Ko jānoskaidro par vīrieša veselības stāvokli pirms mazuļa plānošanas
Foto: PantherMedia/Scanpix

Statistika liecina, ka 40% gadījumu pāra neuglība ir saistīta ar vīrieša veselības stāvokli. Tāpēc pirms grūtniecības plānošanas vajadzētu pārbaudīt vīrieša spermas parametrus - tās kvalitāti, auglību, spermatozoīdu morfoloģiju, kustīgumu, kas ir viens no būtiskākajiem nosacījumiem, lai bērniņa ieņemšana būtu sekmīga.

Makroskopiski iespējams noteikt spermas:

• apjomu. Nosaka, cik daudz spermas tiek iegūts vienā ejakulāta paraugā;
• sašķidrināšanās laiku. Sperma sākumā ir kā biezs gēls, 30-60 minūšu  laikā tā sašķidrinās un kļūst šķidra;
• viskozitāti - ejakulēta parauga spēju sašķidrināties;
• pH. Spermas pH ir sārmains, tas pasargā spermatozoīdus no sievietes maksts izdalījumiem, kuru pH ir skābs.

Spermas mikroskopiskās izmeklēšanas laikā nosaka:

• aglutināciju. Mikroskopiskā izmeklējuma laikā var novērot spermatozoīdu salipšanu kopās, tas traucē spermatozoīdu kustīgam;
• spermatozoīdu koncentrāciju. Spermatozoīdu skaits 1 mililitrā no iegūtā ejakulāta apjoma;
• spermatozoīdu kustīgumu. Procentuāls spermatozoīdu skaits, kuru kustība ir taisnvirziena;
• spermatozoīdu morfoloģiju. Procentuāls normālas formas spermatozoīdu skaits. Spermatozoīdu galva satur ģenētisko informāciju tādēļ, ir ļoti svarīgi, lai tā ir pareizas formas.

Papildus iespējams veikt:

• IgG MAR testu. Nosaka antispermālo antivielu (atbild par organisma imunoloģisko reakciju pret spermatozoīdiem) klātbūtni uz spermatozoīda virsmas.
• funkcionalitātes testu jeb HBA testu, kurš saista morfoloģiski un fizioloģiski labākos spermatozoīdus. HBA testu veikt ir ieteicams pāriem, kuru neauglības iemesls ir slikta spermas kvalitāte. Veicot šo testu pirms procedūras (ICSI vai IVF) ir iespējams atlasīt labākos spermatozoīdus olšūnas apaugļošanai.

Spermatogrammas izmeklējumu parametri

ParametriPVO 2010 kritērijiKrugera striktie kritēriji
ApjomsNormāls:1,4-1,7 mililitri (mL) ejakulāta paraugā2-5 mililitri (mL) ejakulātā paraugā
Anormāls:Anormāli zems vai augsts ejakulāta apjoms, var radīt problēmas ar auglību.
Sašķidrināšanās laiksNormāls:30-60 minūtes
Anormāls:Ja sašķidrināšanās ir ilgāka par 60 minūtēm, tas var norādīt uz infekciju.
Spermatozoīdu koncentrācijaNormāls:15miljoni spermatozoīdu mililitrā (mL) vai vairāk20 miljoni spermatozoīdu mililitrā (mL) vai vairāk
Anormāls:Pazemināta spermatozoīdu koncentrācija norāda uz iespējamām problēmām radīt bērnu.
Spermatozoīdu morfoloģijaNormāls:Morfoloģiski normālie spermatozoīdi veido vairāk par 4% Morfoloģiski normālie spermatozoīdi veido vairāk par 14%
Anormāls:Anormāla spermatozoīda morfoloģija var izpausties vairākos veidos, piemēram – 2 galvas vai 2 astes, īsa aste, maza galva, apaļa vai bumbierveida galvas forma. Nepareizas formas spermatozoīdi ir atrodami arī labos spermas paraugos. Augsts procents morfoloģiski nepareizu spermatozoīdu ietekmē spēju radīt pēcnācēju. Neatbilstošas formas spermatozoīdiem ir grūtības kustēties un piesaistīties olšūnai.
Spermatozoīdu kustīgumsNormāls:Ir vairāk nekā 32% kustīgo spermatozoīdu ar taisnvirziena kustīgumuIr vairāk nekā 50% kustīgo spermatozoīdu , no kuriem vismaz 25% ir taisnvirziena kustība
Anormāls:Spermatozoīdam, lai sasniegtu olšūnu ir jāpārvar vairāki šķēršļi, tādēļ spermatozoīdu kustīgumam ir liela ietekme uz spēju radīt pēcnācējus.
IgG MAR testsNormāls:Līdz 50% spermatozoīdu salipšana ar lateksa daļiņām
Anormāls:Virs 50% spermatozoīdu salipšana ar lateksa daļiņām. Traucē spermatozoīdu kustīgumu sievietes dzimumceļos, kā arī sievietes organismā spermatozoīds tiek uztverts kā svešķermenis un tiek iznīcināts.
Ejakulāta pHNormāls:Ejakulāta pH ir 7.1-8.0
Anormāls:Anormāli augsts vai zems pH ietekmē spermatozoīda spēju penetrēt olšūnas apvalku, brīvi kustēties pa sievietes dzimumceļiem.

Profesora T.Krugera (AEVITAS CLINIC at Life VincentPallotti Hospital no Cape Town, South-Africa) ieviestie striktie kritēriji vairāk balstās uz spermatozoīdu morfoloģiju, jo olšūnu veiksmīgi apaugļot spēj tikai labākie un ātrākie spermatozoīdi ar labu (gandrīz ideālu) morfoloģiju. Normālas morfoloģijas spermatozoīdu galviņai jābūt ovālai ar skaidri definētu akrosomu, kas aizņem 40-70% no galvas.

Comment Form