Kādi uztura bagātinātāji jālieto sievietei un vīrietim, plānojot mazuli?
Foto: Shutterstock

"Esmu dzirdējusi, ka lietot folskābi iesaka arī vīriešiem, ja ģimenē tiek plānots bērniņš. Ar ko tas ir saistīts? Vai ir vēl kādi vitamīni, ko ieteiktu palietot abiem pirms grūtniecības, gatavojoties mazuļa ieņemšanai? Paldies par atbildi!" portālam Cālis.lv jautā lasītāja.

Atbild Dr. Daiga Baranovska

"Lai palielinātu auglību, abiem topošajiem vecākiem ir svarīgi ievērot ne tikai medicīniska rakstura rekomendācijas (medikamentu lietošanu), bet arī saskaņot savu dzīves ritmu un uzturu ar rekomendācijām, ko sniedz neauglības ārstēšanas speciālisti.

Grūtniecības plānošanas periodā vēlams no uztura izslēgt vai iespēju robežās samazināt alkohola un kofeīna (kafijas, melnās tējas, kokakolas, šokolādes) lietošanu, smēķēšanu, lietot ekoloģiski audzētus produktus.

Svarīgi lietot arī dažādus mikroelementus un vitamīnus, lai sabalansētu to līmeni organismā un tādējādi novērstu deficītu, kas var būt kritisks grūtniecības plānošanas periodā. Svarīgākie elementi šajā grupā ir folskābe (400-1000 mcg/d), B grupas vitamīni, cinks (30 mg/d), selēns (100 mcg/d), A, E un C (1000 mg/d) vitamīni, arginīns un karnitīns.

Sievietes var papildus lietot arī augu valsts preparātus, īpaši tādus, kas satur Agnus Castus.

Folskābe ieņem svarīgu lomu dažādu organisma funkciju normālā norisē, taču īpaši būtiska ir tās klātbūtne procesos, kas ir saistīti ar ātru šūnu augšanu un dalīšanos. Folskābe ir būtisks kofaktors DNS sintēzē un tās bioloģiskajās pārvērtībās. Tieši tādēļ to ir ļoti svarīgi pietiekamās devās saņemt saistībā ar reproduktīvo funkciju un agrīnu augļa attīstību."

Tags

Grūtniecība Sievietes Vitamīni

Comment Form