logopēds
Foto: PantherMedia/Scanpix

Bērniņam augot, mamma ar tēti nepacietīgi gaida ne tikai, kad mazulis sāks rāpot, celties kājās un spert pirmos solīšus, bet arī bērniņa pirmās zilbes, izrunātos vārdiņus un teikumus. Nereti laiks iet, bet bērna pirmo teikumu tā arī sagaidīt nevar. Vēl jo vairāk - mazais runā neskaidri vai šļupst, citā gadījumā aizvien runā savā valodiņā vai nerunā vispār. Un, kā rīkoties, ja bērns sācis stostīties?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Bērnu skaits ar valodas traucējumiem arvien pieaug. Tāpēc logopēda īpaši vērš uzmanību uz to, ka pirms bērns tiek palaists skolā, jānoskaidro bērna valodas attīstības līmenis. "Diemžēl Latvijā nav valodas traucējumu diagnostikas pārbaudes, tādēļ bērns faktiski var uzsākt mācības pirmskolas izglītības iestādē ar ļoti dažādu valodas attīstības pakāpi," skaidro RSU Psihosomatikas klīnikas audiologopēde Andra Vabale.

Runas un valodas attīstības kavēšanās bērnībā ietekmē gan bērnu, gan pieaugušo, jo nespēja skaidri izteikties ierobežo komunikāciju un rada diskomfortu apkārtējos - rodas trauksme, dusmas, nesapratne. Mazs bērns pilnībā nepārvalda savas jūtas, jo iespējams, ka daļu no tām viņš vispār nav izjutis, un gadījumos, kad bērna runas attīstība kavējas, nespēja tās pateikt ar vārdiem, iespējams, stāvokli vēl vairāk pasliktina. Dažkārt bērniem parādās sūdzības par galvassāpēm, vēdergraizēm, tā ķermenī atspoguļojas neizpaustās emocijas.

Bērna valodas prasmju attīstība

Lai bērns apgūtu valodu, viņam ir jāatrodas valodas vidē un jādzird valoda kopš dzimšanas. Bērna pirmajos dzīves gados nobriest dzirdes centri galvas smadzenēs, un sāk attīstīties pamatiemaņas apkārtnes skaņu un valodas skaņu analīzē. Tālāk jau attīstās prasme sazināties pirmsrunas periodā - apgūt spēju sekot un vērot pieaugušo, iemācīties pievērst sev pieaugušā uzmanību un sadarboties ar to. Ja pirmsrunas periodā netiek apgūtas saziņas prasmes, kavējas arī valodas prasmju attīstība.

Pēc tam tiek apgūta dzimtās valodas fonemātiskā sistēma - bērns mācās saklausīt un diferencēt dzimtās valodas skaņas. Attīstās saikne starp dzirdes, redzes, kustību un sajūtu asociatīvām zonām smadzenēs, kas veicina abstrahēšanu. Formējas priekšstats par vārdu, kā par signālu, kas apzīmē dažādus priekšmetus, to īpašības un darbības. Attīstās prasme kombinēt vārdus un virknēt tos teikumā, stāstījumā. Pakāpeniski attīstoties visām šīm prasmēm, bērns apgūst spēju sazināties valodas līmenī.

Vai bērns jāved pie audiologopēda? Kādos gadījumos to vajadzētu darīt?

Ja vecākiem ir bažas par bērna valodas attīstību, ir vērts doties uz vizīti pie audiologopēda, lai novērtētu bērna komunikācijas spējas.

Visbiežāk pie šī speciālista dodas, ja novēro:

nepareizu skaņu izrunu, skaņu jaukšanu vai aizstāšanu, atsevišķu skaņu neizrunāšanu.

valodas un runas sapratnes traucējumus

valodas attīstības aizturi bērniem;

fonācijas traucējumus (balss kvalitātes traucējumi- disfonija, afonija u.c.)

runas tempa un ritma, stostīšanās izpausmes, gan bērniem, gan pieaugušajiem;

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

dažādu mācīšanās grūtību gadījumos (disleksija, disgrafija) un centrālās nervu sistēmas slimību un citos gadījumos.

"Audiologopēds konsultācijā novērtē bērna komunikācijas spējas, kā arī tiek veikta runas un valodas padziļināta izpēte, izmantojot aptaujas, intervijas, adaptētus valodas testus un dažādas pārbaudes tehnikas. Ja ir kavēta valodas funkcija, tad audiologopēds veiks padziļinātu tās izpēti, savukārt ja ir runas tempa un ritma traucējumi, stostīšanās, tiks novērtēts runas raitums, stostīšanās izpausmes, izmantojot gan audioierakstus, gan videoierakstus. Mācīšanās traucējumu gadījumos pārbauda ekspresīvo un impresīvo valodu, fonoloģiskās spējas, kā arī lasīšanas un rakstīšanas iemaņas, izmantojot noteiktas metodikas un pārbaudes materiālus," stāsta RSU Psihosomatikas klīnikas audiologopēde Andra Vabale.

Logoterapija - arī emocijām ir būtiska nozīme valodas apguvē

Logoterapija ir ārstēšana, kas vērsta uz cilvēka komunikatīvo spēju, runas un valodas, saskarsmes, balss, runas tempa un ritma iemaņu veidošanu, attīstīšanu un funkcionālo stabilizēšanu personām jebkurā vecumā.

Audiologopēde Andra Vabale apgalvo, ka logoterapijas kontekstā ir svarīgi akcentēties uz cilvēka izpausmēm kopveselumā, ne tikai uz runas un valodas traucējumu izpausmēm. Svarīgi ir akcentēt to, ko cilvēks ir veicis labi, nevis ilgstoši fokusēties tam, kas neveicas. Ideja ir attīstīt to, kā vēl nav - valodu, spējas, zināšanas, sapratni.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form