uzsist punus

Daudzi vecāki ir tendēti bērnu sargāt un glābt no jebkurām sekām, kas iestājušās viņa pieļauto kļūdu dēļ. Protams, ja runa ir par reālu bīstamību, viņi rīkojas pareizi. Bet daudzos gadījumos labāk ir ļaut bērnam uzsist punus un pašam iegūt dzīves pieredzi.


"Ja bērnam nav iedota loma skolas teātra lugā vai viņš nav iekļauts sporta komandā, atbalsti viņu, bet neapsoli parunāt ar skolotāju vai treneri un "atrisināt jautājumu". Ja viņš ir aizmirsis izpildīt mājasdarbu, ļauj viņam pašam piedzīvot savas rīcības sekas, necenšoties aizstāvēt viņu. Bērnam ir svarīgi pašam savā pieredzē uzzināt, ka negatīvi pārdzīvojumi, sarūgtinājums, vilšanās, – arī tā ir daļa no dzīves un nebūt ne pasaules gals," uzsver Presmana.

Esi gatavs, ka bērns uz tevi dusmosies

Visticamāk, ka laiku pa laikam bērns uz tevi dusmosies. Viņš pat var tev pateikt, ka nemīl tevi vai ka tu neesi viņam vajadzīgs. "Vecāku mērķis bērna audzināšanā nebūt nav tāds, lai bērns allaž būtu apmierināts ar visu, ko tu dari," norāda Bakslija.

"Neļauj bērnam pašam noteikt savus noteikumus ģimenē. Bērns periodiski pārbaudīs mūsu noteikumu un robežu noturību – tā ir normāla viņa attīstības daļa. Viņam radīsies iekšējas pretrunas starp vēlmi pēc neatkarības un vajadzību pēc vecāku mīlestības un rūpēm," skaidro Bakslija.


Atceries, ka tu vari bērnam ļaut dalīties savos pārdzīvojumos un izteikt savu neapmierinātību, bet tas nebūt nenozīmē, ka tev būtu jāpiekāpjas viņa nepamatotajām prasībām.

Ieradini bērnu domāt ne tikai par savām interesēm


Izlutinātiem bērniem bieži vien ir grūti apzināties, ka arī apkārtējiem cilvēkiem ir savas vajadzības. Lai iemācītu bērnam rūpēties par citiem, tu vari, piemēram, iesaistīt viņu kādā labdarības darbiņā, protams, – atbilstoši vecumam.

Nekaunini bērnu


Centieni bērnu nokaunināt par viņa "egoistisko" uzvedību nenesīs labumu nedz viņam, nedz tev. "Ar kaunināšanu izlutinātu bērnu nevarēs "labot". Nav vērts teikt aptuveni šādas frāzes: "Kā gan tevi ir izlutinājuši! Liec bērnam skaidri noprast, ka viņa uzvedība prasa korekcijas, taču vienlaikus atgādini, cik stipri viņu mīli," rekomendē Presmana.


Turpinājumā lasi portāla "Cālis" arhīva rakstus par to, kā pareizi lutināt bērnu, kad ir par daudz un ko vēl iesākt, ja viņa uzvedība reāli traucē gan ģimenē, gan bērnudārzā vai skolā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.