Kā palīdzēt bērnam tikt galā ar sarūgtinājumu?

Jautājums: Man ir problēma, kas attiecas uz bērna audzināšanu. Pēkšņi sajūtos bezspēcīga un nesaprotu, kā lai palīdzu savam bērnam pārvarēt psiholoģiskās grūtības. Ir tā, ka manam dēlam ir 7.gadi un viņš apmeklē futbola pulciņu. Futbols viņam ļoti patīk, viņš pats ļoti lūdzās, lai palaižu viņu uz treniņiem. Bet viņam nesanāk tā, kā viņš to pats gribētu, bet cītīgi trenējās un apmeklē treniņus. Problēma ir tur, ka tuvojās viens neliels mačs futbola spēlē viņa vecuma bērniem un viņš tika paņemts līdz uz spēli, bet laukumā tika tikai uz 2 minūtēm, tad jau viņš to smagi pārdzīvoja, ka tik maz dabūja spēlēt, es mēģināju viņu visādi uzmundrināt un it kā tam gadījumam tikām pāri. .. bet...

.. tagad ir nākamā spēle un pienāk brīdis, kad treneris atlasa komandu, kas piedalīsies spēlē un mans dēls arī ir starp tiem bērniem, bet kad nosauc viņa vārdu visi bērni sāk negatīvi atsaukties par viņu, parāda, ka negrib ar viņu spēlēt. Viņš to ļoti vīrišķīgi iztur tajā brīdī, bet kad atbraucam mājās viņš pasaka, ka negrib braukt uz spēli, ka viņš esot slims. Protams, ka sapratu, kas pa lietu un vēlāk viņš man pats apstiprināja , ka negrib braukt uz spēli biedru uzvedības dēļ. Kā lai tieku ar to galā? Ko lai saka tādos brīžos?

Man asaras bira, kad redzēju viņa apjukušo sejiņu un bēdīgas acis. Kā lai uzmundrina 7 gadus veco zēnu? Es negribu lai viņš aug ar kompleksiem, ka ir sliktāks par citiem. Skolā viņš mācās ļoti labi un tur problēmas nav, ne ar draugiem, ne ar mācībām. Brīžiem domāju, ka ir jāmaina pulciņš, bet viņam tas ļoti patīk un domāju, ka pēc laika viss būs labi. Bet tomēr, tagad braukt uz spēlēm un nosēdēt rezervistu soliņā viņam ir nepatīkami, pie tam, ka citreiz laukumā vispār netiek. Citreiz es viņam saku, lai brauc un neņem neko galvā, bet nezinu vai viņš mani saprot. Iesakiet, kā lai rīkojās tādās situācijās? Ar cieņu, Alma

Atbild psiholoģe konsultante, radošā psiholoģijas centra "Ģimenei" vadītāja Iveta Gēbele (www.gimenei.lv, pieteikšanās konsultācijām Rīgā un Liepājā notiek pa e-pastu iveta.gebele@gmail.com vai telefonu 29757231):

Atbilde: Sveiki, Alma! Bērniem, augot ir jāsastopas ar daudz un dažādām augšanas grūtībām. Viena no tām ir attiecību veidošana ar vienaudžiem. Citiem tas izdodas vieglāk, citiem grūtāk. Tas ir process, kam ir jāiziet cauri visiem. Ja atceraties savu bērnību, tad droši vien atradīsiet arī līdzīgas situācijas, kad vienaudžu vidū varēja gribēt labākas attiecības. Arī pieaugušajiem dažādas ķibeles gadās šajā jomā. Audzinot savu bērnu ir jāņem vērā tas, ka tas, kā viņš iemācīsies veidot attiecības tagad, atstās iespaidu uz viņa visu dzīvi. 7 gadi ir svarīgs socializācijas periods bērna dzīvē, kad ir jāiet pasaulē, tā jāiepazīst un jāiemācās sadzīvot ar pasauli.

Ja vecāki mēģina bērnu no visa pasargāt, izvairīties no grūtībām, tad bērns arī iemācēs tādu uzvedības veidu un dzīvē drīzāk izvēlēsies aizbēgt no grūtībām, nevis cīnīties un sasniegt savus mērķus.

Cīnīties un stāties pretī grūtībām var dažādos veidos. Jūsu dēls ir vēl tajā vecumā, kad bērni vēl izmanto savu iztēli, viņš vēl dzīvo tēlu un fantāzijas pasaulē, tas vairs nebūs ilgi, tāpēc vajadzētu pasteigties, satikt viņu un palīdzēt viņam tur, kur viņš pašlaik "dzīvo" - tēlu un fantāzijas pasaulē. Lasiet dēlam pasakas par varoņiem, tautas pasakas, brīnumpasakas par varoņdarbiem. Tas viņā veidos dažādus uzvedības modeļus. Pārrunājiet ar dēlu pasaku varoņu rīcību, to, kā viņi tika galā grūtos brīžos, kā viņi spodrināja savu vīrišķību. Tas viņam palīdzēs vairāk nekā vārdi "neņem galvā", jo to nevar neņemt galvā, tas, kas notiek, ir sāpīgi gan viņam, gan jums. "Neņemt galvā" arī ir sava veida bēgšana no problēmas, tātad arī bēgšana no atrisinājuma.

Tāpēc atbalstiet dēlu ar pozitīvu pamudinājumu, esiet drosmīga, palīgā ņemot pasaku varoņus, īstus varoņus, kuri tika galā ar grūtībām, paskaidrojiet arī to, ko bērns iegūs, pārvarot grūtības. Tas dēlam ne tikai palīdzēs tagadējā situācijā, bet arī formēs viņa vīrišķību. Būtu labi, ja šajā darbā Jums palīdzētu kāds vīrietis, kurš dzīvē dēlam var būt kā paraugs, kā autoritāte. Vai tas ir tētis, vectēvs vai kāds onkulis. Un dēlam ir jāredz, ka jūs cienāt viņa vīrišķību.

Izturību un drosmi vēlot šajā atbildīgajā mīlestības darbā,

Iveta Gēbele
RPC "Ģimenei" psiholoģe
www.gimenei.lv

Comment Form