Bērnu gulta - šūpulis. Foto: Grīvas mēbeles

Cik gan reižu jaunā māmiņa nav iztēlojusies, kā varētu izskatīties viņas bērniņa istaba.... Vēl pirms bērniņa piedzimšanas daudz tiek domāts par to, kā jāiekārto māja vai dzīvoklis, kādas nepieciešamās lietas vajadzētu vēl iegādāties.

Šo lietu piedāvājums mūsdienās ir ļoti plašs un daudzveidīgs. Kārdina dažādas mantas un nieciņi. Kā lai neapmaldās šajā bagātīgajā piedāvājumā? Kas bērnam patiešām ir noderīgs un nepieciešams?

Manuprāt, uzmanība būtu jāpievērš trim aspektiem:

• bērna drošība;
• bērna veselība;
• sakārtota vide.

Pirmajos dzīves mēnešos bērniņam ir ļoti svarīgi, lai mamma būtu viņa tuvumā… Bērna gultiņas parādīšanās mājās ļoti daudziem ir kaut kas jauns. Iesākumā varbūt tā pat nebūs atsevišķa istaba, kurā tiks novietota gultiņa .Tāpēc, ja novietosi to savā guļamistabā, būsi droša par savu mazuli un varēsi viņu turpat aprūpēt .

Vajadzētu pievērst uzmanību tam, lai gultiņa vai arī šūpulītis būtu no dabīga koka, lai koks būtu gluds, labi apstrādāts, nebūtu asu malu un izvirzītu skrūvju. Svarīgi arī pārliecināties, vai krāsas un lakas, kuras izmantotas gultiņas apdarei, ir drošas, nekaitīgas, bērniņam draudzīgas.

Iepriekš vēlams pārdomāt arī to, kādu gultiņu izvēlēties: ar vai bez veļas kastes (atvilktnes), ar vai bez ritenīšiem, gultiņu - šūpuli, gultiņu ar trim izņemamām redelēm (kad bērns jau sāk staigāt, viņš pats viegli var izkāpt vai iekāpt gultiņā), dažādus šūpuļus (dabīga koka, pītos, ar šūpošanas virziena maiņu).

Gultiņa ir, bet kādu matracīti izvēlēties? Dabisku vai sintētisku, lētāku vai dārgāku, mīkstāku vai cietāku? Pirms matracīša izvēles būtu jāatceras, ka tam ir jābūt:

• gaisa caurlaidīgam;
• ērtam;
• mitrumizturīgam;
• viegli kopjamam;
• atbilstošam bērniņa individuālajām vajadzībām.

Ļoti daudzi labprāt izvēlas Latvijā ražotos kokosa matracīšus. Kokospalmas šķiedra ir augsti elastīgs, 100% dabīgs materiāls. Tas ir ekoloģiski tīrs, mitrumizturīgs un nav alerģisks. Kokospalmas šķiedru plāksnes klājums nodrošina matracīšu ortopēdiskās īpašības. Ja iegādātais kokosa matracītis šķiet par cietu, to var pārklāt ar dabiskas vilnas segu. Tas padarīs bērniņa guļvietu mīkstāku un komfortablāku. Citi savukārt izvēlas lateksa matračus - izturīgs un elastīgs materiāls, kas nodrošina anatomiski pareizu gulēšanu. Taču latekss ir salīdzinoši dārgs materiāls.

Veikalos vērojams diezgan plašs matracīšu piedāvājums: tos ir iespējams pasūtīt vajadzīgajā izmērā, izvēloties jebkuru no piedāvātajiem materiāliem - kokoss, latekss, griķu sēnalas, jūraszāles, kamieļvilna u.c.

Domājot vēl par bērna guļvietu, nedrīkst aizmirst par piemērotas gultasveļas iegādi: kokvilnas gultasveļas komplekti , dabīgas vilnas, kokvilnas segas, pārklāji.

Lai neradītu liekas raizes, vajadzētu izplānot bērniņa dzīves telpu ērti un praktiski. Blakus gultiņai var ierīkot vietu bērna kopšanai un barošanai. Te noderētu pārtinamais galdiņš (ar vai bez matracīša), kumode ar tīrām drēbītēm un citām nepieciešamajām lietām (ādas kopšanas līdzekļiem, autiņiem, salvetēm). Ja telpā ir maz vietas, ir iespējams iegādāties skapīti ar piestiprinātu virsmu bērna pārtīšanai. Vēlāk šo virsmu var viegli noņemt un izmantot šo mēbeli kā vienkāršu skapīti.

Barojot bērnu, var iekārtoties ērtā atzveltnes krēslā ar elkoņu un kāju balstiem. Tā būs ērti gan bērniņam, gan mammai.

Kā neatsverams palīgs jaunajiem vecākiem ir pakavveida spilvens, kas veicinās mazuļa fizisko attīstību, ļaujot viņam vieglāk iepazīt un sajust savu ķermeni. Tas sniegs bērnam aizsargātības un drošības sajūtu pieaugušo cilvēku pasaulē. To var lietot arī zīdīšanas laikā.

Pakavveida spilveni ir pildīti ar elastīgām plastmasas lodītēm, kas pieņem gulētājam ērtu un patīkamu formu. Spilvena apdare -100% kokvilna. Spilvens ir viegli tīrāms, jo var mazgāt pašu spilvenu ar visām lodītēm, tātad arī higiēnisks, kas ir ļoti svarīgi. Guldot bērnu šādā spilvenā, viņam iespējams nodrošināt simetrisku pozu, kas ir ļoti svarīgi mazuļa attīstībai pirmajos mēnešos.

Bērna istabā jābūt arī naktslampai, kas izstaro maigu gaismu. Tādējādi naktī var barot bērniņu, nemodinot viņu ar spilgtu gaismu. Un daudzi mazuļi jūtas mierīgāki un labāk aizmieg nevis tumsā, bet maigā, nelielā apgaismojumā.

Lai bērnam apkārt izveidotu patīkamu un attīstību veicinošu vidi, svarīgi ir pārdomāt krāsu izvēli. Tas, protams, ir gaumes jautājums, taču bērns vieglāk uztver kontrastkrāsas. Izvēloties rotaļlietas, svarīga ir ne tikai krāsa, bet arī materiāls. Piemēram, interesantas un noderīgas ir zīdaiņu rotaļlietas no koka un kokvilnas materiāla. Tās ir dabīgas un pilnīgi nekaitīgas, bērns droši tās var bāzt mutē. Dažas no tām ir arī muzikālās rotaļlietas.

Comment Form