Kad saule silda punci - cik droši ir sauļoties grūtniecēm?
Foto: Shutterstock

Mūs beidzot lutinot tik ilgi gaidītajai saulei, topošajām māmiņām aktuāls kļūst jautājums par to, cik droši ir baudīt saules peldes grūtniecības laikā. Šai sakarā konsultējāmies ar ekspertiem, noskaidrojot viņu viedokli par topošo māmiņu uzturēšanos saules staros, kā arī apkopojot sieviešu viedokļus par sauļošanos grūtniecības laikā un piedāvājot ieteikumus, kā cīnīties ar tik izplatīto grūtniecības blakus parādību – pigmentācijas plankumiem.

Uz jautājumu, vai grūtnieces drīkst sauļoties, ginekoloģe Iveta Muzikante nekavējoties atbild ar stingru "Nē!". It īpaši tagad, kad saules radiācijas līmenis ir ļoti augsts, ginekoloģe iesaka neuzturēties tiešā saulē ne tikai grūtniecēm, bet arī citiem. Savukārt pastaigas svaigā gaisā ir atļautas un pat vēlamas, tāpēc dienās, kad spīd saule vienkāršu gulēšanu un laiskošanos pie jūras vai kādā pludmalē ieteicams nomainīt pret rīta, pēcpusdienas vai vakara pastaigu dabā. Šādi tik kāroto saules gaismu būs iespējams uzņemt, veselībai nekaitējot.

Pats melanīns sargā ādas šūnas kodolu jeb DNS, kurā atrodas ģenētiskā informācija par pareizu šūnas dalīšanos. Ja kodols ir neaizsargāts, šūna var sākt dalīties, kā tai ienāk prātā, arī nepareizi. Ādas virsējos slāņos atrodas arī imūnās šūnas, kuras UV stari, vienkārši sakot, nogalina - ar katru pārmērīgu sauļošanos imūno šūnu kļūst arvien mazāk un mazāk.

Līdzīgu viedokli pauž arī "Capital Clinic Riga" ginekoloģe un dzemdību speciāliste Dace Sīviņa. Ir jāsaprot, ka ultravioletie stari UVB skar ādas virsējo kārtu jeb epidermu, savukārt UVA - vidējo kārtu jeb dermu. Ādas virsējā slānī atrodas īpašas šūnas - melanocīti, kas UV staru ietekmē sāk ražot melanīnu. Melanīns ir kā sīki graudiņi, kas izkļūst virs ādas šūnām un izveido ko līdzīgu lietussargam, kas aizsargā ādu no nākamās UV staru ietekmes.

Pats melanīns sargā ādas šūnas kodolu jeb DNS, kurā atrodas ģenētiskā informācija par pareizu šūnas dalīšanos. Ja kodols ir neaizsargāts, šūna var sākt dalīties, kā tai ienāk prātā, arī nepareizi. Ādas virsējos slāņos atrodas arī imūnās šūnas, kuras UV stari, vienkārši sakot, nogalina - ar katru pārmērīgu sauļošanos imūno šūnu kļūst arvien mazāk un mazāk. Imūnās šūnas ir kā ziņneši. Tās ziņo leikocītiem, ka ar šūnu dalīšanos kaut kas nav kārtībā. Ja šī informācija leikocītiem netiek nogādāta, tad nepareizās šūnas netiek iznīcinātas, bet sāk vairoties un var attīstīties ļaundabīgs ādas audzējs jeb melanoma. 

Grūtniecēm būtu jāizvairās no atrašanās tiešu saules staru ietekmē. Stundas, kurās saules aktivitāte ir visaugstākā, būtu jāpavada zem saulessarga vai koku paēnā. Pieļaujamas pastaigas pēcpusdienās gar jūru. Savukārt sauļošanās tiešos saules staros atliekama uz nākamo gadu.

UVA stariem ir vēl kāds ļaunums. Tie spēj nokļūt ādas dziļākajos slāņos un sagraut kolagēna šķiedru režģi, kas nodrošina ādai elasticitāti un gludumu. Tāpēc, pārāk daudz un bieži sauļojoties, āda priekšlaikus noveco - veidojas krunciņa pie krunciņas.

Grūtniecēm būtu jāizvairās no atrašanās tiešu saules staru ietekmē. Stundas, kurās saules aktivitāte ir visaugstākā, būtu jāpavada zem saulessarga vai koku paēnā. Pieļaujamas pastaigas pēcpusdienās gar jūru. Savukārt sauļošanās tiešos saules staros atliekama uz nākamo gadu.

Portāla Cālis.lv lietotāju pieredzes stāsti par sauļošanos grūtniecības laikā:

  • "Kad biju stāvoklī, sauļojos tik, cik gribējās. Pludmalē, dārzā. Maz gulēju, jo bija neērti, tāpēc pludmalē varēju tikai stāvēt. Tā nu biju smuki brūna rudenī, kad piedzima mazā."
  • "Par vēdera piesegšanu mans ginekologs gardi nosmējās, jo, ja nu grib pasargāt punča iemītnieku no saules stariem, tad jāliek virsū svina plāksne. No auduma gabala ne silts, ne auksts rumpim - ķermenis tāpat tos saņems."
  • "[..] Tāpat, ja piesedz, lai puncis nesakarstu - tur atkal tā vēdera apsegšana neko nelīdzēs, jo, ja pārējais organisms būs pārlieku uzkarsis, tad arī bērnam tas par labu nenāks."
  • "Mans ārsts teica, ka droši to var darīt, protams - nepārmokot sevi tai karstumā un līdz ar to - arī bērnu."
  • "Ja varētu pagriezt laiku atkaļ, tad pagājušā vasarā, gaidot puiku, nesauļotos. Visās malās sametās pigmentācijas plankumi, kas tā arī nav pazuduši."
  • "Kad biju stāvoklī, mani arī daktere brīdināja, ka var samesties tie pigmentācijas plankumi, kas var arī nepāriet. Kā arī tā brūnā svītra uz vēdera varot palikt tumšāka un nevarēs pēc tam no tās tikt vaļā. Tad nu es arī padomāju, ka labāk kādu brītiņu pastaigāšu bāla, nekā visu mūžu sadzīvošu ar pigmentācijas plankumiem. Tagad baroju mazo ar krūti un domāju, vai nu beidzot var sauļoties, nolādēts, tik ilgi esmu cietusies!"
  • "Esot stāvoklī, sauļojos kopējā peldkostīmā, bet nevis, lai sargātu punci no saules, bet tāpēc, ka, manuprāt, nav forši rādīt visiem lielo punci, it īpaši, kad viņš Jūrmalā sāk taisīt trādi rīdi un vicināt kājas, rokas pa gaisu tā, ka viss tur iekšā danco. Kad gulēju uz punča, smiltīs raku bedri, sanāca no maija līdz 31. nedēļai sauļoties."

Ieteikumus, kā cīnīties ar pigmentācijas plankumiem, sniedz dermatologi Raimonds Karls un Māra Rone:

Pigmentāciju izraisoši faktori ir daudz un dažādi, un atbilstoši tiem tiek pielāgots risinājums. Tāpēc vispirms, konsultējoties ar speciālistu, svarīgi apzināt pigmentu veidošanās iemeslu, kas parasti meklējams dziļāk - organisma darbībā. Protams, tiek piedāvātas dažādas procedūras un skaistumkopšanas līdzekļi, taču šīs metodes vēlamo rezultātu sniedz tikai tad, ja ir "sakārtots" organisms. 

Ja pigmenta plankumi ir nelieli, samērā gaiši un atrodas ādas virsējā slānī, var apmeklēt speciālas ādu balinošās un atlobošās procedūras, kuru laikā tiek apstrādāts ādas virsējais slānis.

Radikālāks, dārgāks, taču efektīvāks risinājums panākams, izmantojot lāzertehnoloģijas, veicot dermabrāziju vai lāzerabrazīvo slīpēšanu. (Katram pigmenācijas veidam iespējams pielietot sava veida lāzerus - IPL, Q-switched u.c.). Piemēram, ar IPL tehnoloģiju lāzerstars "sadrupina" ādā esošo pigmentu, ko vēlāk "aprij" speciālas šūnas. Jāņem vērā, ka, lai likvidētu pigmenta plankumus, procedūras jāveic atkārtoti un cīnīties ar pigmentāciju nevar vasaras sezonā.

Ja pigmenta plankumi ir nelieli, samērā gaiši un atrodas ādas virsējā slānī, var apmeklēt speciālas ādu balinošās un atlobošās procedūras, kuru laikā tiek apstrādāts ādas virsējais slānis.

Ja nolemj mazināt pigmenta plankumus, vismaz mēnesi pirms un pēc procedūrām, to kursa laikā nedrīkst apmeklēt solāriju. Lai neiedzīvotos pigmenta plankumos, profilakses nolūkā vēlams apzināties, cik ilgi drīkstat uzturēties saulē un solārijā, it īpaši, ja āda no dabas ir ļoti gaiša un jutīga. Lai nebūtu nepatīkamu pārsteigumu, vēlams noteikt saules aizsargkoeficentu (to nosaka dermatologs ar speciālas aparatūras palīdzību) un, sauļojoties, neaizmirst ādu iesmērēt ar atbilstošu saules aizsargkrēmu.

Pigmentācijas plankumu veidošanos ietekmē:

Ultravioletais starojums - saulē un solārijā

Ādu no UV starojuma aizsargā īpašas šūnas, kas izstrādā glābjošo pigmentu - melanīnu. Jo ilgāk cilvēks atrodas saulē, jo vairāk melanīna ražo šīs šūnas un jo stiprāks veidojas iedegums. Bet, ja šūnas piepeši sāk melanīnu ražot vairāk nekā nepieciešams, tad vienmērīga iedeguma vietā parādās atsevišķi tumši plankumiņi. Tā kā saules staru devu vispirms saņem seja, kakls, rokas un pleci, šīs ķermeņa daļas arī visātrāk iegūst pigmenta plankumus.

Pārāk bieža aizraušanās ar kosmētisko pīlingu

Ja teju katru nedēļu apmeklē kosmētisko kabinetu, lai veiktu sejas tīrīšanu ar augļskābēm vai ķīmiskiem pīlingiem, āda nespēj atjaunoties, proti, izveidot pietiekamu ādas slāni, kas aiztur UV starojumu. (Pēc šādām tīrīšanas procedūrām vismaz trīs dienas nav ieteicams uzturēties saulē, jo āda ir jutīga un saules apdegums var izvērsties par bēdīgu ainu turpmāk.) Tieši šā iemesla dēļ sievietēm pigmenta plankumi vērojami biežāk nekā vīriešiem.

Dažādas saslimšanas

Pigmenta plankumus var radīt iekšējo sekrēcijas dziedzeru (virsnieru, vairogdziedzera, olnīcu) darbības traucējumi, retāk - aknu, nieru un citas slimības.

Pigmenti var saglabāties arī pēc dzemdībām un bērna zīdīšanas laikā, taču vēlāk hormonālais fons organismā stabilizējas un plankumi parasti divu gadu laikā izzūd.

Ģenētiskas īpatnības

Dažiem cilvēkiem pigmentācija veidojas vismazākās ādas traumas (apsaldējums, apdegums vai vienkārši pumpa) rezultātā. Šo pēciekaisuma pigmentāciju izsauc ādas dabiskā aizsargreakcija.

Dažādu medikamentu lietošana

Vēlams vienmēr izlasīt zāļu lietošanas instrukciju. Ja teikts, ka preparāts var radīt pigmentāciju, pēc konsultācijas ar ārstu jāmēģina atrast alternatīvu.

Grūtniecība

Grūtniecības laikā pigmentācijas plankumi (tos sauc par hloazmām) var veidoties arī uz krūšu galiem un vēdera centrālā daļā, ap nabu. Šajā laikā ar tiem cīnieties nevajadzētu, bet galvenais - ādu īpaši pasargāt no tiešiem saules stariem. Pigmenti var saglabāties arī pēc dzemdībām un bērna zīdīšanas laikā, taču vēlāk hormonālais fons organismā stabilizējas un plankumi parasti divu gadu laikā izzūd.

Kontraceptīvo līdzekļu lietošana

Dažkārt pat īslaicīgi lietojot hormonālos līdzekļus var parādīties plankumi uz sejas, atgādinot iepriekšminētās hloazmas. Ja ir tendence uz pigmentāciju, konsultējoties ar ginekologu un endokrinologu rūpīgi jāizvēlas preparāts.

Avitaminoze

Ja trūkst organismam nepieciešamās vielas un vitamīni, ādā notiek dažādas negatīvas izmaiņas, piemēram - veidojas pigmenta plankumi.

Bioloģiski aktīvas pārtikas piedevas

Nav ieteicams aizrauties ar sintētiskajiem vitamīniem un minerāliem. Vajadzētu vairāk lietot dabiskos dārzeņus un augļus.

Novecošana

Laikam ritot, saulei pakļautās vietās veidojas tā dēvētie - vecuma plankumi. Tā kā āda saglabā visu informāciju, gadu gaitā saules vēlīnā iedarbība "uzpeld" pigmentu veidā. Jo vairāk cilvēks ir uzturējies saulē, jo plankumi - izteiktāki.

Novitāte pigmenta plankumu un rētu likvidēšanā ir "Fraxel" lāzerterapija - plastiskai ķirurģijai līdzvērtīga lāzerprocedūra - saudzējoša procedūra ādas veselības un skaistuma atjaunošanai. Ādas atjaunošanai nepieciešamas trīs līdz piecas procedūras (ja nepieciešams, var veikt vairāk procedūru). Minimālais intervāls starp procedūrām ir divas līdz četras nedēļas. Īpaši efektīvs rētām pēc aknes izsitumiem. Sasniegtais rezultāts rētu gadījumā ir permanents.

Ādas novecošanās process ir nepārtraukts, tāpēc izlīdzinot grumbas un citas ādas vecuma pazīmes, rezultāts vidēji saglabājas divus vai vairāk gadus. Lielu lomu efekta noturīgumā spēlē cilvēka vecums, novecošanās procesa ģenētiskās īpatnības, dzīves stils un ikdienas ādas kopšanas paradumi.

Source

Cālis.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form