Laimīgu bērnību saviem bērniem vecāki var dāvāt vien tad, ja paši ir laimīgi un ģimenē ieliktais pamats veido to, kādi izaugs mūsu bērni – cik viņi būs emocionāli veseli, laimīgi un kā spēs veidot savas ģimenes nākotnē, norāda biedrības "Skalbes" vadītāja un psiholoģe Zane Avotiņa.

Diemžēl 80 procentos gadījumu bērnu uzvedības problēmu saknes ir meklējamas ģimenē, un to cēlonis ir vecāku savstarpējie konflikti, secināts Latvijas skolu psihologu un sociālā atbalsta speciālistu pētījumā "Bērnu laimes ienaidnieki Latvijā". Vienlaikus pētījuma rezultāti liecina, ka vecāku iesaiste problēmsituāciju risināšanā ir ārkārtīgi zema, un tikai 13 procentos gadījumu viņi ir tie, kuri savlaicīgi pamana problēmas un rīkojas.

Ar nesaskaņām, domstarpībām un arī sīkiem konfliktiem, kas atkārtojas, gadu gaitā nākas saskarties pat vissaskanīgākajām ģimenēm, un reizēm pašu spēkiem neizdodas rast risinājumu. Ir svarīgi neuzkrāt dusmas, bēdas un aizvainojumu, bet gan savlaicīgi runāt par problēmām un meklēt risinājumu, norāda Avotiņa.

Krīzei ne vienmēr ir tikai problemātiskā puse, bet tā var dot iespēju mācīties un uzlabot savstarpējās attiecības. Zane Avotiņa

"Pirmā skola, kurā bērns mācās, kā veidot attiecības, ir ģimene. Tāpēc vecākiem ir svarīgi apzināties, ka tas, kā viņi paši veido attiecības, ietekmēs, kā viņu bērni nākotnē veidos savu ģimeni. Lielas un nozīmīgas problēmas ģimenē visbiežāk nerodas vienas dienas laikā, bet gan pakāpeniski," atzīmē speciāliste.

Piemēram, saruna ar "Amigo" ģimenes atbalsta tālruņa speciālistu var būt kā pirmais atspēriena punkts, lai ģimene saredzētu iespējamo problēmu risināšanas virzienu. Pat viena saruna ar speciālistu var palīdzēt, lai mazas domstarpības un nesaskaņas nepāraugtu nopietnos konfliktos un gadiem krātais aizvainojums nepāraugtu ģimenes krīzē. Kā piemēru Avotiņa min situācijas, ja bērns neklausa vai pavada pie datora pārāk daudz laika.

Kā atpazīt problēmu iedīgļus un nenokļūt līdz krīzei?

"Ir būtiski apzināties cēloņus un risinājumus, pirms ikdienišķas problēmas pāraug nopietnās krīzes situācijās, un ģimenē ir iespējams saglabāt veselīgas un veiksmīgas attiecības. Ne vienmēr pašu spēkiem iespējams nonākt līdz vispiemērotākajam risinājumam, un pat šķietami nenozīmīgā konfliktsituācijā, kas ģimenē rada diskomfortu, labāk aprunāties ar speciālistu un saņemt informāciju un atbalstu ģimenes attiecību stiprināšanai," uzskata Avotiņa.

Psiholoģe stāsta, ka krīzes situācijas mēdz dalīt divās grupās – problēmas, kas veidojas, ja viena neveiksme, kļūme vai domstarpība seko otrai un pēkšņi nelaimes gadījumi jeb krīzes situācijas, kurām nevar sagatavoties. Krīzei ne vienmēr ir tikai problemātiskā puse, bet tā var dot iespēju mācīties un uzlabot savstarpējās attiecības.

Visbiežāk bērniem kaitē nekonstruktīvie vecāku savstarpējie konflikti, šķiršanās, atkarības, atšķirīga pieeja bērnu audzināšanā, kā arī situācijas, kad vecāki dodas strādāt uz ārvalstīm. Zane Avotiņa

Visbiežāk bērniem kaitē nekonstruktīvie vecāku savstarpējie konflikti, šķiršanās, atkarības, atšķirīga pieeja bērnu audzināšanā, kā arī situācijas, kad vecāki dodas strādāt uz ārvalstīm. Pēc psihologu novērojumiem, Latvijas ģimenēs biežākie domstarpību cēloņi ir sīkas nesaskaņas un regulāras domstarpības, kas nenoliedzami kaitē gan pašiem vecākiem, gan bērniem. Tostarp, kādas attiecības starp ģimenes locekļiem un bērnu - skolotāju. Problēmu labākais risinājuma veids ir par tām runāt, jo sarunas laikā pašam zvanītājam ir iespēja atbrīvoties no iekšējās emocionālās spriedzes un saņemt padomu, lai saredzētu nākamos rīcības soļus.

Bieži vien cilvēkiem pietrūkst laika, lai, saskaroties ar problēmām, dotos pie psihologa, vai viņi tās uzskata par nenozīmīgām. Šādos gadījumos atbalsts un iedrošinājums ir viena zvana attālumā. Lai palīdzētu Latvijas ģimenēm stiprināt attiecības, ir izveidots "Amigo" ģimenes atbalsta tālrunis, kas sniedz "Skalbes" speciālistu, profesionālu psihologu, konsultācijas par dažādiem jautājumiem saistībā ar pāru attiecībām, attiecībām ar bērniem un viņu uzvedības problēmām, attiecību veidošanu dažādu paaudžu starpā.

Tālrunis ikvienam ir pieejams katru darba dienu no pulksten 15 līdz 22, zvanot uz numuru 22407407. Speciālistu konsultācijas ir anonīmas, un tās pieejamas gan latviešu, gan krievu valodā.

Source

Cālis.lv

Tags

Attiecības ģimenē
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!
Sludinājumi

Comment Form