Foto: Adrian Yee

Jautājums: Manai meitiņai ir 2,5 gadi. Viņa brīžiem izmanto vienu, tad otru rociņu. Kā noteikt, vai viņa ir labroce vai kreile, lai nenodarītu viņai pāri, attīstot rociņu, kas nav vadošā?

Atbild bērnu neiroloģe Arina Bingeliene:

Kā var noskaidrot, kura rociņa ir vadošā? Līdz divu gadu vecumam mazuļi periodiski izmanto vairāk vienu, tad otru rociņu. Vecumā no diviem līdz četriem, pieciem gadiem mazās rociņas praktiski darbojas vienlaicīgi. Piemēram, bērns paņem krūzīti vai spainīti uzreiz ar abām rokām. Un tikai pēc piecu gadu vecuma izveidojas īstais labrocis vai kreilis. Kas viņš īsti ir, var noteikt, novērojot bērniņu ikdienišķā dzīvē vai arī izmantojot speciālus testus.

Piecgadīgais bērns turpina darboties ar abām rociņām, bet, ja uzmanīgi ieskatās, kā viņš šņorē kurpes vai saliek klucīšus, jūs pamanāt: viņš ar vienu roku pietur, bet ar otro darbojas. Savukārt, veicot speciālus testus, var iegūt vēl vairāk informācijas, tikai nevajag teikt bērnam, ka tagad jūs pārbaudīsiet kaut ko. Vienkārši piedāvājiet mazulim paspēlēties:

 • Lai bērns saliek rociņas slēdzenes veidā. Tiek uzskatīts, ka labročiem virsū būs labais īkšķis, bet kreiļiem – kreisais.
 • "Napoleona" poza. Vajag ātri sakrustot rokas uz krūškurvja. Labrocim uz kreisās rokas augšdelma virsū būs labās rokas plauksta, bet kreilim – otrādi.
 • Vienlaicīgas zīmēšanas seanss. Mazulis zīmē ar abām rokām vienlaicīgi. Vadošā rociņa var darboties lēnāk, bet precīzāk, ar mazāku trīci. Var arī sevi pārbaudīt: aplaudējot, vadošā roka būs virsū.
 • Var pamēģināt izpildīt arī sarežģītākus uzdevumus:

 • Zīmēšana. Piedāvājiet bērnam uzzīmēt to, ko viņš pats grib. Netraucējiet viņam. Kad viss ir gatavs, palūdzat uzzīmēt to pašu, bet ar otro rociņu. Tas būs grūtāk, un abiem vajadzēs pacietību. Pabeidzot, atliks tikai salīdzināt rezultātus.
 • Mazas, piemēram, sērkociņu, kastītes atvēršana. Vadoša rociņa ir tā, ar ko bērns atver kastīti.
 • Spēle ar mazu bumbiņu. Vajag paņemt bumbiņu no galda un aizmest to. Kreilis to izpildīs, dabiski, ar kreiso rociņu.
 • Pēc šo uzdevumu izpildīšanas vajag saskaitīt gadījumus, kad vadošā bija labā, un kad – kreisā roka. Kas ir pārsvarā, dos atbildi uz jautājumu, kas jums stāv priekšā. Der arī atcerēties, vai jūsu ģimenē nav vēl kāds kreilis. Ja ir, tas arī liek pieskaitīt vēl vienu punktu pie tā, ka vadošā roka var būt kreisā.

  Var gadīties, ka novērojot savu bērnu, jums liekas, ka viņš tomēr darbojas ar abām rokām diezgan aktīvi. Ar kuru rociņu tad viņam ir jāmācas rakstīt?! Paskatieties uzmanīgāk! Viena roka tomēr izrādās "spējīgāka", tā arī ir vadošā!

  Vecāki var ļoti dažādi stimulēt sava bērna augšanu un attīstību, bet, kā jebkuram radošam procesam, vienmēr ir nepieciešams materiāls nodrošinājums. Tāpēc vienmēr svarīgi ir atcerēties par pareizu un sabalansētu uzturs ar pietiekamu mikroelementu (dzelzs, cinka, kalcija utml.), vitamīnu (it sevišķi B grupas) daudzumu. Normālai nervu sistēmas darbībai ir nepieciešami ogļhidrāti, polinepiesātinātās taukskābes un olbaltumvielas (Omega-3, DHA, ALA).

  Dr. Arina Bingeliene
  Foto: Dr. Arina Bingeliene

  Arina Bingeliene divus gadus rezidē bērnu neiroloģijas specialitātē. Pašreiz strādā KUS "Gaiļezers" neiroloģijas nodaļā rezidentūras programmas ietvaros. A. Bingelienei ir augstākā medicīniskā izglītība, ko ieguvusi Rīgas Stradiņa Universitātē, kā arī papildspecialitāte – sertificēta masiere. E-pasts, lai uzdotu jautājumu: sieviete@delfi.lv. Atbilde tiks sniegta sadaļā DELFI sievietēm > Ekspertu padomi > Bērni.

  Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

  Comment Form