Turpinām tēmu par hormonālās kontracepcijas blakusefektiem, šo preparātu pozitīvo un negatīvo ietekmi uz stresa, depresijas un liekā svara problēmām. DELFI redakcija turpina saņemt jautājumus par hormonālo kontracepciju, tādēļ ceram, ka šīs atbildes izkliedēs lielo neziņas miglu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Lietoju “Harmonet” jau gandrīz divus gadus. Kad biju Ģimenes Centrā, man dakterīte teica: “Ir tādas un tādas, un vēl tādas tabletītes, nu izmēģiniet...”

Šajā laikā man ir pastāvīgs stress un gribas kašķēties par visiem sīkumiem (biju pat pārtraukusi tabletes lietot, tad arī stress un depresija pazuda, diemžēl man nepatīk ārīgi lietojamie kontracepcijas līdzekļi). Es gribētu zināt, vai iespējams, ka man depresija rodas no šīm tabletēm? Vai ielikt spirāli ir nekaitīgāk veselībai?

Paldies,
Gundega (man 20)

Lasītājai atbildi sniedz mūsu eksperte – Latvijas Ģimenes Centra ārste Vēsma Kalviņa:

Jā, diemžēl, hormonālās tabletes var radīt garastāvokļa traucējumus, pat depresiju. Depresija sievietei var rasties arī fizioloģiski, mainoties hormonu līmenim, piemēram, pirmsmenstruālā periodā, pēcdzemdību periodā un klimaktēriskajā periodā. Šajos gadījumos bieži vien palīdz tieši hormonālo tablešu lietošana.

Kā sievietes organisms reaģēs uz konkrētiem hormonāliem līdzekļiem, iepriekš ir grūti paredzēt, un to uzzināt patiešām var, tikai izmēģinot, jo tabletes, kas derēs tev, var radīt problēmas tavai draudzenei un otrādi.

Ja ir mēģināts vairākas reizes ar dažādām hormonālajām tabletēm un tu nevari atrast savas vislabākās, tad, protams, ir jāizvēlas cits kontracepcijas veids. Kāds? Tas tev ir jāizlemj kopīgi ar savu ginekologu.

Tā kā kontracepcija ir sievietēm ļoti aktuāla tēma, esmu priecīga, ka ir iespēja uzdot savus jautājumus un saņemt atbildes no kompetentiem speciālistiem. Arī es vēlētos uzdot savu jautājumu.

Vairākus gadus lietoju ārstes ieteiktās kontraceptīvās tabletes (“Marvelonu”), taču jutu, ka ar laiku sāk palielināties mans svars. Tā kā ārste nebija veikusi nekādas analīzes piemērotāko tablešu noteikšanai, iesākot lietot tās, kas tajā laikā bija "modē", radās bažas, ka svara pieaugums varētu būt saistīts ar hormonu līmeņa izmaiņām organismā. Tabletes pārtraucu lietot pirms gada. Tomēr joprojām esmu satraukta - vai izjauktais hormonu līmenis organismā ar gadiem neliks sevi manīt un vai to ir iespējams atkal atgriezt sākotnējās robežās?

Paldies,
Maija

Vispirms gribu paskaidrot, ka veselai sievietei pirms orālo kontraceptīvu (OK) lietošanas hormonālās analīzes nav nepieciešams izdarīt. To nedara arī ārzemēs. Hormonālās analīzes izdara gadījumos, kad ir menstruālā cikla traaucējumi, neauglība, pastiprināts liekais apmatojums, pinnes utt.

Otrkārt, OK tabletēm tik tiešām ir “mode”, kas ar gadiem mainās. Pirms apmēram 10 gadiem “Marvelons” bija deficīta prece un modes tabletes. Tās bija vienas no Latvijā pieejamajām jaunākās paaudzes tabletēm. Arī šodien es nevaru teikt, ka “Marvelons” būtu slikts vai novecojis. “Marvelonu” lieto daudzas sievietes un jūtas labi. Diemžēl dažām sievietēm rodas svara pieauguma problēmas, lietojot OK, ne tikai “Marvelonu”, bet arī no citiem OK, tai skaitā pašiem jaunākajiem un modē esošajiem.

Tu uztraucies par izjaukto hormonu līmeni. Kā tas izpaužas? Varbūt tev tomēr vajadzētu apmeklēt ginekologu un izrunāt konkrētāk satraucošās problēmas. Dzīvot neziņā, vai ar domu, ka kaut kas ir izjaukts, arī nav viegli.

Vēlu tev veiksmi un skaidrību par savu veselību!

Es jau 6-7 gadus lietoju hormonālās tabletes "Marvelon". Pirmkārt, mani interesē kādu iespaidu atstāj tieši šis hormonu preperāts uz manu organismu. Otrkārt, esmu dzirdējusi, ka sākot lietot hormonu preperātus, var pieņemties svarā. Kad tos vēl nelietoju, svēru 56 kg, tagad sveru par ~10 kg vairāk.

Tāpat noliedzams nav fakts, ka šie preperāti sagrauj imunitāti, pēdējā laikā mokos ar iesnām, kuras ilgst pat mēnesi, agrāk tiku no tām vaļā pēc 1-1,5 nedēļas. Vai vispār ir labi lietot šos preparātus? Tā jau it kā tie atvieglo dzīvi, ja pareizi lieto, tad ir zināms, ka stāvoklī nepaliksi, arī mēnešreizes ir klāt laikā, bet ja nu tas atstāj graujošu iespaidu uz organismu? Pie tam ir arī tāds fakts, ka maniem bērniem var piedzimt bērni ar dažādām kroplībām. Visi šie mīnusi mani patiesi atbaida. Ko Jūs par to domājat?
Sanita

Tavi jautājumi mani tiešām pārsteidza un ieinteresēja. Pirms atbildēt, man būtu vairāki jautājumi tev:

  • Cik tev gadu?
  • Kāds ir dzīves veids, uzturs? Vai pēdējos gados tas ir mainījies?
  • Cik apmierināta tu esi ar dzīvi?
  • No kurienes tev ir “nenoliedzami” fakti, ka hormonālās tabletes sagrauj imunitāti un taviem bērniem var piedzimt bērni ar kroplībām?

Aicinu uz diskusiju!

Sakiet lūdzu, pēc cik ilga laika vajadzētu atjaunoties mēnešreizēm pēc hormonālo tablešu (“Trikvilar”, “Triregol”) 4,5 gadu lietošanas pārtraukšanas. Vai tas ir normāli, ja mēnešreizes neatjaunojas vēl pēc gada?

Paldies. Visu labu.
Olga

Pēc hormonālo tablešu pārtraukšanas, menstruācijas varētu aizkavēties 1-2 nedēļas, bet nekādā gadījumā nevajadzētu būt aizturei vairākus mēnešus!

Iespējams, tev bija problēmas ar menstruālo ciklu jau pirms hormonālo tablešu lietošanas, kad netika veikta atbilstoša izmeklēšana un cēloņa noskaidrošana. Tev nekavējoties jāapmeklē ārsts – ginekologs, lai veiktu nepieciešamo izmeklēšanu un ārstēšanu!

Ar cieņu, Dr. Vēsma Kalviņa.

DELFI pateicas par sadarbību Latvijas Ģimenes Centra ārstiem. Turpmāk kopīgi meklēsim atbildes uz taviem jautājumiem par dzimumattiecību problēmām. Jautājumus sūti uz e-pasta adresi sieviete@delfi.lv. Lai saglabātu anonimitāti, lasītāju vārdi publikācijās tiek mainīti.

Latvijas Ģimenes centra adrese: Rīga, Kaņiera 10a. Tālruņi reģistratūrā: 7132165 un 7132164.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form