close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Svarīga ir arī tava ķermeņa valoda. Vai tu stāvi bērna priekšā kā autoritatīva figūra, norādot ar pirkstu un vicinot rokas? Vai tu nepacietībā piesit kāju? Vai tu ieņem augstprātīgi naidīgu pozu, vai noliecies, vai pietupies bērna līmenī, saliec plecus, atbrīvo ķermeni un vēlies bērnam pateikt, esi gatavs palīdzēt? Tās visas ir ļoti svarīgas komunikācijas prasmes, kas jāapgūst.

Tavas balss tonis, pieskāriena maigums vai stingrība, balss toņa vēsums vai siltums - tas viss ietekmē saskarsmes efektivitāti.

Visbeidzot, ļoti izplatīta kļūda ir runāt pāri bērna galvai, neko nedos arī runāšana ar sešus gadus vecu bērnu tā, it kā viņš būtu pilnīgi pieaudzis, loģiski domāt spējīgs cilvēks. Ir ļoti smieklīgi nolūkoties, kā lielveikalā māte savam divus gadus vecam mazulim cenšas iestāstīt, kāpēc viņš nevar dabūt to vai citu mantiņu, turklāt ir pilnīgi acīm redzams, ka māte galīgi neapzinās to, ka mazulis vēl nespēj saprast šāda līmeņa loģiskus argumentus.

Turklāt vecākiem jāpiemēro arī savs vārdu krājums bērna līmenim, sarunā ar mazākiem bērniem lietojot vienkāršus un viegli saprotamus vārus. Ja vēlies uzzināt, kā pielāgot savu valodu bērnam, ieklausies bērnu savstarpējās sarunās, un tu droši vien sajutīsi, kādi vārdi viņiem ir pazīstami un kādus viņi vēl nelieto.

Pārbaudi, vai bērns uztver tevis teikto, pārjautājot viņam, ko tu tikko teici vai lūdzi darīt. Pārliecinies, vai bērns uztver tavus argumentus (ja tādi vispār bijuši). Izstrādā paradumu uzslavēt bērnu par "labu klausīšanos", ja viņš spēj precīzi atkārtot, ko tu esi likusi viņam darīt.

Turpmāk publicēsim arī pārējās nodaļas no Džeimsa Deminga grāmatas “Kā izvairīties no ģimenes psihoterapeita”. Seko līdzi jaunumiem “DELFI sievietēm” galvenajā lapā.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form